Z jakého dřeva plot?
Na stavbu plotu se obvykle používá dřevo smrku, borovice či modřínu, ale jejich slabinou je nižší odolnost proti povětrnostním vlivům a vysoká náchylnost k napadení dřevokaznými houbami. Jestli chcete, aby vám plot vydržel desítky let, vyplatí se investovat do severských dřevin nebo dubu, které nabízí delší životnost.Z druhů dřeva můžete sáhnout po smrku, modřínu, borovici, dubu nebo buku. Smrk, modřín a borovice mají měkké dřevo, bude se vám s nimi dobře pracovat. Dub a buk ale vydrží o něco déle. Zajímavou variantou je sibiřský modřín, který má vyšší hustotu a je znatelně odolnější, musí totiž čelit tuhým severským podmínkám.Plot ze dřevěných příček představuje tradiční formu ohraničení pozemků. Při správné ochraně dřeva proti povětrnostním vlivům vydrží desítky let. Dřevěný plot je nenáročný na zhotovení, o to větší péči vyžaduje v průběhu času. Životnost můžete výrazně prodloužit vhodným ošetřením povrchu.

Jak osetrit dřevo na plot : Ploty jsou vždy vyráběny z rozměrově nestabilního dřeva, a tak není vhodné použít silnovrsvé nátěry, protože by se oloupaly. Na trhu je však dostatek vhodných slabovrstvých lazur, které můžeme rozdělit do několika kategorií: vodou ředitelné lazury. vodou ředitelné lazury s obsahem emulgovaného oleje.

Jak dlouho vydrzi Smrkovy plot

Modřínové dřevo: kvalita za rozumnou cenu

NÁZEV BARVA ŽIVOTNOST bez nátěru
Smrková plotovka zakulacená 18x88x1500mm Světlé dřevo s jemnou strukturou, bílá až nažloutlá barva 6-10 let
Modřínová plotovka zakulacená 18x88x1500mm Lehce růžová až hnědofialová barva s výraznou kresbou letokruhů 10-15 let

Jak často natírat dřevěný plot : Vždy záleží na aktuálním stavu plotu. Ideálně se však uvádí rozmezí po 2 – 5 letech. Ošetření záleží na tom, zda jste použili krycí nátěr nebo lazurovací lak. U krycího nátěru musíte starý nátěr přebrousit a znovu natřít.

Stínící tkaniny na plot patří k nejrozšířenějšímu typu stínění. Výhodou umělé tkaniny je nízká pořizovací cena a dobrý efekt zastínění. K dostání jsou tkaniny různé hustoty a gramáže – čím je vyšší gramáž, tím má tkanina vyšší procento zastínění. Obvykle máte na výběr ze stínících tkanin s 60 – 100% zastíněním.

Sloupky plotu by od sebe měly být vzdáleny zhruba 2,5 m. Vykopejte první základovou díru (cca 30 x 30 cm, hloubka se odvíjí podle délky plotového kůlu, mrazuvzdornost při cca 800 mm) a dbejte, aby spodní držák pro napnutí drátu na sloupku plotu byl v namontovaném stavu těsně nad zemí.

Čím natřít starý dřevěný plot

Čím doporučujeme plot natřít

  1. Adler Pullex 3in1 – Lasur – lazura 3v1, funguje jako impregnace, základní nátěr i konečná ochrana.
  2. Remmers HK Lazura – další lazura 3v1, které navíc stačí pouhé dvě vrstvy.
  3. Osmo Ochranná Olejová Lazura – lazura 2v1, funguje jako základní nátěr a konečná ochrana.

Na odmaštění použijeme vodu se saponátem, pokud by to nestačilo, můžeme sáhnout po lihovém nebo benzínovém čističi. Pokud po očistění nábytku zjistíme mechanické poškození, je třeba je vyspravit tmelem na nábytek. Po zaschnutí tmelu je třeba povrch znovu do hladka přebrousit.Podle zákona platí, že stromy, které jsou vyšší než 3 metry, musí být vysázeny minimálně 3 metry od hranice se sousedem. U stromů, které jsou nižší, pak platí minimální vzdálenost 1,5 metru.

Doporučují se 3 vrstvy řidšího nátěru, mezi kterými necháme odstup alespoň 24 hodin. Platí, že syntetické barvy lépe přilnou, s vodo ředitelnými se pro změnu lépe pracuje. Odolnost dřevěného plotu též zvýší úprava latěk shora seříznutím do špičky či oblouku, díky čemuž bude z latěk lépe stékat voda.

Co dát místo trávy : Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).

Čím ostříhat živý plot : Diamantem nabroušené nože jsou tou správnou volbou. Kromě toho se vystavíte zbytečnému nebezpečí, pokud použijete chybné vybavení. Pokud je živý plot například několik metrů vysoký, měli byste přemýšlet o koupi teleskopických nůžek na keře.

Jak hluboko zabetonovat plotový sloupek

Jak hluboko do země je potřeba zabetonovat sloupek Doporučujeme zabetonovat sloupek více jak 50 cm do země (minimálně 40 cm). Ideálně však 60-80 cm, pokud to terén umožní. Betonový kužel by měl mít průměr alespoň 15 cm a hloubku 70 cm.

Výška – volte vždy o 50 cm delší sloupek

Vhodnou výšku sloupku vyberete jednoduše – stačí vědět, jak vysoké je pletivo. K němu přičtete 50 cm a je to. Uvedeme na konkrétním případě: máte pletivo o výšce 125 cm a podezdívku či podhrabovou desku o výšce 25 cm. Celková výška plotu nad zemí bude 150 cm.Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva. Krycí barvy naopak povrch dřeva kompletně překryjí.

Čím napustit dřevo proti vodě : Pokud potřebujete ošetřit materiál získávaný z tvrdých dřevin, jako je buk, dub, javor či ořech, je ideální volbou vosk či olej. Ty odpuzují vodu a také navyšují schopnost dřeva odolávat mechanickým vlivům. Zatímco vosk ošetřuje dřevo povrchově, olej se do něj vsakuje, a tak je vhodný i tam, kde na dřevě voda ulpívá.