Za jakých podmínek mohu darovat krev?
věk: 18 – 65 let (první odběr do 60 let) hmotnost: minimálně 50 kg. netrpím vážným chronickým nebo psychiatrickým onemocněním.Kdy nemůžete darovat krev a krevní složky

K odběru choďte, jen když se cítíte zcela zdrávi. I při mírných potížích, jako rýma, opar rtu, lehký pocit mrazení, pocit ztuhlosti svalů, může být přítomen nějaký virus ve Vaši krvi a ten může u imunitně oslabeného příjemce krve způsobit smrtelně končící onemocnění.Odebraný objem krve u dárce se nahradí během několika hodin, plazmatické bílkoviny a krevní destičky během několika dnů, červené krvinky během 2-3 týdnů. Darování plné krve je omezeno pro muže na 4 odběry ročně (výjimečně 5) a pro ženy na 3 (výjimečně 4).

Jak zjistím jestli můžu darovat krev : Darovat krev v ČR může každá zdravá osoba ve věku 18 – 65 let, prvodárce do 60 let. Dárce nemusí být občan ČR, ale měl by zde mít povolení k dlouhodobému pobytu (min. 3 měsíce) a v každém případě s ním musí být možná dobrá komunikace v češtině nebo s jeho tlumočníkem.

Jakou krev muze dostat 0 +

Setkáte se také s pojmy jako je univerzální dárce a univerzální příjemce. Univerzálním dárcem se nazývá člověk se skupinou 0−. Jeho krev může být darována všem skupinám. Univerzální příjemce je ten, který má skupinu AB+, může přijmout jakýkoliv krevní typ.

Co dostanu za darování krve : Krev od dárců z transfuzních oddělení pomáhá přímo pacientům v našich nemocnicích. Transfuzní oddělení neposkytují za darovaní krve žádnou přímou finanční odměnu.

Nevhodné jsou mléčné a masné výrobky, vejce, celozrnné pečivo s olejnatými semeny, ořechy. vypijte alespoň 0,5 l nealkoholických tekutin. Kávu konzumujte bez mléka či smetany. Pokud jdete na odběr později odpoledne, zvyšte příjem tekutin až na 1 l.

Odběr krve

Pokud Vás lékař nepoučí jinak, provádí se odběry zásadně nalačno. Odpoledne a večer před odběrem vynechejte tučná jídla. Pokud lze vynechat léky, pak je se svolením lékaře vynechejte před odběrem. Léky nebo doplňky stravy také ovlivňují výsledek vyšetření.

Co nedělat před darováním krve

Co můžu jíst a pít před odběrem Nekonzumujte tučná jídla: mléčné výrobky (máslo, mléko, smetana, sýr, tučný tvaroh…), masné výrobky (salámy, klobásy, smažené pokrmy, polévky, ovar, guláš…), čokoládu, ořechy, sladké tukové pečivo. Je nezbytné vynechat konzumaci alkoholických nápojů.Další podrobné vyšetření se provede po odběru krve: vyšetření HIV, žloutenka typu B a C, syfilis, krevní skupina plus protilátky v krvi. Tato vyšetření mají význam nejen pro příjemce, ale také pro dárce krve. V případě odchylky u některého z vyšetření dárce informujeme, popřípadě zajistíme další sledování, nebo léčbu.Nejvzácnější na Zemi je tzv. Zlatá krev, kterou disponuje jen 43 lidí na celém světě. Jsme doslova plní červených krvinek, které přenášejí kyslík v našem těle. Ty jsou navíc obaleny antigeny, které umožňují zachycení bílých krvinek a bílé krvinky poté fungují jako takový štít před infekcemi.

Na světě je nejčastější krevní typ 0, ale v některých oblastech (například ve Švédsku a Norsku, ale také v České republice) je nejběžnější typ A. Typ AB je nejméně častý. Jsou popsána určitá regionální a rasová rozdělení lidské krve podle přítomnosti antigenů AB0 (např.).

Kolik peněz za darování krve : Platit za darování krve je v ČR zakázáno. Oficiálně centra poskytují tzv. finanční náhradu, která je v České republice cca 500 až 1 000 Kč (vyšší náhrada je v soukromých centrech).

Kolik si můžu odečíst za darování krve : Sleva na dani – dárce krve

Chcete zachraňovat lidské životy Staňte se dárcem krve či krevní plazmy. Takové dárcovství bývá bezplatné, ale to neznamená, že si z něj odnesete jen dobrý pocit. Za každé bezplatné darování krve si můžete v daňovém přiznání odečíst 3 000 Kč ze základu daně, což je příjemná úleva.

Kolik vypit před Darovanim krve

ráno posnídat netučné jídlo (rohlík, džem, med, ovoce, ap.), před odběrem vypít minimálně 0,5 l tekutin (minerálka, voda, džus, ap.).

Díky testu zjistíte poměry jednotlivých složek krve (červené, bílé krvinky, krevní destičky), hladinu cukru v krvi, funkci jater a ledvin, riziko kardiovaskulárních onemocnění (hladinu cholesterolu) a rozbor moči pro zjištění možných onemocnění močových cest či ledvin.Pomocí krevních testů se diagnostikují určité nemoci a stavy. Sleduje se průběh chronických onemocnění nebo stavů, jako je cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu. Zjišťuje se, zda je léčba nemoci účinná. Pozorují se hodnoty orgánů, jako jsou játra, ledviny, srdce a štítná žláza.

Co se dá zjistit z krve : Pomocí krevních testů se diagnostikují určité nemoci a stavy. Sleduje se průběh chronických onemocnění nebo stavů, jako je cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu. Zjišťuje se, zda je léčba nemoci účinná. Pozorují se hodnoty orgánů, jako jsou játra, ledviny, srdce a štítná žláza.