V čem je dobrý běh?
Silnější plíce, hbitější svaly, ale třeba i lepší pleť a zdravější vlasy. Pravidelný trénink zlepšuje náš tělesný i duševní stav. Přečtěte si, jaké další benefity pro tělo kromě lepší kondice běhání přináší.Získaná čistá mysl začne dbát na zdravou výživu a nevědomky zlepšujete svůj životní styl. Více přirozeně unaveni a s čitou hlavou lépe spíte, dokonce lépe než po prášku na spaní. Běh dokonce přispívá k větší vášnivosti, posiluje sexuální apetit a schopnost milovat se.Chceš-li zhubnout, doporučuji sportovat nejméně 30 až 45 minut v mírné intenzitě a 3 – 5 dnů v týdnu. Nemusíš jen běhat, stejný efekt bude mít kolo, plavání, aerobic, spinning atd.

Jak dlouho po běhu tělo spaluje : U průměrného jedince se začnou tuky spalovat teprve po cca 15 minutách běhu a až po půl hodině tělo zapojí tento zdroj energie výrazněji. Zároveň musí netrénovaný jedinec udržovat mnohem menší intenzitu běhu. Ideální je použít měřič tepu a udržovat tep na 55 – 60 % maxima tepové frekvence.

Jak často běhat začátečník

Obecně platí, že na zlepšení kondice je třeba fyzická zátěž čtyřikrát týdně, na udržení třikrát. Kdo se hýbe méně často, začíná vlastně každý týden znovu.

Kdy je lepší běhat ráno nebo večer : Běhání večer je skvělá volba, celý den máme za sebou a můžete ho symbolicky uzavřít dávkou endorfinů získaných z běhu. Díky běžeckému tréninku snáze vypnete i po těžkém dni v práci. Náš organismus se kolem 18-20 hodiny ke sportovní aktivitě také staví pozitivně.

Při běhu se zapojuje asi 70 procent svalů lidského těla. Posilují se zejména lýtkové, stehenní a hýžďové svaly. Běh trénuje především vytrvalost. Dalším pozitivním účinkem je i zvyšování hustoty kostní hmoty.

Ideální je běhat třikrát až čtyřikrát týdně. Pokud začínáte s během a očekáváte zlepšení kondice, je potřeba běhat 4 dny v týdnu. Na udržení kondice potom stačí tréninkové dny pouze 3. Pokud budeme na začátku trénovat méně než 4 dny v týdnu, naše tělo bude každý týden začínat od nuly.

Co jíst po běhu

Po běhání je důležité jíst jídla, která pomůžou vašim utahaným svalům zahojit se. Celozrnné sachariny jako těstoviny a hnědá rýže poskytují energii, budují svaly a zlepšují výdrž a výkon. Spárujte je s potravinami bohatými na bílkoviny, jako jsou vejce, kuře nebo ořechy.nadbytek syrové zeleniny nebo ovoce. kombinace obilí a ovoce (typicky kaše na sladko místo jídla nebo příliš mnoho “zdravých” dezertů z obilí a ovoce) velké množství luštěnin (pozor na správně uvařené luštěniny) a nedostatek tepelně upravené zeleniny k nim.Týdenní dávky kilometrů:

Počet kilometrů za týden
Závod 5 km 10 km
Obyčejný smrtelník 30 – 40 km 40 – 50 km
Elitní běžci 110 – 130 km 130 – 160 km


Po běhání je důležité jíst jídla, která pomůžou vašim utahaným svalům zahojit se. Celozrnné sachariny jako těstoviny a hnědá rýže poskytují energii, budují svaly a zlepšují výdrž a výkon. Spárujte je s potravinami bohatými na bílkoviny, jako jsou vejce, kuře nebo ořechy.

Jak často chodit běhat : Ideální je běhat třikrát až čtyřikrát týdně. Pokud začínáte s během a očekáváte zlepšení kondice, je potřeba běhat 4 dny v týdnu. Na udržení kondice potom stačí tréninkové dny pouze 3. Pokud budeme na začátku trénovat méně než 4 dny v týdnu, naše tělo bude každý týden začínat od nuly.

Jak často a kolik běhat : Ideální je běhat třikrát až čtyřikrát týdně. Pokud začínáte s během a očekáváte zlepšení kondice, je potřeba běhat 4 dny v týdnu. Na udržení kondice potom stačí tréninkové dny pouze 3. Pokud budeme na začátku trénovat méně než 4 dny v týdnu, naše tělo bude každý týden začínat od nuly.

Proč je dobře běhat

Zlepšení svalového tonusu: Běh je komplexní aktivita, při které zapojuješ celé tělo. Pomůže ti posílit svaly nohou, boků a středu těla, čímž se zvýší tvá celková odolnost. Lepší duševní zdraví: Fyzická aktivita v přírodě prokazatelně zlepšuje náladu, snižuje stres a zvyšuje pocit pohody.

Cooperův test

Pohlaví Velmi dobrý Dobrý
Muži 3700+ m 3400 – 3700 m
Ženy 3000+ m 2700 – 3000 m

Po běhu si dejte bílkoviny

V prvním případě je dobré nejíst hodinu až dvě po něm. Organismus bere energii z tukových zásob. Snaží se co nejrychleji obnovit zásobu glykogenu.

Jaký protein po běhu : Po tréninku je však výhodnější volit spíše rychleji stravitelný zdroj bílkovin (např. čistý syrovátkový protein), takže si raději zapamatujte rozmezí 0,25–0,4 g/kg TH. Pro 80kilového člověka to tak dělá po vytrvalostní aktivitě cca 20–32 g syrovátkového proteinu, pro 60kilového člověka cca 20–25 g.