BioNova PK 13-14 je tekutá minerální přísada, která poskytuje rostlinám rychlý a silný komplex fosforu a draslíku. Fosfor zajišťuje zdravý rozsáhlý kořenový systém a bujný květ.Mezi nejbohatší zdroje fosforu patří kromě masa a vnitřností také luštěniny, vejce, sýry, dýňová semínka, mák či sójové boby. Nedostatek fosforu je velmi vzácný, protože se tento prvek nachází téměř ve všech dostupných potravinách.Je třeba ještě připomenout, že fosforem a draslíkem hnojíme jednorázově, nejlépe na podzim, neboť tyto živiny se nevyplavují z půdy. Na jaře hnojíme zejména lehké půdy v oblastech s velkými dešťovými srážkami. V této době dodáváme fosfor a draslík také ve vícesložkových hnojivech současně s dusíkem.
Kdy hnojit Superfosfatem : Používá se na jaře a na podzim, nejlépe v kombinaci s organickými hnojivy rovnoměrným rozhozením a následným zapravením do půdy (únor, březen, duben, květen a září, říjen, listopad). Minerální granulované hnojivo.
Čím se hasí fosfor
Vhodná hasiva:
Menší požár – Roztříštěné vodní proudy, vlhký písek, vlhká zemina. Velký požár – Roztříštěné vodní proudy, vodní mlha.
Jak doplnit fosfor : Fosfor najdeme v mnoha typech potravin.
- semena luštěnin (fazole, hrách, čočka, cizrna)
- houby.
- brambory.
- pohanková kaše.
- ovesné vločky.
- pohankové vločky.
- pšeničné otruby.
- pšeničný chléb.
Fosfáty jsou do potravin povoleny jen v určitém množství. Mezi potraviny obsahující vysoký podíl fosfátů (fosforu) patří například sušenky, koláče, sladkosti, mléčné výrobky, ořechy, luštěniny, sušené výrobky (polévky), zmrzliny, majonézy, maso nebo vnitřnosti. Jejich přijímané množství je proto třeba kontrolovat.
Mezi potraviny s vysokým obsahem fosforu patří zejména luštěniny, vnitřnosti, ryby, čokoláda, sýry, ořechy nebo vejce. Extrémně vysoký obsah fosforu mají dýňová semena a mák.
Které hnojivo obsahuje fosfor a draslík
Univerzální hnojivo na květ s vysokým obsahem fosforu a draslíku, Atami ATA PK 13-14, je vhodné do každého typu substrátu.Jaké organické hnojivo použít na jaře
- Můžeme využít alespoň rok, nebo raději dva roky uleželý koňský hnůj.
- Perfektním jarním hnojením je kompost.
- Pokud nemáme přístup k čerstvým hnojivům, můžeme koupit granulované hnoje (kravský, slepičí či koňský) a přidat je i přímo k rostlinám.
Hnojí se na půdní úrodnost zejména půdy neutrální a to před podmítkou či orbou, dále pro rostliny v předseťové přípravě. Častá je též kombinace superfosfátů se statkovými hnojivy (např. sláma, hnůj, zelené hnojení). V minulosti se v Československu též přidávaly superfosfáty do kompostů.
Hnojení na jaře je směrováno na dodání dusíku. Ideální je použití ledku vápenatého (15%N) nebo síranu amonného (20%N, dodá i nezbytnou síru) v 3 – 4 dělených dávkách. První dávku aplikujeme brzo na jaře při obnovení vegetace, další dávky zhruba vždy po 4 týdnech.
Jak hoří fosfor : Extrémně hořlavá látka, nebezpečí samovznícení na vzduchu!!! Rychle hoří a uvolňuje přitom husté, bílé, toxické a dráždivé dýmy. Látka může být přepravována v roztaveném stavu. Může dojít ke znovuvznícení ještě po uhašení požáru.
Jak udělat fosfor : Výroba a příprava
Fosfor se tavením fosfátové horniny s pískem a uhlíkem v elektrické obloukové peci. Vznikající fosfor se odpařuje a následně kondenzuje pod vodní hladinou. Z bílého fosforu poté vycházejí chemické procesy vyrábějící další sloučeniny fosforu.
Co způsobuje nedostatek fosforu
Nedostatek fosforu může vzniknout jako důsledek nadměrného vylučování fosfátů (např. při některých onemocněních ledvin) nebo jejich nedostatečného vstřebávání (např. při nedostatku vitaminu D, chronických průjmech nebo zvracení a při idiopatických střevních zánětech) a také některých hormonálních poruch.
Účastní se přeměny cukrů, tuků a bílkovin, přenosu energie. Spolu s vápníkem tvoří fosfáty hlavní součást kostí a zubů.Velmi časté je použití fosfátů v mlékárenském průmyslu jako tzv. tavících solí při výrobě tavených sýrů. V masném průmyslu se fosfáty přidávají pro zlepšení emulgační schopnosti masa a zlepšení vaznosti vody. Laicky řečeno, váží v uzeninách vodu proto, aby spotřebitelům připadaly šťavnatější.
Co obsahuje hodně fosforu : K potravinám s vysokým obsahem fosforu řadíme především: sýry, luštěniny včetně sóji, vnitřnosti, ryby, vaječný žloutek, ořechy, čokoládu a extrémně bohaté na obsah fosforu jsou dýňová semena a mák.