V čem marinovat lososa?
Filety z lososa pokapejte citronem, z obou stran vždy osolte a posypejte česnekem. V mise smíchejte sojovou omáčku, cukr, 80 ml vody a olivový olej. Do marinády naložte lososa, mísu přetáhněte potravinářskou folii a dejte na 2 hodiny do lednice.Lososa bez kůže položte na sůl a celého ho zasypejte zbylou solí s cukrem a koprem. Zabalte do fólie a nechte v lednici odpočívat. Rybu můžete ještě zatížit. Minimální doba naložení je jeden den, čím déle ho tam necháte, tím bude maso lososa pevnější.Necháme marinovat nejméně po dobu 60 minut v lednici, lze i přes noc. Troubu rozehřejeme na 200°C. Marinovaného lososa klademe na plech vyložený pečícím papírem. Dáme péci do vyhřáté trouby asi na 13 minut.

Na čem smažit lososa : Sáhněte po té s nepřilnavým povrchem a silnějším dnem, která rovnoměrně drží teplo. Ze všeho nejdříve pánev rozehřejte a potřete kapkou olivového oleje nebo troškou přepuštěného másla. Filet z lososa dejte na pánev kůží dolů a odolejte nutkání s ním hýbat, aby se nepřipekl.

Jak na marinovat lososa

Postup přípravy receptu

Z půlky citronu nastrouhejte kůru, šťávu vymačkejte z celého. Dejte do misky. Vmíchejte olivový olej a lososa ponořte do marinády. Přidejte jemně nakrájenou cibuli, jarní cibulku a oba druhy pepře a uložte do chladu.

Jak naložit syrového lososa : Syrové plátky čerstvého lososa naložíte do mořské soli, cukru a kopru, necháte pár dní marinovat v chladu a poté je můžete krájet. Sůl a cukr zakonzervují maso, takže maso vypadá a chutná trochu jako uzený losos. Tento způsob přípravy masa poukazuje na tradiční přípravu a konzervaci ryb a masa.

Marinuje se s kůží, která filet drží při sobě, ale před krájením se odstraní. V polovině doby marinování bychom lososa měli otočit kůží nahoru a zas vrátit do lednice. Důležité je ho nepřesolit a nepřesladit.

Filet z lososa (pokud možno i s kůží) potřete olivovým olejem a posypte hrubou mořskou solí a zprudka opečte; nejprve kůží dolů – zhruba 5 minut –, pak otočte a dopečte další 3 minuty. Losos by měl být měkký, a přitom křupavý. Podávejte s blanšírovanými fazolkami a čtvrtkami limetky.

Jaké koření se dává na lososa

V misce uděláme zálivku z oleje,citronové šťávy, bazalky, česneku, rozmarýnu, bíleho pepře a petrželky. Vložíme 3 porce lososa a necháme odležet 1 hodinu v lednici. Po té si nachystame 3 kusy alobalu a na každy dáme čast másla a lososa i s částí zálivky a osolíme.Do kůže udělejte několik plytkých zářezů, aby se filety nebo steaky z lososa neprohýbaly. Rozpalte pánev se lžičkou oleje na maximum, položte na něj lososa kůží dolů, opékejte 3 minuty a poté otočte. Nechejte rybu propéct další tři minuty, vypněte plotýnku a nechejte lososa ještě pár minut dojít na horké pánvi.Záleží na konkrétním druhu masa, protože každý druh reaguje jinak. Například takové kuřecí stačí marinovat jen několik hodin, delší dobu v marinádě bude potřebovat vepřové a hovězí. Vepřové maso už by v marinádě mělo trávit minimálně 12 hodin a hovězí klidně i 24 hodin.

Na dno vysypeme polovinu směsi soli a cukru a na to položíme filet kůží dolů. Dále lososa zasypeme nastrouhanou citrusovou kůrou a zbytkem nakládací směsi. Filet pak pořádně zabalíme do fólie v několika vrstvách. Přendáme do lednice a necháme marinovat do druhého dne (cca 12 až 24 hodin).

V čem marinovat : Olej je základem naprosté většiny marinád. Je nositelem a podporovatelem jakékoli chuti a navíc napomáhá tomu, aby se maso nepřipálilo. K nakládání se nejvíce používá olej olivový, jako alternativu můžete klidně použít i slunečnicový nebo řepkový. Sůl, koření a bylinky.

Co se dává do marinády : Klasická marináda má v sobě nést ingredience ze svaté trojice marinády – olej, koření, kyselé složky. Berte jej jako základní kámen marinády. Zabrání připálení masa, ale především se sebou nese chuť. Nejčastěji se v kuchyni používá olivový olej, ale jako alternativa postačí klasický řepkový a slunečnicový olej.

Jak správně okořenit lososa

Porce lososa umyjeme, pokapeme čerstvě vymačkanou citronovou šťávou. Necháme 20 minut odležet. Po 20 minutách lososa osolíme, lehce okmínujeme drceným kmínem a posypeme bazalkou a oreganem (případně i jinými bylinkami).

Filet z lososa (pokud možno i s kůží) potřete olivovým olejem a posypte hrubou mořskou solí a zprudka opečte; nejprve kůží dolů – zhruba 5 minut –, pak otočte a dopečte další 3 minuty. Losos by měl být měkký, a přitom křupavý. Podávejte s blanšírovanými fazolkami a čtvrtkami limetky.Postup přípravy receptu

Pečící plech vyložíme papírem na pečení a potřeme olejem. Osušené porce lososa (já jsem použila zmrazeného) rovněž potřeme olejem, osolíme a vložíme do rozpálené trouby. Do deseti minut je hotový. Během pečení můžeme ještě jednou přetřít olejem.

Jak dlouho může být maso v marinádě : Ačkoli je kuřecí maso po naložení odolnější před zkažením, než je tomu v čerstvém stavu, i tak jej doporučujeme nechat ležet v marinádě maximálně 5 až 7 dní. Naložené maso dokáže již za pouhých 12 hodin perfektně nasát aroma a chuť z marinády. Proto s jeho tepelnou úpravou nemusíte příliš dlouho otálet.