Trojspolek vytvořen na základě spojení tří evropských velmocí roku 1882, představoval silný mocenský blok před první světovou válkou. Šlo o alianci obrannou, ve které si členové Itálie, Německo a Rakousko-Uhersko vymezily vzájemnou pomoc při možném napadení některého ze států stojící mimo trojspolkovou alianci.V předvečer první světové války existovaly v Evropě dva bloky mocností – Trojspolek, zahrnující Německo, Rakousko-Uhersko a Itálii, a Trojdohoda, již tvořily Rusko, Francie a Spojené království. Dne 28. června 1914 byli srbskými teroristy v Sarajevu zavražděni rakousko-uherský následník trůnu a jeho žena.Ofenzíva Trojspolku na Italské frontě se zastavila před řekou Piavou a to kvůli vzrůstající italské obranně a také z důvodu příliš dlouhých zásobovacích linií Trojspolku.
Proč došlo k první světové válce : První světová válka zasáhla Evropu, Afriku a Asii a bojovalo se i na světových oceánech. Formální příčinou války byl úspěšný atentát na následníka rakousko-uherského trůnu arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este v Sarajevu dne 28. června 1914.
Jaké země tvořily tzv Trojspolek
Trojspolek je označení pro alianci mezi Německým císařstvím, Rakousko-Uherskem a Italským královstvím v letech 1882–1914. Eskalace napětí mezi Trojspolkem a Trojdohodou bylo jednou z hlavních příčin první světové války.
Kdy vznikl Dvojspolek : Vznik aliance Ústřední mocnosti lze datovat do roku 1879, kdy se spojilo Německo s Rakousko-Uherskem. Tím vznikl tzv. Dvojspolek.
Následkem války byl rozpad Ruského impéria, Rakouska-Uherska i Osmanské říše. Oslabené západní evropské mocnosti Velká Británie a Francie si status velmocí udržely, avšak světovou politickou silou se nově staly Spojené státy americké.
Odhaduje se, že se první světové války zúčastnilo na 70 miliónů vojáků, z nichž padlo nebo zemřelo asi 10 miliónů.
Kdo vyhlasil prvni svetovou
Jak známo, první světovou válku rozpoutalo Rakousko-Uhersko vyhlášením války Srbsku 28. července 1914 poté, co malá slovanská země, vyčerpaná dvěma sice vítěznými, ale nákladnými balkánskými válkami, odmítla jeho ultimátum, následující po sarajevském atentátu.28. července 1914 vyhlásilo Rakousko-Uhersko válku Srbsku. Šlo o odvetu za atentát na následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este v Sarajevu. V první světové válce bojovalo také 1 400 000 českých vojáků, přes 130 tisíc z nich se už nevrátilo domů.Před sto lety, 23. května 1915, se Itálie rozhodla vstoupit do první světové války na straně Trojdohody a vyhlásila Rakousko-Uhersku, svému bývalému partnerovi z Trojspolku válku.
Odhaduje se, že se první světové války zúčastnilo na 70 miliónů vojáků, z nichž padlo nebo zemřelo asi 10 miliónů.
Kdo platil největší reparace : Platit válečné reparace především Francii (Rusko a Německo si reparace vzájemně odpustili), jejichž výše byla v lednu 1921 vyčíslena na 269 miliard marek a později snížena na 139 miliard marek.
Co bylo příčinou 2 světové války : Přepadení Polska
Druhá světová válka začala 1. září 1939 německým a slovenským útokem proti Polsku. Již v předchozích dnech provedli Němci několik fingovaných provokací, jako bylo přepadení vysílačky v Gliwicích příslušníky Sicherheitsdienstu(SD) v polských uniformách, které měly ospravedlnit jejich invazi.
Co bylo příčinou 1 světové války
Viníkem je Rakousko-Uhersko, Německo a Rusko. Několik vrcholných politických a vojenských představitelů v Rakousku-Uhersku, Německu a Rusku zapříčinilo první světovou válku. Před rokem 1914 poměrně časté atentáty na příslušníky vládnoucích rodů obvykle nevedly k válce.
Příčiny vzniku První světové války
Jednoznačnou příčinou konfliktu byly imperiální ambice evropských velmocí. Německo bylo hluboce nespokojeno s rozdělením kolonií a němečtí císařové si pohrávali s myšlenkou německé dominance v Evropě.Příčinou byl zpočátku náboženský konflikt mezi katolíky a protestanty. Do války se nezapojily jednotlivé státy samy za sebe, ale vznikly dvě válčící strany – katolická LIGA a protestantská UNIE. Liga byla zastoupena všemi habsburskými státy, do Unie se zapojily země, v nichž převažovalo protestantské náboženství.
Čím začala třicetiletá válka : Válka začala stavovským povstáním v Čechách, dění v Evropě ovlivňoval také boj o moc mezi nizozemskými provinciemi a Španělskem (nizozemská revoluce). Vlastní mocenské zájmy hájila také katolická Francie, která se z obavy z přílišné rozpínavosti Habsburků připojila k protestantům.