Jak se pije prosecco
Nejčastěji se jako sklenice na prosecco používá klasická vysoká sklenka typu tulipán, jakou byste použili na jiná šumivá vína.Sklenice na nožce o objemu 0,23 l je ideální k podávání prosecca, šumivého vína a dalších nápojů. Sklenice se širší střední částí a zužujícím se okrajem je ideální k podávání šumivého vína, prosecca i nealkoholických perlivých nápojů. Tento tvar umožní udržet bublinky prosecca déle a podpořit svěží aroma.Prosecco se doporučuje pít ve vinné skleničce – podobně jako k vínu, se k proseccu čichá a vyvětrává se, aby se uvolnily všechny složky vůně. Mělo by se podávat nachlazené, a to buď podle rad výrobce a nebo podle lehkého „taháku“ – čím nižší zbytkový cukr, tím by mělo být chladnější.
Jaký je rozdíl mezi Prosecco a frizzante : Jaký je rozdíl mezi Proseccem a frizzante Prosecco Frizzante (perlivé) vzniká tak, že druhotné kvašení v nerezovém tanku probíhá za nižšího tlaku, maximálně 2,5 baru. Prosecco Spumante (šumivé) vzniká při minimálním tlaku 3 bary. Výsledkem je čerstvé víno s jemnějším perlením.
Jak se drzi sklenice na Prosecco
Sklenku uchopíme vždy uprostřed. Sekt se podává v dlouhé štíhlé sklence neboli flétně, která uchová déle jeho perlení, je chlazen asi na 5°C. Šampaňské držíme v ruce za spodní část stopky. Pokud máme šampańské s ovocem, podává se ve sklenkách širokých, mělkých, otevřených, s dlouhou stopkou.
Jak vypadá sklenice na červené víno : Červené víno má intenzivnější aroma, proto patří do větší sklenice ve tvaru balónu s širším hrdlem kvůli lepšímu provzdušnění vína. Sklenici je vhodné naplnit zhruba do jedné třetiny, aby bylo možné s vínem zakroužit, čímž se z něj lépe uvolní aromatické látky.
Jelikož víno nebývá jediným nápojem, který budou hosté konzumovat, můžete počítat s tím, že na jednoho hosta by mělo stačit asi 0,7 – 1 litr vína. Pro přípitek počítejte s volbou šumivých vín v množství 1 láhve pro 8-10 osob. Sklenice na přípitek se tožiž plní zhruba do poloviny a již se nedolévají.
3 díly suchého Prosecca (120 ml), 2 díly Aperolu (80 ml), 1 díl sody (40 ml) a plátek pomeranče na ozdobu. Drink si namíchejte do velké sklenice na víno zaplněné do 2/3 kostkami ledu. Začněte nalitím Aperolu, přidejte Prosecco – a sodovku doplňte až nakonec.
Co se hodí k Proseccu
K zakousnutí se rozhodně hodí čerstvé pečivo, sýry, olivy, rajčata (i sušená naložená v oleji) nebo vaječná omeletka. Prosecco se nejlépe hodí k lehčím pokrmům. rukoly s grilovaným masem. Samozřejmě nic nezkazíte těstovinami, rybou či mořskými plody.Na rozdíl od šampaňského či sektu nezraje v láhvi a jeho výroba je typická pro italskou oblast. Může být jak bez bublinek (tiché), tak perlivé (frizzante) či šumivé. Odrůda na výrobu Prosecca se dříve jmenovala Prosecco, ale po po roce 2009 Prosecco označuje apelaci a odrůda se nově jmenuje Glera.Vybíráme nejlepší Prosecco – tyto láhve jsou v roce 2024 top, pro náročnější i lidová volba
La Tordera Prosecco Brunei Valdobbiadene Brut DOCG | Cinzano Prosecco | Hamsik Valdobbiadene Prosecco Superiore di Cartizze DOCG |
---|---|---|
Vítěz testu | Lidová volba | Pro náročné |
Červené víno se vždy pije z širší, buclaté sklenky, kam se dostane více kyslíku, podává se při teplotě 16 až 18°C. U červeného vína držíme sklenku téměř u jejího dna, v horní části stopky, protože je širší. Bílé i růžové víno se nalévá do menší sklenice ve tvaru tulipánu s delší nožkou.
Kolik vína do sklenice : Sklenice na bílé víno můžeme naplnit do jedné třetiny, kulatější sklenice do jedné čtvrtiny a šumivé víno naléváme do necelé třetiny objemu sklenice. Dolévání se dnes toleruje, ale pokud počkáte na prázdnou sklenici, jak tomu bylo dříve nutné, vůbec nic nezkazíte.
Jaký je rozdíl mezi sklenici na bílé a červené víno : Bílá vína mívají aroma méně výrazná než vína červená, proto se pro ně nejlépe hodí menší sklenice ve tvaru pootevřeného tulipánu. Tyto sklenice mají baňaté tělo a užší protáhlý tvar, který se uzavírá směrem k hrdlu pro správnou kumulaci aromatických látek.
Jak se jmenuje sklenice na šumivé víno
Šumivé víno
Tento typ vína se servíruje do tvaru sklenice, jenž se nazývá flétna. Má úzké a vysoké provedení, díky kterému skvěle vynikne perlení vína a také jeho pěna, která se tvoří při jeho nalévání.
Osvědčenou klasikou mezi aperitivy jsou vermuty jako Cinzano či Martini. Další možností, která roste na popularitě, jsou kořeněné bittery, tedy Aperol či Campari. Se svou hořkosladkou chutí a obsahem alkoholu kolem 18 % představují tyto nápoje ideální přípravu chuťových pohárků na nadcházející zážitek.Jak ho servírovat + sklenice na přípitek
Šumivé víno pak vynikne nejvíce v užších sklenicích ve tvaru flétny na stopce o objemu tak 160 až 220 ml.
Co dát do Prosecca : Prosecco Passion
Postup: Do koktejlového šejkru nalijte vodku, přidejte cukr a vanilku. Rozpulte plod mučenky a dužinu i se semínky dejte do šejkru. Přisypte hrst ledu a řádně protřepejte. Přeceďte do vychlazené sklenky na martini, dolijte proseccem a ihned podávejte.