Za co vymenit Spaldovou mouku?
Špaldová mouka je proto velmi dobrou alternativou k „běžné“, pšeničné mouce. Hodí se na přípravu slaných i sladkých pokrmů a pečiva, třeba na špaldové housky, croissanty, koláče, vafle, koblihy, palačinky, lívance i dorty a cukroví. Pokrmům dává typickou jemně oříškovou chuť a vůni.Špaldová mouka hladká

Hodí se na klasické moučníky i pro každodenní pečení domácího sladkého i slaného pečiva (bábovky a perníky, kynuté buchty, koláče, sušenky a cukroví, palačinky, chléb, rohlíky, housky). Vhodná je i pro přípravu kynutých těst.Z největší části je špaldová mouka tvořena sacharidy, a to až 70 %. Špalda mouka má ve srovnání s klasickou bílou moukou mnohem vyšší podíl hořčíku, draslíku, fosforu, zinku, vápníku, vitamínyu B, A a E.

Jak pracovat se špaldovou moukou : Pracovat s ní můžete tak, jak jste zvyklí. Jelikož obsahuje méně lepku, je vždy lepší přidat do těsta na chléb raději více droždí a při přípravě moučníků použít větší množství prášku do pečiva nebo jedlé sody. Chuťově je mouka ze špaldy o něco výraznější a má typický oříškový nádech.

Jaký je rozdíl mezi špaldovou a pšeničnou moukou

Špaldová mouka se vyrábí z nešlechtěného druhu pšenice označované jako špalda, která se nemusí hnojit, a proto je bez pesticidů. Má nižší glykemický index, vyšší obsah minerálů a prospěšnější složení bílkovin než pšenice. Dobře kyne, takže je velmi vhodnou náhražkou za bílou mouku. Má lehce oříškovou chuť.

Jaký je rozdíl mezi špaldovou a žitnou moukou : Žitná mouka, podobně jako třeba mouka špaldová, je bohatá na vlákninu a obsahuje méně sacharidů. Žitná mouka není bezlepková, protože obsahuje sekalin, který je lepku velmi podobný. A je to právě sekalin, díky kterému je žitné pečivo méně nadýchané a tvoří se v něm méně bublinek.

Konkrétně vitaminy B1 a B2, více hořčíku, magnézia a fosforu a zinku právě díky tomu, že obsahuje umletou plevu. Lépe stravitelná. Špaldová mouka obsahuje více vlákniny, proto je příznivá na trávení. Pojídáním špaldové mouky se můžeme vyhnout zácpě a zajistit správné pracování střev a vstřebávání živin.

Špalda obsahuje necelých 20% bílkovin, vyšší procento kvalitního lepku mezi 35-45%, dalšími složkami špaldy jsou lysin, threonin a leucin. Špaldu můžeme považovat za zdravější a cennější druh pšenice.

Jakou mouku při hubnutí

Mezi mouky s největším obsahem bílkovin patří jednoznačně špaldová celozrnná a také žitná. Žitná mouka má také nižší glykemický index, což znamená, že nezvyšuje hladinu krevného cukru, a proto je vhodná také při hubnutí nebo diabetu.Celozrnná mouka

Tato mouka má nižší glykemický index než ostatní mouky, dokáže nás tedy velmi dobře zasytit i na delší dobu. Najdeme zde i vnější části zrna, díky čemuž si mouka zachovává vyšší nutriční hodnoty. Nejlépe se hodí k pečení pečiva a to jak sladkého, tak slaného.Pšeničná mouka

Nejklasičtější mouka, jakou známe. Jemná, bílá, vhodná prakticky do všech receptů. Pečení a vaření s ní je bezproblémové a ověřené léty. Ideální (podle hrubosti) na kynutá těsta, chléb, pečivo, koláče, sušenky, bábovky, cukroví, lívance, palačinky i na zahušťování.

Celozrnná špaldová mouka

Má nižší glykemický index, vyšší obsah minerálů a prospěšnější složení bílkovin než pšenice. Dobře kyne, takže je velmi vhodnou náhražkou za bílou mouku. Má lehce oříškovou chuť.

Jaká mouka je nejlepší na pečení : Pšeničná mouka

Nejklasičtější mouka, jakou známe. Jemná, bílá, vhodná prakticky do všech receptů. Pečení a vaření s ní je bezproblémové a ověřené léty. Ideální (podle hrubosti) na kynutá těsta, chléb, pečivo, koláče, sušenky, bábovky, cukroví, lívance, palačinky i na zahušťování.

Jaký je rozdíl mezi Špaldovou a pšeničnou moukou : Špaldová mouka se vyrábí z nešlechtěného druhu pšenice označované jako špalda, která se nemusí hnojit, a proto je bez pesticidů. Má nižší glykemický index, vyšší obsah minerálů a prospěšnější složení bílkovin než pšenice. Dobře kyne, takže je velmi vhodnou náhražkou za bílou mouku. Má lehce oříškovou chuť.

Která mouka neobsahuje lepek

Mezi nejčastěji používané obecné druhy bezlepkové mouky patří kukuřičná mouka, jáhlová mouka, rýžová a pohanková mouka.

Jakým potravinám byste se měli vyhnout Rafinovaný cukr, umělá sladidla, nadbytek soli i ztužené tuky můžou brzdit nebo zcela blokovat proces hubnutí. Proto je dobré tyto potraviny ze svého jídelníčku vyškrtnout a zaměřit se pouze na plnohodnotná a vyvážená jídla.To, že do sebe posledních pár století cpeme především bílou mouku z vykastrované pšenice, má neblahý vliv na naše trávicí ústrojí. Vysoká spotřeba bílé mouky způsobuje rozmach bezlepkových diet, cukrovky, sklerózy a mnoha dalších potíží. Naše střeva vedou nerovný boj.

Jak zahustit Omacku Spaldovou moukou : Ta nemá tolik lepku jako mouka pšeničná, a proto je třeba ji dát při zahušťování o něco více. Zato je ale zdravější a chutnější. Kouzlo zdravého zahušťování spočívá v tom, že mouku jednoduše smícháme s vodou, aby vznikla řídší kaše. Směs za stálého míchání vlejeme do polévky či omáčky a ještě krátce povaříme.