V čem koupete miminko?
Při koupání ve vaničce je důležité mít na paměti několik pravidel:

  1. Do vaničky lijeme nejprve studenou vodu, pak teplou a dobře je promícháme.
  2. Hladina vody by neměla přesahovat 15 cm.
  3. Teplota vody by se měla pohybovat kolem 37° C.
  4. Teplota místnosti, v níž dítě koupeme, by se měla pohybovat kolem 25–26° C.

Jaká by měla být teplota vody při koupání miminka Voda by měla mít stejnou teplotu jako lidské tělo, což je 37 °C. Pro otestování vody můžete použít loket, ideálně však svěřte tuto činnost teploměru do vody. Nezapomínejte také na teplotu okolního vzduchu.Co by v koupelně pro děti nemělo chybět:

Dětská stolička s protiskluzovou úpravou, k umyvadlu nebo WC. Pomůže vašim potomkům dodržovat základní hygienické návyky bez vaší asistence.

Kdy koupat miminko před nebo po kojení : Vždy je lepší koupat před kojením, ale u nejmenších drobečků si čas příliš kojení nevybíráte. Navíc koupat hladové miminko není radost ani pro jednu ze zúčastněných stran. Náš tIP: Pokud miminko koupete po kojení, počkejte alespoň půl hodiny, aby stihlo všechno strávit a neudělalo se mu při koupeli špatně.

Kdy se muze miminko koupat v moři

K moři je lépe jet až s dítětem starším 1 roku. Když už jste odhodláni vyjet s miminkem k moři, mějte na paměti, že potřebuje hodně času na aklimatizaci, volte proto pobyt alespoň na dvanáct dnů. Týdenní pobyt pro něj nepředstavuje relaxaci, ale zbytečnou zátěž. Miminko se v moři koupat smí, ale hlídejte jeho očička!

Kdy je nejlepší koupat miminko : Kdy miminko koupat Nejvhodnější dobou pro koupání miminka je podvečer nebo večer. Ke koupání přistupujte přibližně jednu hodinu před krmením a následným uložením miminka ke spánku. Příjemná teplá koupel pomůže dítěti se zklidnit, mnoho rodičů koupání vnímá jako pravidelný rituál před spaním.

Pravidelně tekutiny začněte podávat zároveň se zaváděním příkrmů, tedy od ukončeného 4. měsíce věku. Kdykoli by se vám zdálo, že miminko nemá tekutin dostatek nebo trpí zácpou, málo močí, příjem tekutin zvyšte a obraťte se pro konzultaci včas na dětského lékaře.

Novorozence – stačí jim tělíčko jen otírat mokrou látkovou plenou či jemnou žínkou. Kojence a batolata – koupat maximálně 2krát týdně, děti se suchou a ekzematickou pokožkou jen jednou týdně. Zbylé dny stačí omytí genitálií a zadečku žínkou před spaním a samozřejmé běžné mytí špinavých částí těla u umyvadla.

Jak dlouho se muze koupat miminko

Vaše dítě je možná vodní živel a cachtalo by se ve vaničce klidně hodinu. Tak zde pozor. Vody ve vaničce není tolik, aby vydržela dlouho teplá. Navíc pro miminka není dlouhé koupání vhodné kvůli vysušování jejich pokožky, proto se je doporučuje koupat nejmenší děti cca 5 minut.Jak často mazat tělíčko olejem

U dětí se suchou pokožkou se doporučuje promazávat tělo i několikrát denně, zejména v oblasti problematických partií. Pokud miminko každý den nekoupete, důkladně mu umyjte genitálie a suchou pleť ošetřete olejem. U dětí s mastnou pletí mažte tělo dvakrát týdně tělovým mlékem.Proto se doporučuje ponechat mázek na novorozenci alespoň 24 hodin po porodu a až poté novorozence poprvé vykoupat (ideálně jen v čisté vodě).

Zdravotní stav dítěte

Se zdravým miminkem je možné vyrazit na dovolenou okolo tří/čtyř měsíců. Vždy ale pečlivě zvažte zdravotní stav dítěte.

V čem mýt miminko : Sprchový gel nebo mýdlo vhodné pro novorozence. Dětský šampon na vlasy (ty ale nemusíte mýt pravidelně, stačí jednou za čas. Také záleží na tom, jak moc vlasaté miminko máte). Žínku nebo houbu (skvělou službu ale poskytne i namočený perlan).

Jak často se má koupat miminko : V porodnici bývá doporučováno, abyste své miminko koupali denně a to právě z důvodu pravidelného režimu, kdy se miminko zklidní a připraví na noční spánek. V dnešní době pediatři a kožní lékaři doporučují koupat děťátko 2-3krát týdně, zejména pokud je pokožka miminka citlivá.

Co dáváte miminku k pití

Nejlepším nápojem pro kojence i batolata je převařená čistá voda s atestem kojenecké vody. Podávat ji můžete nejen od zavedení příkrmů, ale v případě hrozící dehydratace i dříve. Ideální je pak sáhnout po kupované kojenecké vodě, protože voda z kohoutku není pro kojence vhodná.

Úplně nejvhodnější je čistá voda, ale tu kojenci obvykle odmítají, proto když dítě nechce pít, můžete vodu ochutit kapkou ovocné nebo zeleninové šťávy. Přírodní šťávy jsou výborným zdrojem vitaminu C, obsahují důležité živiny z plodů (s výjimkou vlákniny) a pomáhají vstřebat železo z rostlinné stravy.Občasná zácpa je poměrně normální jev, nicméně pokud stav trvá dva týdny nebo déle, může jít o chronickou zácpu a v tom případě, je třeba navštívit lékaře.

Kdy dát miminko na zem : Mezi třetím a čtvrtým měsícem je vhodné začít nechávat děti často na tvrdé podložce, kde se můžou dobře opřít a volně pohybovat. Z hlediska bezpečnosti je nejvhodnější zem. Pokud máte doma chladněji, lze použít hrací deku, pěnové puzzle či kusový koberec.