V čem se udává hmotnost?
Hmotnost je fyzikální veličina (značka m) užívající základní jednotku kilogram (kg).Hmotnost je důležitá fyzikální veličina, aditivní vlastnost hmoty (tedy vlastnost jednotlivých hmotných těles), která vyjadřuje míru setrvačných účinků či míru gravitačních účinků hmoty. Ekvivalence setrvačných a gravitačních sil je postulována obecnou teorií relativity a je s velkou přesností experimentálně ověřena.Váha v karátech udává kolik diamant váží. 1 karát je roven 200 miligramům. Diamanty, které mají více než jeden karát, jsou vyjádřeny v desetinných číslech, například 1,25 karátový diamant.

Kolik je 1 karát : V současné době se používá tzv. metrický karát, který je roven přesně 200 mg (0,2 g). Tato jednotka byla historicky odvozena z hmotnosti semene svatojánského chleba (lat. Ceratonia siliqua), které bylo ve středověku používáno v Arábii a Persii pro určování ceny drahých kamenů.

Co je to měrná hmotnost

Měrná hmotnost (= hustota) vyjadřuje hmotnost objemové jednotky látky. Definujeme ji jako podíl hmotnosti a objemu. Jednotkou je ρ. Používáme ji pro pevné látky, kapaliny a plyny.

Čím se měří : Měřicí přístroje

Měřit je možné přímo, prostým přikládáním jednotky (krokováním vzdálenosti, odměřováním jednotky objemu atd.), měření se však dá výrazně zdokonalit měřicími nástroji (délkové měřítko, kalibrovaná nádoba), případně jednoduchými přístroji (váha).

Hmotnost značíme písmenem m (z angl. mass). Základní jednotkou hmotnosti je kilogram (kg).

Index tělesné hmotnosti – BMI

BMI – body mass index) vypočítáte tak, že svoji váhu v kg vydělíte mocninou své výšky v metrech. Při váze 60 kg a výšce 1,63 m počítáte 1,63 × 1,63 = 2,6569, tímto číslem následně vydělíte svoji váhu: 60 : 2,6569 = 22,58. Výsledek 22,58 tedy udává hodnotu vašeho BMI.

Co udává jednotka karát

„Carat“ neboli karátová hmotnost je měřítkem toho, kolik diamant váží, a označuje se jako ct. Jeden karát vlastně představuje jednu pětinu gramu, tedy 200 mg. Karát se dá dále rozdělit na 100 „bodů" a jeden bod se rovná 0,01 ct.Z hlediska elementární formy je však zlato jednoznačně vzácnější. Hodnotu diamantů navíc snížil i vynález jejich umělé výroby. Vědci mohou nyní vytvořit podmínky pro proměnu grafitu na diamanty v laboratoři a nepotřebují k tomu sopečnou erupci.0,3-0,35 ct diamant – do 50 000 Kč 0,5 ct diamant – 60 000 až 90 000 Kč 0.8-1,0 ct diamant – od 100 000 Kč

V České republice se používá zlato o ryzosti 14,04 karátů, což je značka a výpočet 585. Se stejnou logikou je 24 karátů = 999/1000, což je 99,99% ryzí zlato; u zlata ryzosti 22 karátů je 91,6% podílu zlata ve slitině, a u 9 karátových šperků je poměr 375/1000, což je ryzost 37, 5 %.

Jak se počítá hmotnost : Je-li těleso ze stejnorodé látky (z téže látky, nejsou v něm bubliny) pak můžeme určit jeho hmotnost bez použití vah.

  • Hmotnost stejnorodého tělesa určíme, když násobíme.
  • hustotu látky, ze které je těleso, objemem tohoto tělesa:
  • m = ρ × V nebo m = ρ .V.

Jak určit hmotnost tělesa : Hmotnost tělesa vypočteme tak, že objem vynásobíme hustotou.

Jaké jsou metody měření

Přímá metoda spočívá v porovnávání s měřidlem se stejnou vlastností (např. měření délky metrem, měření času stopkami). Nepřímá metoda spočívá v měření důsledku (účinku) dané veličiny (např. měření teploty pomocí délkové roztažnosti teploměrem, měření elektrického proudu pomocí magnetické síly).

Korec nebo kořec, někdy též strych nebo měřice, je stará česká míra plošného obsahu a objemová míra užívaná pro sypké látky, jež byla užívána jak v Čechách tak i v jiných evropských zemích.Kilogram je jednotka hmotnosti; je roven hmotnosti mezinárodního prototypu kilogramu. Slovo váha označuje kvantitu stejné povahy jako síla: váha tělesa je součinem jeho hmotnosti a tíhového zrychlení; jmenovitě normální váha tělesa je součin jeho hmotnosti a normálního tíhového zrychlení.

Co váží 1 kg : Kilogram (hovorově kilo) je základní jednotka hmotnosti, značka je kg. Odpovídá přibližně hmotnosti 1 litru vody. Podle soustavy SI je kilogram definován pomocí metru a sekundy zafixováním hodnoty Planckovy konstanty na přesné hodnotě 6,62607015⋅10−34 kg⋅m2⋅s−1.