Cílem reformistů bylo provést plánovanou hospodářskou reformu, odstranit starý systém, který ztělesňoval prezident Novotný a další uvolnění společenských poměrů – vzhledem k tomu, že se jednalo o reformu zevnitř, tak vše samozřejmě pod kontrolou KSČ.Koná se každoročně v Praze od 12. května (výročí úmrtí Bedřicha Smetany) do 3. června.Krátce před půlnocí 20. srpna 1968 překročila hranice tehdejšího Československa vojska pěti států východního bloku. Invaze armád Varšavské smlouvy byla definitivní tečkou za Pražským jarem, tedy pokusem liberálního křídla Komunistické strany Československa vybudovat v zemi „socialismus s lidskou tváří“.
S kým je spojováno pražské jaro : Z historie. Již první dva ročníky festivalu jsou fenomenálním úspěchem. V roce 1946 je to právě Pražské jaro, kde Leonard Bernstein poprvé diriguje mimo americký kontinent. Na dlouhých 44 let zde naposledy v Československu vystupuje klavírista Rudolf Firkušný, o rok později přijíždí skladatel Dmitrij Šostakovič.
Proč došlo k okupaci 1968
Důvodem k okupaci se stala obava komunistických vůdců v zemích východního bloku z liberalizace režimu v tehdejším Československu a z postupné demontáže komunistického systému. Invazí spojeneckých vojsk byl tento vývoj radikálně zastaven. „Operace Dunaj“ se stala největší vojenskou akcí v Evropě od 2. světové války.
Co je 60 léta : léta 20. století („sixties“, „sweet sixties“) byla obdobím největšího rozvoje rockové hudby. Toto období hudby je často spojováno s hippies a psychedelickým hnutím. V roce 1969 se konal jeden z prvních a nejslavnějších hudebních festivalů vůbec, Woodstock.
Alexander Dubček (27. listopadu 1921 Uhrovec – 7. listopadu 1992 Praha) byl československý politik slovenské národnosti, hlavní osobnost pražského jara 1968.
Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa (Vstup spojeneckých vojsk, Operace Dunaj, Okupace Československa) byla vpádem armád pěti komunistických zemí Varšavské smlouvy do Československa (ČSSR), který se uskutečnil 21. srpna 1968.
Kolik lidí zemřelo při okupaci 1968
Celkem si okupace Československa do konce roku 1968 vyžádala 137 mrtvých, zhruba 500 těžce a stovky lehce zraněných.srpna 1968 vstoupily armády zemí Varšavské smlouvy přes hranice do ČSSR. Dvě hodiny po půlnoci 21. srpna 1968 ÚV KSČ schválil a posléze prostřednictvím Československého rozhlasu odvysílal Provolání Všemu lidu ČSSR: Všemu lidu Československé socialistické republiky!1990-1999: devadesátá léta.
Tak začíná Ústavní zákon ze dne 11. července 1960 (externí odkaz zde). V ten den členové Národního shromáždění schválili socialistickou ústavu, nový název státu – Československá socialistická republika (ČSSR) a nový státní znak.
Jak zemřel Dubček : Silniční dopravní nehodaAlexander Dubček / Příčina úmrtí
Dubček, který seděl nepřipoután na zadním sedadle, vypadl z vozu. Po nehodě byl v bezvědomí hospitalizován v pražské nemocnici Na Homolce, kde na následky zranění 7. listopadu zemřel.
Co se nosilo v 80 letech : V osmdesátkách byly populární obrovské, výrazné brýle a také zrcadlová skla. V rámci oblečení se nosily průsvitné punčocháče, podkolenky a bezprsté rukavice. Z bižuterie byly v módě perlové náhrdelníky, velké geometrické náušnice v základních barvách a objemné, látkové gumičky do vlasů.
Co se nosilo v 90 letech
Zatímco módní minimalisté nosili hlavně černou, béžovou a šedou (někdy s červenou kostkovanou košili), extravagantní maximalisté se zaměřili na odvážné neony: fuchsie, limetkově zelenou a citronově žlutou. Silným trendem mezi rebely, kteří se stavěli proti kapitalismu, bylo domácí barvení oděvů v stylu tie-dye.
Československo vzniklo 28. října 1918 rozpadem Rakousko-Uherska jako jeden z výsledků první světové války. V období let 1939 až 1945 byla existence Československé republiky přerušena po odtržení první Slovenské republiky a okupaci českých zemí nacistickým Německem.Do rozdělení na konci roku 1992 se pak Československo oficiálně jmenovalo Česká a Slovenská Federatívna Republika, zkráceně Česko-Slovensko. Zmatky kolem oficiálního názvu Československa vznikly v 90. letech ve federálním shromáždění, kde změnu názvu požadovali někteří slovenští poslanci.
Kde měl nehodu Dubček : Při cestě na zasedání Federálního shromáždění dne 1. září 1992 kolem 9. hodiny utrpěl Dubček vážná zranění při dopravní nehodě v km 88,9 dálnice D1 u Humpolce, když jeho služební automobil BMW E34 535i ve vysoké rychlosti (114–131 km/h) za hustého deště vlivem aquaplaningu dostal smyk a vyletěl z dálnice.