V čem uchovávat vánočku?
Pokud máme vánočku upečenou z opravdu kvalitních surovin a chceme, aby vydržela co nejdéle, je ideální ji skladovat při 10-12 stupních v suchém prostředí. Pozor, ne v lednici. Při dodržení těchto podmínek vydrží klidně i týden ve skvělém stavu.Vánočku můžeme potřít samotným bílkem, ale lepší je rozšlehané vajíčko, to dodá tu správnou barvičku.

  1. Vánočku potíráme těsně před pečením.
  2. Potíráme rozšlehaným vajíčkem, do kterého můžeme kápnout trošku vody, půjde potom lépe roztírat.
  3. Potřenou vánočku posypeme plátky mandlí.

Vánočku necháme úplně vychladnout, než ji začneme krájet. Aby nám neokorala, nevyschla, ale ani nezvlhla, je nejlepší ji uchovávat v celofánovém sáčku.

Z jaké mouky je lepší vánočka : Na vánočku je nejlepší hladká výběrová mouka s vysokým obsahem lepku, který vykynuté těsto dobře podrží. Lepek je bílkovina, která vytváří v těstě jeho strukturu. Když mouka nemá dost lepku, neudrží vytvořené vzduchové bubliny a těsto pak spadne.

Jak dlouho můžu nechat kynout vánočku

Mandle, rozinky a případně kandované ovoce zapracováváme do těsta až po jeho vykynutí. Kynutí je kapitola sama pro sebe. Říká se, že těsto na vánočku by mělo kynout čtyři hodiny, někdo říká, že stačí tři. Třemi až čtyřmi hodinami určitě nic nezkazíte, je lepší, když těsto kyne déle, než kdyby vykynulo málo nebo vůbec.

Kdy potřít vánočku vajíčkem : Jakmile je vánočka pěkně vykynutá, potřete jí rozšlehaným vejcem a posypte mandlemi. Dejte do trouby, snižte teplotu na 160 °C a pečte asi 45 minut.

Co budete potřebovat

  1. 350 g hladké mouky.
  2. 70 g kokosového cukru.
  3. 150 ml mléka.
  4. 60 g rozpuštěného vlažného másla.
  5. 20 g čerstvého droždí
  6. 1 vejce.
  7. 30 g rozinek nebo sušených višní (můžete namočit do rumu)
  8. 30 g plátků mandlí nebo nasekaných pistácií


Správné pečení vánočky, aby se nerozjela

Před pečením vánočku potřeme rozšlehaným vejcem, které se postará o lesk a těsto mírně na povrchu zpevní. Během pečení neotvíráme troubu. Pouze můžeme kontrolovat správné propečení špejlí. Necháme vychladnout při pokojové teplotě a krájíme, až zcela vychladne.

Která mouka je nejlepší

Pečicí test jasně ukázal, že nejsnáze se peče z klasické světlé mouky. Je lehčí a nadýchanější než třeba mouka celozrnná. Těsto z ní je vláčnější a samotné pečivo kypřejší a hlavně většinou chutnější. V našem testu tak zvítězila hladká pšeničná mouka Babiččina volba na kynuté těsto.Proč vánočka při pečení praskne Důvodem prasknutí vánočky bývá špatně vypracované těsto. Těsto v hnětači by mělo být přibližně deset minut, aby získalo hladkou strukturu, dobře kynulo a vy upekli tu nejvláčnější vánočku.Na vině je špatně vypracované těsto – musí se hníst aspoň deset minut v robotu, aby se ingredience pěkně promísily a vytvořily jemné, kompaktní těsto. Rozinky a mandle přidáváme až nakonec, aby nebránily zpracování hmoty. Nedostatečně vykynuté těsto v troubě prudce nabyde a vánočku potrhá.

Nakonec vánočku vložíme do trouby předem rozehřáté na 180 °C (horkovzduch). Po vložení vánočky do trouby snížíme teplotu na 160 °C a pečeme přibližně 45 minut (dozlatova). V případě, že bude vánočka rychle tmavnout, zakryjeme ji alobalem.

Proč namáčet rozinky : Rozinky obsahují velké množství cukru, který časem krystalizuje a rozinky kvůli tomu ztvrdnou. Proto před použitím rozinky spaříme, aby plody znovu změkly a byly dobře poživatelné a chutné. K rozpuštění cukru v rozinkách je třeba ponoření do nějaké kapaliny.

Proč je lepší špaldová mouka : Špaldová mouka je skvělá při pečení kynutých, křehkých či litých těst. Má krásnou, ořechovou chuť. V poslední době si získala oblibu díky vysokému obsahu vlákniny, bílkovin, vitamínů a minerálů a také díky tomu, že je snadno stravitelná a má nízký obsah lepku.

Jaký je rozdíl mezi hladkou a polohrubou moukou

Polohrubá mouka má jemnější zrno a hodí se na přípravu sladkého i slaného pečiva. V některých případech ji můžete zaměnit za hladkou mouku. Hladká mouka je nejčastěji používaná mouka s jemným a hladkým zrnem. Její konzistence je sypká a hodí se na pečení, ale také zahušťování.

Tradičně se pletla z devíti pramenů. Spodní čtyři představovaly slunce, zemi, vodu a vzduch. Prostřední tři prameny byly symbolikou pro rozum, vůli a cit. Dva nejvrchnější prameny představovaly lásku a vědění.Upéct krásnou a dobrou vánočku nebylo jen tak. Tradičně se pletla z devíti pramenů. Spodní čtyři představovaly slunce, zemi, vodu a vzduch. Prostřední tři prameny byly symbolikou pro rozum, vůli a cit.

Jak dlouho nechat namočené rozinky v rumu : Rozinky vložíme do sklenice, zalijeme rumem, uzavřeme a necháme alespoň pár hodin stát, ideálně v lednici.