Proč začít meditovat?
Pravidelné meditování pomáhá uvolnit napětí ve vašem těle, snižuje stres a učí vás lépe ovládat poletující myšlenky, které často vedou k nespavosti.Uvolnění se od stresu a únavy, relax těla i mysli a zmírnění napětí svalů má za výsledek zvýšení schopnosti regenerace našeho organismu. Někteří lidé prožívají nějaký druh úzkosti či deprese. Neví přesně, co je trápí ani proč nevidí smysl ve svém životě. Prostě cítí vnitřní prázdnotu a neví, jak si s ní poradit.A počet výzkumů stále narůstá. Výsledky mimo jiné ukazují, že meditace pomáhá lépe zvládat stres, zlepšuje spánek a emoční vyrovnanost, rozvíjí kreativitu a zmírňuje úzkostné stavy a negativní myšlenky.

Na co myslet při meditaci : Základní myšlenka meditace je jednoduchá. Pokaždé, když se vaše mysl začne přesouvat od myšlenky k myšlence a vy se začnete ztrácet v toku svého myšlení, obraťte se zpět ke svému dechu. Opakujte to tak dlouho, než se přestanete ztrácet v myšlení a budete se na dech plně soustředit.

Co se děje v těle při meditaci

Co se děje, když meditujeme Když pravidelně meditujeme, v našem mozku se dějí fyziologické změny. Amygdala (část mozku, která se spouští při stresu) se zmenšuje, zatímco prefrontální kortex houstne. Když je aktivní prefrontální kortex, cítíme se klidnější, trpělivější a soucitnější.

Co přináší meditace : Meditace uvolňuje naše nervové dráhy

Díky pravidelné meditaci chřadne připojení k našemu centru strachu a "já" centru (místo, kde se mozek neustále odráží zpět k nám samým). Toto rozpojení snižuje naše pocity úzkosti, protože nervové dráhy spojující naše „já" centrum a centrum strachu ochabují.

Když pravidelně meditujeme, v našem mozku se dějí fyziologické změny. Amygdala (část mozku, která se spouští při stresu) se zmenšuje, zatímco prefrontální kortex houstne. Když je aktivní prefrontální kortex, cítíme se klidnější, trpělivější a soucitnější.

Máte-li skutečnou meditaci, vznešenou meditaci, jste schopni cítit mír uvnitř i vně. Pokud to je oduševnělá meditace, ucítíte svou věčnou existenci; ucítíte, že jste z Věčnosti a pro Věčnost. Tento pocit nemůžete získat z mentální halucinace. Je také jiný způsob, jak to můžete poznat.

Jak dlouho se má meditovat

Jak dlouho meditovat Stačí 15 až 20 minut denně. Dříve jsem se snažil meditovat téměř hodinu, myslel jsem si, že se tak rychleji dostanu do stavu, kterému se říká nirvána. Ale jak potvrdil sám mistr, meditovat tak dlouho je zbytečnost.Každopádně abych odpověděl na otázku, jak často, tak i minuta každý den vytvoří 365 minut za rok. Obvykle se však doporučuje 2x denně cca 20 minutek. Já medituji formálně 1x denně 15 – 45 minutami a poté neformálně několikrát během dne.Pod pojem meditace řadíme několik činností, z nichž řada je spojována s dosažením změněného stavu vědomí. Cílem meditace je ale zejména kultivace mysli (její zklidnění) a získání vhledu (ať už do smyslu lidské existence a vesmíru nebo do osobních záležitostí).

Ideální čas pro meditaci je buďto ráno ihned po probuzení nebo těsně před spaním. Ráno bývá mysl poměrně pročištěná a nebývá tolik aktivní. Večer se může meditace zase hodit pro kvalitnější spánek (jak zlepšit spánek se můžete přečíst v našem článku zde). Je prokázáno, že meditace před spaním napomáhá hlubšímu spánku.

Jak správně sedět při meditaci : Musíte sedět v tureckém sedu

Ale nebojte se, pokud jste v tureckém sedu neseděli od základky, nemusíte to hned měnit. Při většině meditací není nutné sedět v tureckém sedu. Můžete sedět normálně na židli nebo si dokonce lehnout. Víceméně můžete zvolit jakoukoliv polohu, která vám bude nejpohodlnější.

Co se děje při meditaci : Co se děje, když meditujeme Když pravidelně meditujeme, v našem mozku se dějí fyziologické změny. Amygdala (část mozku, která se spouští při stresu) se zmenšuje, zatímco prefrontální kortex houstne. Když je aktivní prefrontální kortex, cítíme se klidnější, trpělivější a soucitnější.

Kolik minut meditovat

Stačí 15 až 20 minut denně.

Důležitější je pravidelnost a správné provedení. Je to stejné jako když si někdo myslí, že cvičením stovek sed lehů denně vytvarujeme na břiše obdivovanou vánočku nebo chcete-li six pack. Ne! malý počet opakování, technická dokonalost a pravidelnost je správná cesta.