Vzduchování pro rybičky je nutné v akváriích, kde je mnoho ryb a málo rostlin. Naopak akvárium, kde je zasazeno dostatek rostlin není z důvodu fotosyntézy nutné vzduchovat vůbec a pokud ano, pak jen přes noc. Akvarijní vzduchování se nicméně vyplatí použít při jakékoliv kalamitě v akváriu.10 neonek v sáčku vydrží cca 6 hodin i bez kyslíku.Oxydátory slouží obecně k okysličování vody v akváriu díky použití peroxidu vodíku a speciálních keramických katalyzátorů; přitom není nutná další technika jako vzduchování nebo vzduchová čerpadla. Jen volně vázané atomy kyslíku přitom zajišťují rychlejší okysličování než běžně uvolňovaný kyslík.
Jak casto pustit filtraci v akváriu : Základní rada je nikdy nevypínat filtr – stačí jen pár hodin a bezpečně vyhubíte všechny bakterie ve filtru. Tím zničíte biologickou filtraci a musíte počkat opět několik týdnů, dokud se filtr bakteriemi znovu neosídlí. Chemická a mechanická funkce zajišťují především čirost vody.
Proč ne kulaté akvárium
Kulatá akvária jsou nevhodná
Pokud akvárium teprve pořizujete, rovnou zapomeňte na ta kulatá. Mohou sice vypadat hezky a zdát se nenáročná na údržbu, opak je ale pravdou. Špatně se čistí, vhodná jsou například pro aranže vodních rostlinek.
Proč ryby lapají po vzduchu : nedostatek kyslíku – Ryby zrychleně dýchají či lapají u hladiny po vzduchu. Projevuje se to běžně při překrmení ryb, u příliš vysoké teploty vody při nedostatečném vzduchování nebo slabém čeření hladiny proudem vody z filtru.
Úplně nejjednodušší variantou je bojovnice pestrá. Jde o rybu, která je na chov velice nenáročná. Díky svému zvláštnímu ústrojí zvanému labyrint umí dýchat kyslík ze vzduchu a nepotřebuje tedy vzduchování. Nepotřebuje ani topítko, jelikož velice dobře snáší pokojovou teplotu vody.
To záleží na tom, kolik máte času. Pokud jste v časovém presu, postačí hodina. Nejideálnější však je, když si při jedné výměně nalijete do nějaké nádoby nebo do kýble vodu na výměnu další. Odstátí vody přináší také tu výhodu, že teplota vody se vyrovná s teplotou místnosti.
Kolik hodin denně svítit v akváriu
Nejlépe 7-10 hodin denně. Někteří akvaristé mají světlo 5 hodin zapnuté, 2 hodiny vypnuté a opět 5 hodin zapnuté. Světlo by mělo být zapnuto mezi 8-10 hodinami denně. Pokud budete svítit 4 hodiny a méně, rostliny už to nebudou akceptovat.Bílý nebo mléčný zákal způsobuje přemnožení jednobuněčných organismů – nálevníků a objevuje se nejčastěji v čerstvě založených akváriích nebo při výměně filtrace. Nejsnadněji se jich zbavíte pomocí UV lampy, kterou necháte celou noc zapnutou. Ta na nálevníky 100% zabírá.Pokud je v akváriu málo kyslíku, ryby vzduchování vyžadují. Množství kyslíku ve vodě se snižuje se stoupáním teploty, tedy především v létě. Že se ryby dusí, poznáte snadno – plavou blízko u hladiny a lapají po dechu.
Kyslík se do vody dostává třemi základními způsoby:
- 89 % fotosyntézou, tedy působením slunečního záření,
- 7 % z ovzduší,
- 4 % přitékající vodou.
Proč se dělají řasy v akváriu : Nedostatečné či kolísavé množství CO2 je v akváriu základní kamenem pro vznik problému s řasami. Dalším takovýmto kamenem je nedostatečná údržba a výměna vody a samozřejmě špatná cirkulace vody v akváriu.
Kolik vody menit v akváriu : Jak často měnit vodu v akváriu se odvíjí od několika aspektů. První aspekt je velikost akvária. U malých akvárií je potřeba měnit vodu častěji, ideálně každých 7 – 14 dní (cca třetinu vody). Druhým aspektem je množství ryb a krmení kdy platí "čím víc ryb a víc krmení, tím častěji měnit vodu".
Proč mám zakalené akvárko
Proč se kazí voda v akváriu
Nedostatečná výměna vody v akváriu, překrmování nebo příliš mnoho ryb, špatná filtrace či malý počet rostlin – to všechno mohou být důvody, kvůli kterým vaše akvárium nebude dobře fungovat. A v důsledku toho se pak může v akváriu objevit kalná, mléčná, zelená i hnědá voda.
Jedná se o napadení plynového měchýře. Ryba ztrácí smysl pro rovnováhu a plave většinou s hlavou nahorů nebo dolů. Často se také zvětší zadní část ryby. Může probíhat i s infekční vodnatelností a parazitními nákazami.Ačkoli kyslík sám o sobě není hořlavý, podporuje hoření a umožňuje, aby všechny materiály zápalné na vzduchu hořely intenzivněji. Tyto vlastnosti podporující spalování nacházejí uplatnění v řadě průmyslových aplikací.
Jak dodat kyslík do akvária : Do jezírka můžeme použít sypký přípravek AB Oxygen, který jednak dodává kyslík a podporuje biologické čištění vody, ale také vynese nečistoty ze dna jezírka na hladinu a my je můžeme pohodlně sesbírat za pomoci síťky na řasy nebo použít jezírkový skimmer napojený do jezírkové filtrace.