V jakém věku odstavit hříbě?
Dnes se hříbata obvykle odstavují od matek ve věku pět až šesti měsíců, a to bez ohledu na to, zda jsou behaviorálně nebo psychicky na tento významný krok připravena, což nemusí být ve všech případech ideální. Ve volné přírodě dochází k odstavu hříbat v osmi až jedenácti měsících a mnohdy i později.Základ odběru hříběte měl být zakotven v kupní smlouvě kobyly, tzn. mělo být zakotveno předkupní právo na budoucí hříbě a to včetně smluvní ceny za hříbě. Na hříbě jste tedy měli mít samostatnou kupní smlouvu, ve které měl být i odstavec o jeho zdravotním stavu.U divokých koní se hříbata přestávají živit mateřským mlékem přibližně ve stáří jednoho roku. V naší “civilizované” společnosti neřídí odstav matka příroda, ale člověk – chovatel. V našich podmínkách se odstav hříbat provádí mezi čtvrtým a šestým měsícem.

Čím krmit hříbě : Základem krmné dávky je zelená píce, kvalitní seno a celodenní přístup k vodě. Hříbata se často přikrmují ze žlabů svých matek, proto je nutné dávat pozor, aby nedošlo k jeho překrmování. Odstavení je pro hříbata stresující, v tomto období jsou tak velmi obvyklé propady růstu.

Jak odstavit hříbě

Než hříbě opustí matku, mělo by splňovat následující podmínky, aby měl na něho odstav co nejmenší negativní dopady: Musí být plně socializované s jinými koňmi, takže bude schopné žít samo ve stádě bez matky, která by ho chránila a řídila. Musí být nezávislé na mléce, čili dokáže přijímat i pevné krmivo.

Kdy začít odstavovat : Kdy je vhodný čas začít dítě odstavovat Odstavení je proces, kdy matka přestane dítě kojit svým mateřským mlékem. V ideálním případě je prvním krokem k odstavení dítěte zavedení doplňkových potravin, které se podávají společně s mateřským mlékem asi od šestého měsíce.

Během tohoto období by mělo hříbě zvládnout základní hříběcí abecedu: čištění, dávání nohou, nasazování ohlávky, vodění, uvazování, a akceptování veterinárních úkonů (očkování, odčervení, odběry krve). Veškerý výcvik probíhá v přítomnosti nebo blízkosti matky, aby nebylo hříbě vystavované zbytečnému stresu.

Vybavení pro koně

To, co byste si měli pořídit, jsou ohlávka, vodítko (i když ty téměř pokaždé dostanete i s koníkem) a transportní kamaše (pokud koně převážíte přepravníkem). Deky, sedlo, uzdečky, kamaše a vše ostatní si kupte, až si koníka přivezete. Budete si ho moci změřit a věci pořádně vyzkoušet.

Jak poznam že bude kobyla rodit

2-4 týdny před porodem se klisně začne nalévat vemínko. několik dní před porodem vulva a svaly pánve ochabnou a kořen ocasu bude méně vyčnělý 4-6 dní před porodem se struky zvětšíSamice je v říji, se říjí nebo je říjná. Na říjnou klisnu hřebec reaguje flémováním. Gravidní samice se označuje pojmem březí. Porod je nazýván hřebením.Hříbě saje relativně často, v průměru 50x denně. Jedna dávka přijatého množství mléka se pohybuje u středně velikých plemen mezi 150 a 250 ml. Do jednoho měsíce věku hříběte je nutné pít minimálně 6x během dne a neomezeně přes noc.

Hrabání Často kůň hrabe, když chce od člověka nějaký pamlsek nebo v době krmení, chce krmení. Nebo koník často hrabe, když si chce prozkoumat terén před sebou. Často když dáte koníka do nějaké ohrady a on chce ven, často za dalšíma koňma, tak také u oplocení hrabe a přemýšlí kudy ven.

Kdy zmizi mléko z prsou : Ačkoliv se o takzvaném samoodstavení často hovoří již po druhém roce věku dítěte, dochází k přirozenému ukončení kojení, kdy dítě přestane samo od sebe vyžadovat mateřské mléko, většinou až mezi třetím a čtvrtým rokem života.

Jak postupne odstavit : Těsně před obvyklou dobou kojení nabídněte svačinu a pití, snažte se odvést pozornost, odložit kojení. Tím zvládnete posunout pozvolna režim dítěte tak, že se postupně frekvence kojení sníží a zvětší se rozestupy. Se zaváděním příkrmů tohle maminky praktikují automaticky.

Kdy ucit hříbě na Ohlavku

Za několik dnů (obvykle pátý den po narození) můžete začít s vedením hříběte na vazáku. Využijte přitom toho, že hříbě následuje svou matku. Vyveďte klisnu s hříbětem ze stáje a připněte mu za očko ohlávky vazák. V počáteční fázi výcviku je vhodné, aby jeden vodič vedl klisnu a druhý hříbě.

"Práce" s hříbaty je velice specifická, nemělo by jít o práci jako takovou, je velmi důležité vycházet z toho, jak je hříbě staré a jaké pro něj máme podmínky. Co si budem povídat, úplně nejideálnější je hříbě po odstavu (nejdříve v 6-ti měsících) poslat někam na hříbárnu, ať může blbnout se sobě rovnými.Některá plemena, která dospívají v 7-8 letech jsou téměř na vyhynutí. Pokud se ptáš na nějakého svého konkrétního koně, tak bych ti asi poradil ve dvou nebo ve třech letech to obsedni a pak si s tím další dva roky jen hraj. Většinu základních věcí vyrobíš v kroku. Pak teprve po čase přemýšlej co dál.

Co dělat když kůň kašle : Koni se většinou podávají kortikosteroidy, bronchodilatancia (rozšiřují dýchací cesty, a tak koni usnadňují dýchání) a mukolytika (podporují evakuaci hlenu z dýchacích cest). Kortikosteroidy lze podávat jak perorálně s krmivem/injekčně, tak i inhalačně.