CMYK je barevný model založený na subtraktivním míchání barev. Používá se hlavně u reprodukčních zařízení, která barvy tvoří mícháním pigmentů. Model CMY obsahuje tři základní barvy – azurovou (Cyan), purpurovou (Magenta) a žlutou (Yellow).Co je barevný model RGB
RGB je barevný model neboli způsob vyjádření barvy, který vzniká skládáním červené (red), zelené (green) a modré (blue) složky. Pracuje se se zdrojem světla. Každou barevnou složkou pouštíte různou intenzitu světla.U výběru barev pro webové stránky platí pravidlo, že méně je někdy více. Někdy stačít použít pouze jednu barvu v kombinaci s odstíny šedé nebo černou, u jiných webů to může být kombinace vícebarevná, vždy ale platí zásada, že by web neměl působit přeplácaně a v první řadě by měl web po použití být čitelný.
Kolik je odstínů šedé barvy : Šedá, šeď, šedivka, 50 odstínů šedi…. barva, která má plno podob a barva, kterou umí namíchat asi každý. Vezmete jen bílou a do ní kapku černé, zamícháte a je to.
Z jakých barev se skládá černá
Smícháním modrozelené (azurové) a žluté barvy vznikne barva zelená, žluté a purpurové barva červená a purpurové a modrozelené barva modrá. Smícháním všech tří základních barev dostaneme barvu černou.
Z jakých barev se skládá bílá : Aditivním smícháním všech jednoduchých barev (červené, oranžové, žluté, zelené, modré, indigové a fialové) ve stejných poměrech vznikne světlo bílé.
V CRT obrazovce se obraz vytváří pomocí svazku 3 elektronových paprsků. Barevné body vznikají po dopadu elektronového paprsku na daný fosforový bod. Při výrobě se pro nanášení fosforu příslušné barvy využívá fotografická cesta – nanese se všude, rozsvítí se patřičný paprsek a projde se celá obrazovka (paprskem).
Barevné vidění je schopnost organismu nebo přístroje rozlišit předměty na základě vlnové délky světla, které emitují nebo odrážejí. Vnímání barev zajišťují čípky. V normálním lidském oku existují tři druhy čípků, lišící se barevnými pigmenty a citlivostí k vlnovým délkám, které určují jednotlivé barvy.
Jak zjistit Pantone barvu
Otevřete paletku Vzorník a použijte ikonku vlevo dole Nabídka knihoven vzorníků. zde zvolte Otevřít knihovnu vzorníku > Knihovny barev + vyberte požadovaný vzorník, např. PANTONE+ CMYK Coated. Kód barvy pak vidíte v paletce Barva.Pantone barvy (přímé barvy) jsou barvy, které nejdou dosáhnut soutiskem CMYKových barev – jsou mimo tento barevný prostor. Definice Pantone barev je daná standardem, který se používá celosvětově. Použití Pantone barev lze také dosáhnout speciálních efektů (např. metalické barvy, zlaté, stříbrné, reflexní atd.).Šedá (básnicky šeď) je barva na škále mezi bílou a černou. Vzniká smícháním těchto barev v libovolném poměru. Při aditivním míchání barev vzniká šedá při použití stejného množství všech základních barev, tzn. všechny barvy (k; k; k) jsou šedé (o různé světlosti k).
Možná vás už i napadlo spočítat, kolik má barev. Ano, je jich šest. Směřují od vnějšího okraje duhy směrem k vnitřnímu, vždy ve stejném pořadí. Červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá a fialová.
Z jakých barev se skládá hnědá barva : K míchání hnědé barvy ze základních barev budeme potřebovat žlutou, červenou a modrou. Pokud tyto tři barvy smícháme, máme z nich hnědou. Hnědá barva vzniká smícháním červené a zelené barvy. Zelenou barvu získáme smícháním žluté a modré, proto nám k namíchání hnědé tyto základní barvy poslouží.
Z jakých barev se skládá bílé světlo : Aditivním smícháním všech jednoduchých barev (červené, oranžové, žluté, zelené, modré, indigové a fialové) ve stejných poměrech vznikne světlo bílé.
Z jakých barev se skládá hnědá
K míchání hnědé barvy ze základních barev budeme potřebovat žlutou, červenou a modrou. Pokud tyto tři barvy smícháme, máme z nich hnědou. Hnědá barva vzniká smícháním červené a zelené barvy. Zelenou barvu získáme smícháním žluté a modré, proto nám k namíchání hnědé tyto základní barvy poslouží.
Barevné spektrum (také viditelné spektrum nebo světelné spektrum) je ta část elektromagnetického spektra, která je viditelná lidským okem. Jednotlivé barvy, které obsahuje, se nazývají spektrální barvy a jsou to fialová, modrá, zelená, žlutá, oranžová a červená.Klikněte na tlačítko Start a potom na položku Ovládací panely. V okně Ovládací panely klikněte na panel Vzhled a motivy a potom na položku Zobrazení. V okně Vlastnosti zobrazení klikněte na kartu Nastavení. V rozevírací nabídce pod položkou Barvy kliknutím vyberte požadovanou barevnou hloubku.
Jak funguje CRT : Obrazovka typu CRT (zkratka pro cathode ray tube) je zobrazovací zařízení, které funguje na principu katodové trubice (typ urychlovače elektronů) se stínítkem. Tato trubice je uzavřena do vakuové baňky. Obraz je vytvořen pomocí tří svazků urychlených elektronů, jeden pro každou barvu základního spektra RGB.