Z jakého masa je nejlepší biftek?
Klasická úprava pokrmu se připravuje z odleželé střední části hovězí svíčkové. Okořeněný plátek masa se prudce opéká po obou stranách tak, aby vnitřek zůstal šťavnatý. Maso musí být 3 až 4 dny vyzrálé, nejchutnější bifteky pocházejí z mladých býčků či volů masných plemen (Angus, Charolais, Hereford apod.).Vysoký roštěnec, ze kterého se řeže Rib Eye (nebo také Entrecote), obsahuje cca 16 % tuku a patří k těm nejtučnějším, a tedy i k nejšťavnatějším. Méně tuku má nízký roštěnec, z něho se řeže například Sirloin steak. Chcete-li ještě libovější, sáhněte po květové špičce – Rump steaku.Jaký je rozdíl mezi biftekem a steakem

Biftek vznikl z anglického beef steak, což v překladu znamená hovězí steak. Dá se říct, že jakýkoliv plátek hovězího masa, který upečeme na pánvi je biftek. Aby byl steak steakem, mělo by k jeho přípravě být zvoleno maso vhodné přímo na steaky.

Jak udělat biftek na pánvi : Rozpálíme si pánev se lžící oleje a zprudka na něm opečeme bifteky ze všech stran. Zmírníme plamen a dopékáme na středně propečený biftek celkem asi 8-10 minut při výšce masa zhruba 4 cm. Maso dáme na nahřáté talíře, osolíme a uchováme teplé.

Z jakého masa se dělá španělský ptáček

Španělský ptáček se zpravidla připravuje z hovězího masa, které je potřeba naklepat na tenké plátky, aby se do nich dala zavinout náplň. V té nesmí chybět nakládané okurky, vejce a uzenina (špek či slanina). Vhodným kusem masa pro přípravu španělských ptáčků je hovězí roštěná nebo hovězí zadní.

Proč se říká tatarský biftek : Tatarský biftek, jak ho známe dnes, se objevil až na přelomu 20. století jako pochoutka jednoho francouzského šéfkuchaře, který syrové maso začal podávat s kaparami, žloutkem, cibulí a dijonskou hořčicí. Později k němu přidali také tatarskou omáčku – odtud název tatarský biftek.

Co je Rib Eye steak Oblíbený a vyhledávaný steak z vysokého roštěnce, tedy přední části hřbetu hovězího. Je oválného tvaru a charakteristické pro Rib Eye steak je mramorování tukem včetně tzv. tukového oka, podle kterého se jmenuje („eye“ znamená v angličtině oko).

Maso lidskému tělu dodává živočišné bílkoviny, železo, zinek, selen, vitamíny skupiny B a vitamín D. Podstatný je také tuk, na jehož hodnoty bychom měli dbát, když vybíráme druh masa. Mezi nejtučnější patří hovězí a vepřové maso, méně tučné je drůbeží. Záleží ale také na tom, z jaké části zvířete daný kus pochází.

Jak udělat dobrý biftek

Maso osolte, opepřete, potřete olivovým olejem a přitiskněte na plochu pánve. Opékejte maso z každé strany 1 minutu tak, aby se ze všech stran zatáhlo. Vložte maso do trouby rozpálené na 200 °C a nechte ho propéct: 3–4 minuty pro rare, 5–6 minut pro medium a 7–8 minut pro well done.Aby bylo maso přesně tak, jak ho máte rádi

  1. rare (krvavý, hodně měkký – cca 2 min. z obou stran)
  2. medium rare (středně krvavý, měkký – cca 3 min. z obou stran)
  3. medium (středně propečený, pružný – cca 4 min. z obou stran)
  4. medium well (téměř propečený, pevný – cca 4,5 min.
  5. well done (propečený, hodně pevný – cca 5 min.

Opékání na pánvi

Vložte jej opatrně na pánev a zprudka opečte 2 minuty z každé strany. Čas můžete upravit dle výšky steaku. Obecně lze říct, že na každý 1 cm výšky steaku je potřeba 1 minuty prudkého opékání. Během opékání se steak přichytí na pánvi.

Maso naklepeme, osolíme, opepříme a potřeme hořčicí. Obložíme špalíčkem klobásy, slaniny, měsíčkem cibule, půlkou vařeného vejce a nakládanou okurkou. Zavineme, obtočíme provázkem, zavážeme, osolíme a opepříme. Ptáčky opečeme v hrnci s rozehřátým sádlem prudce dozlatova a vyndáme z kastrolu.

Proč se říká španělský ptáček : Historie. Název pokrmu pochází ze dvora císaře Rudolfa II. Jeho matka byla Marie Španělská, a proto na císařském dvoře vařili také španělští kuchaři. Ti také připravovali telecí závitky s nádivkou, které byly považovány za španělskou specialitu.

Jaké koření se dává do tatarského bifteku : Nechybí pepř, sůl, cibulka, dijonská hořčice, kmín, mletá paprika a další. K dochucení patří i syrový vaječný žloutek. Vymíchaná směs se maže na křupavé smažené topinky. U tataráku je vždy dobré znát původ masa.

Jak se dělá biftek

Postup přípravy. Svíčkovou nakrájíme na 2-3 cm špalíky, otevřenou dlaní naklepeme, osolíme, opepříme. Pepř vtlačíme do masa, potřeme olivovým olejem a dáme na hodinu odležet do ledničky. Na rozpáleném tuku opečeme 3-4 minuty z každé strany a při této délce pečení máme středně propečený biftek (médium).

Flank steak je z pupku zvířete (břišní sval). Tento sval je hodně používaný. Pupek se dělí na dvě části, horní a spodní šál. Z vrchního šálu se porcuje skvělý hanger steak, ze spodního šálu máme hezky měkké a prorostlé maso pro náš flank steak.Diamond muscle – špička plece – podlouhlý úzký řez s velmi jemnou svalovinou, podobá se svíčkové a může tak být i použitý. Hodí se zejména ke grilování a přípravě steaků. Maso pochází ze zvířat masných plemen do stáří max. 30 měsíců.

Které maso je nejkvalitnější : Nejlepší je maso hovězí, které má nejvyšší podíl železa na jednu porci. Průměrná porce 150 gramů hovězího masa pokryje asi 25 % doporučené denní dávky železa, 200gramový steak dokonce až 30 %. Díky dobré vstřebatelnosti je vhodnější ho konzumovat se syrovou zeleninou, která obsahuje vitamin C.