Jednoduše řečeno, požární poplachová směrnice uvádí postup při zpozorování požáru, způsob a místo jeho ohlášení a vyhlášení požárního poplachu. Požární poplachová směrnice se zveřejňuje tak, aby byla dobře viditelná a trvale přístupná pro všechny osoby vyskytující se v místě provozované činnosti.Pokud oheň nelze zvládnout dostupnými prostředky, snažte se co nejrychleji opustit prostor a informovat ostatní osoby v objektu o vzniklém požáru. Mějte na paměti, že nejprve zachraňujeme životy a zdraví a potom majetek. Zajistěte si únikovou cestu a zavolejte hasiče (číslo 150) nebo záchranáře (číslo 112).Pamatujte, že v případě vzniku požáru je vždy na prvním místě záchrana osob. Seznamte se s evakuačním plánem, postupy, únikovými cestami a dalšími informacemi. Evakuační plán naleznete obvykle vyvěšený u vstupu do objektu, ve společných prostorách, u výtahu atp.
Který dokument vymezuje činnost při vzniku požáru : Požární poplachové směrnice (PPS) jsou nedílnou součástí dokumentace požární ochrany (PO). Aby byla požární ochrana řádně zajištěna, vymezuje tato dokumentace činnosti zaměstnanců, popřípadě dalších osob při vzniku požáru.
Ve které z uvedených dokumentaci najděte pokyny jak postupovat při evakuaci
Evakuační plán je základní dokument, ve kterém jsou definovány opatření a pokyny, jakým způsobem postupovat v případě mimořádné události, jako je například požár, povodeň, zemětřesení, porucha zařízení, výbuch, únik plynu apod.
V jaké dokumentaci požární ochrany najdeme postup při ohlášení požáru : Požární poplachová směrnice (zkráceně PPS) je jedním ze základních dokumentů požární ochrany, který vymezuje činnost zaměstnanců a dalších osob při vypuknutí požáru. Tyto směrnice mají nejčastěji podobu vývěsky doplněné o grafické a výstražné prvky, která je umístěna přímo na pracovišti u nouzových evakuačních cest.
Co nejrychleji opusťte objekt, ve kterém hoří
Vytvořte si roušku z navlhčené textilie a případně si vezměte namočený kabát či deku přes hlavu. Při odchodu z hořícího objektu se pohybujte co nejblíže u země. Nesnažte se překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory.
Každý zaměstnanec je povinen:
při zpozorování požáru se jej snažit uhasit všemi dostupnými prostředky a není-li to možné, bezodkladně provést opatření k zamezení šíření požáru, ohlásit požár hasičskému záchrannému sboru (tel. 150) a vedoucímu zaměstnanci a vyhlásit požární poplach (voláním „HOŘÍ“, příp.
Jak postupovat při evakuaci
Co dělat a na co nezapomenout při vlastní evakuaci
- Vypněte všechny plynové a elektrické spotřebiče, zhasněte světla, vypněte vodu.
- Uhaste otevřený oheň.
- Vypněte topení (plynový kotel).
- Vezměte s sebou zabezpečené domácí mazlíčky.
- Malým dětem dejte do kapsy cedulku se jménem a kontaktem na rodiče.
popis vykonávané činnosti a hrozícího požárního nebezpečí požárně-technické charakteristiky nezbytné ke stanovení preventivních opatření maximální hodnoty množství daných látek na daném pracovišti ve vztahu k požárnímu nebezpečí stanovení podmínek požární bezpečnosti k zamezení požárů, výbuchů a jiných událostíPožární řád – upravuje základní zásady zabezpečování požární ochrany na místech, kde se vykonávají činnosti se zvýšeným nebo s vysokým požárním nebezpečím. Požární poplachové směrnice – vymezují činnosti zaměstnanců, popřípadě dalších osob při vzniku požáru. Dokumentace o a školení požární kniha.
Co nejrychleji opusťte objekt, ve kterém hoří
Nesnažte se překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory. Nemůžete-li již opustit objekt, uzavřete se v místnosti bez větrání, utěsněte okna a dveře (nejlépe mokrým ručníkem, dekou) a upozorněte na sebe hasiče máváním za oknem či vyvěšením bílé látky či prostěradla.
Jak zabránit požáru : Prevence proti požáru
- Pravidelně kontrolujte elektroinstalaci a plynové spotřebiče.
- Nepoužívejte vadné elektrické spotřebiče.
- Nezanechávejte zapálené svíčky bez dozoru.
- Udržujte hořlavé materiály mimo dosah ohně.
- Neodkládejte úklid.
- Naučte své děti, jak se chovat v případě požáru.
Jak postupovat při mimořádné události : Zásady chování při mimořádné události
- snažte se vždy jednat v klidu, s rozvahou a bez paniky.
- vždy nejdříve chraňte život a zdraví, teprve potom majetek.
- pomáhejte starým a nemocným lidem, imobilním občanům, dětem, sousedům, svému nejbližšímu okolí
- nepodceňujte riziko vzniklé situace, dodržujte doporučené pokyny.
V jaké dokumentaci požární ochrany najděte pokyny k evakuaci
Požární poplachová směrnice (zkráceně PPS) je jedním ze základních dokumentů požární ochrany, který vymezuje činnost zaměstnanců a dalších osob při vypuknutí požáru. Tyto směrnice mají nejčastěji podobu vývěsky doplněné o grafické a výstražné prvky, která je umístěna přímo na pracovišti u nouzových evakuačních cest.
· jde-li o požár v jeho zárodku, snažme se jej uhasit – použijme hasicí přístroj, hydrant nebo hasicí sprej, mokrý hadr, deku apod. · pokud nemůžeme opustit byt (jsou silně zakouřené chodby, horké dveře, vidíme plameny), snažme se utěsnit dveře do místnosti proti průniku kouře (dekou, ručníkem, peřinou apod.)Když ve vašem domě straší, první jednoduchý krok je energetická očista prostoru. Nejlepší prostředek je vykuřování bylinkami, zejména šalvějí. To se doporučuje dělat u otevřených oken, aby se nečisté síly snáz dostaly ven.
Jak může vzniknout požár : Mezi nejčastější příčiny vzniku požárů patří lidská neopatrnost při manipulaci s ohněm a zapálení vegetace jiskrou od dopravní techniky. Požáry mohou vzniknout i při úderu blesku, zejména při bouřkách s četnými bleskovými výboji je nebezpečí vzniku požáru zvýšené.