Z jakého materiálu vybrat vanu?
Akrylátové vany patří v dnešní době k nejoblíbenější, neboť vlastnosti tohoto materiálu uspokojují široké spektrum zákazníků. Akrylátové vany jsou příjemně teplé na omak a mají tak výbornou tepelně izolační vlastnost, čímž zůstává voda dlouhou dobu teplá.Akrylát nabízí širokou škálu tvarů s různými záhyby. Tento materiál je na omak teplý, stálobarevný, pevný, stabilní. Pokud budete chtít dodatečně do akrylátové vany navrtat madla, podhlavníky, tak to není žádný problém, protože samotné navrtání jde velmi snadno.Pokud vybíráte vanu do panelákové (malé) koupelny, budete potřebovat klasický obdélníkový model vyrobený z akrylátu s délkou do 160 cm, který ušetří místo a zároveň vám poskytne místo pro koupel. Dobrou volbou může být akrylátová vana Cleo 160×70 cm. Pokud potřebujete ušetřit ještě více místa, zvolte asymetrický tvar.

Kolik má být výška vany : Běžná výška se předepisuje kolem 55 cm. Pokud máte možnost, dejte si vanu níže, bude se vám do ní lépe vstupovat, což oceníte zejména ve staří. Proto si někteří majitelé domů dávají vanu do úrovni podlahy.

Jakou značku vany

Rozměr

Velikost (cm) Určení Orientační objem
Vana 180 × 80 cm Dostatečně prostorná, velmi komfortní 200 – 235 l
Vana 160 × 70 cm Do méně prostorných koupelen Méně než 170 l
Vana 150 × 70 cm Pro drobnější postavu Do 140 l
Vana 120 × 70 cm Mini vana Do 80 l

Jakou zvolit velikost vany : Délka vany by měla být stejná jako vaše výška od paty po ramena, abyste si mohli opřít obě nohy o stěny vany. Moc dlouhá vana není pohodlná, když se člověk nemůže zapřít. Pak už je na vás, zda sáhnete po vaně v délce 180 či 170 cm a šířce 80 cm. Největší uživatelský komfort však nabízí vana polorohová či rohová.

AKRYLÁTOVÉ VANY

Akrylát je vysoce odolný termoplast, který je v první řadě snadněji tvarovatelný než ocel, což se promítá nejen do rozmanité podoby van, ale také do jejich ceny. V případě klasických tvarů přijde levněji vana smaltovaná, opačně tomu je u van neobvyklých tvarů a velikostí.

Základní rozdíl mezi akrylátovou a smaltovanou vanou je v jejich usazování. Jelikož akrylát pracuje, nesmí se usazovat napevno. V důsledku toho může být po několika letech zapotřebí nově zasilikonovat okraje vany. Akrylátovou vanu také snadno poškrábete.

Kolik litrů vody se vejde do vany

Zatímco plná vana znamená spotřebu 100 až 150 litrů vody (luxusní rohová i 200 l), ale při sprchování spotřebujete třetinu, tedy 30 až 50 litrů. V případě malého spláchnutí spotřebujete jen dva litry vody, při velkém devět až deset litrů.

  • Vinylová podlaha. Současným trendem a velmi populárním materiálem je vinyl.
  • PVC podlaha. Dalším oblíbeným materiálem do koupelny se stává i PVC.
  • Laminátová podlaha. Laminát se ještě donedávna v koupelnách nepoužíval.
  • Dřevěná podlaha. Někteří si stále myslí, že dřevěná podlaha nelze v koupelně použít.
  • Korková podlaha.

Standardní hloubka je 40–45 cm (volně stojící vana cca 60 cm), ale pro osoby se speciálními potřebami (senioři, hendikepovaní) je k dispozici i varianta s hloubkou 35 cm. Pro úplnost uvádíme, že běžná výška instalace vany je 55 cm.

Rozměr

  1. Nejčastěji se délka vany pohybuje mezi 160 a 170 cm.
  2. Pokud si chcete dopřát větší komfort, vybírejte vany s délkou 175 cm a více.
  3. Variantou pro panelákové byty a malé chaty je tzv.
  4. Nejčastěji se setkáte se šířkou mezi 60 až 75 cm.
  5. U rohových modelů berte v potaz čtvercový půdorys a rozměr až 180 cm.

Kolik má objem vana : Rozměr

Velikost (cm) Určení Orientační objem
Vana 170 × 70 cm Nejběžnější rozměr 170 – 200 l
Vana 180 × 80 cm Dostatečně prostorná, velmi komfortní 200 – 235 l
Vana 160 × 70 cm Do méně prostorných koupelen Méně než 170 l
Vana 150 × 70 cm Pro drobnější postavu Do 140 l

Jak vyčistit akrylátovou vanu : Čištění akrylátových van

Při čištění takových van nejvíce zabodujete s čistícím prostředkem určeným na akrylátové vany. Z domácích surovin můžete na čištění plastových van využít také ocet s kyselinou citrónovou. Hadříkem umyjete celou vanu, necháte alespoň hodinu působit a následně smyjete horkou vodou.

Jak zalepit akrylátovou vanu

po pádu předmětu do vany, je nutné použít speciální správkový akrylátový tmel na vany. Na poškozené místo naneste správkový tmel, který pomocí tužidla během cca 2 hodin vytvrdne. Po vytvrdnutí použijte brusný papír pro broušení pod vodou zrnitosti nejméně 1000 a vybruste poškozené místo.

místo koupání ve vaně se raději sprchujte. Zatímco plná vana znamená 100 až 150 litrů vody, luxusní rohová i 200, při sprchování spotřebujete třetinu, tedy 30 až 50 litrů.Sprchování je rychlejší a je díky tomu šetrnější k životnímu prostředí. To šetří čas, peníze i energii. Pro srovnání: k napuštění vany spotřebujete v průměru asi 150 litrů vody; pětiminutové sprchování ušetří spotřebuje až pětkrát méně vody, zejména pokud vodu během mydlení vypnete.

Jaký povrch do koupelny : Keramické obklady a dlažba – sázka na jistotu

Keramické obkladačky, kachlíky a dlažby jsou nejčastějším a nejpoužívanějším materiálem v českých koupelnách. Keramika se do koupelny prostě skvěle hodí díky svým skvělým technickým vlastnostem – jsou voděodolné, otěruvzdorné a některé z nich i protiskluzné.