Klekání je zvonění, které se opakovalo každý den třikrát – za úsvitu, v poledne a večer.Původní účel Klekánice byl trestat hříšníky, kteří se v době klekání nemodlili. Shrbená stařena zahalená do černých cárů původně hlídala klekání. Dospělí lidé z ní ale neměli dostatek respektu, a tak se jejím úkolem stalo strašení dětí. Přesnou dobu, kdy tato mýtická postava vznikla, nelze dohledat.Běžně se zvoní po dobu 10 minut. Každou neděli v poledne se koná "větší" zvonění (bez mše) a zvoní se 15 až 20 minut.
Jak vypada klekánice : Česká klekánice mívá stejně jako někdy polednice podobu škaredé stařeny s rozcuchanými vlasy, šikmýma očima a kopytem, také je znám klekáníček – objevují se jako mužík chodící po kolenou, jako děsivý mužík s rohy či vířící sloup prachu. Klekánice unáší neposlušné a toulavé děti po večerním zvonění – klekání.
Co bylo klekání
klekání Zvonění k modlitbě ráno, v poledne a večer. Jak slovo naznačuje, vycházeli věřící při zvonění před obydlí, poklekli a modlili se Anděl Páně. Později bylo k. rozuměno jen večerní zvonění po západu slunce.
Jak vypadá klekánice : Česká klekánice mívá stejně jako někdy polednice podobu škaredé stařeny s rozcuchanými vlasy, šikmýma očima a kopytem, také je znám klekáníček – objevují se jako mužík chodící po kolenou, jako děsivý mužík s rohy či vířící sloup prachu. Klekánice unáší neposlušné a toulavé děti po večerním zvonění – klekání.
polednice a klekánice měly strašit děti v přesně danou denní dobu – při zvonění klekání. polednice se zjevovala (nečekaně) v poledne, a to hlavně na poli, kde kontrolovala, jestli si všichni dali obědovou pauzu. klekánice zas číhala po setmění na děti, co nedodržely večerku.
Zvony tradičně odzváněly významné události, jako ukončení války, korunovaci, vstup panovníka (následníka) do města či narození následníka trůnu. I v současnosti se při některých významných událostech zvoní kostelními zvony.
Kdy se vracejí zvony
Podle lidové tradice se na Bílou sobotu také vymetaly domy novými košťaty. O Bílé sobotě se zvony vrátily z Říma, kam odletěly na Zelený čtvrtek. Tento den se obvykle nekonají mše ani další svátosti, kromě pomazání nemocných a svátosti smíření. Až po západu slunce začíná slavnost Kristova vzkříšení.polednice a klekánice měly strašit děti v přesně danou denní dobu – při zvonění klekání. polednice se zjevovala (nečekaně) v poledne, a to hlavně na poli, kde kontrolovala, jestli si všichni dali obědovou pauzu. klekánice zas číhala po setmění na děti, co nedodržely večerku.Klekánice unáší neposlušné a toulavé děti po večerním zvonění – klekání. Slovenská klakanica byla známá hlavně v Záhoří, nočnica či polnočnice se zjevovala o půlnoci a oznamovala tak smrt v rodině.
Pokud ji nějaký zaklínač chce donutit se opět zhmotnit, musí ji nejprve uvěznit znamením Yrden nebo na ni použít Měsíční prach. Jakmile se příšera opět zhmotní, tak je nutné na ni rychle zaútočit stříbrným mečem, který ještě můžete potřít olejem proti přeludům.
Co dělá zvon : Zvony slouží ke svolávání na mši, pro odzvánění času i při mimořádných společenských událostech, nejčastěji při úmrtích osob, kdy se zvoní umíráček, ale i při svatbách, narozeninách význačných osob, korunovacích panovníků, inauguracích volených hlav států apod.
Kdy naposledy zvoní zvony : Tento letitý zvyk se dodržuje dodnes, a tak se na Zelený čtvrtek při večerní liturgii při zpěvu Gloria zvoní naposledy a poté zvony mlčí až do Gloria o velikonoční noci, protože zvony „odlétají do Říma“. Mnohde existovala pověra, že když naposledy zvoní na Zelený čtvrtek zvon, má člověk cinkat penězi, aby se ho držely.
Co to je klekání
klekání Zvonění k modlitbě ráno, v poledne a večer. Jak slovo naznačuje, vycházeli věřící při zvonění před obydlí, poklekli a modlili se Anděl Páně. Později bylo k. rozuměno jen večerní zvonění po západu slunce.
Výskyt: Velice hojné strašidlo, zejména v místech, kde bydlí rodiny s malými, zlobivými dětmi. Pracovní doba: Noční strašidlo. V zimních měsících se první objevují již po setmění, jinak je hlavní pracovní doba po od znění večerního zvonění (takzvané klekání). Jejich moc mizí při kuropění.Česká klekánice mívá stejně jako někdy polednice podobu škaredé stařeny s rozcuchanými vlasy, šikmýma očima a kopytem, také je znám klekáníček – objevují se jako mužík chodící po kolenou, jako děsivý mužík s rohy či vířící sloup prachu. Klekánice unáší neposlušné a toulavé děti po večerním zvonění – klekání.
Jak zacina Polednice : Matka stojí u kamen a vaří pro svého muže oběd. Jejich dítko zlobí a matka mu hrozí, že na něj zavolá polednici. Dítě nedbá jejího varování a zlobí dál (zahazuje hračky). Matka to už nevydrží a polednici skutečně zavolá.