Proč vypukla první světová válka?
Záminka k První světové válce

Jiskrou, která zažehla válečný plamen byl atentát na následníka Rakousko-Uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este, který dne 28. června 1914 spáchal v Sarajevu srbský nacionalista Gavrilo Princip.Vítězství Dohody. Zánik německého, ruského a rakousko-uherského císařství a Osmanské říše. Vznik nových národních států ve střední a východní Evropě.Důvod, proč byl Trojspolek takhle nazván, je, že dalšími členy bylo Rakousko-Uhersko a Německo. Přestože Itálie byla součástí obranného paktu, ve kterém by se vzájemně bránili při útoku jiných zemí, jako je Rusko nebo Francie, byla to zvláštní aliance, jelikož Itálie byla dlouho nepřítel Rakouska-Uherska.

Proč Itálie opustila Trojspolek : Ofenzíva Trojspolku na Italské frontě se zastavila před řekou Piavou a to kvůli vzrůstající italské obranně a také z důvodu příliš dlouhých zásobovacích linií Trojspolku.

Jak vypukla 1 světová válka

Vypukla 28. července 1914, kdy Rakousko-Uhersko, podporované Německem, vyhlásilo válku Srbsku. Záminkou se stal atentát na následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d'Este v bosenské metropoli Sarajevu, ale politické napětí v Evropě sílilo již dlouho před ním.

Kdo vyhlasil prvni svetovou : Jak známo, první světovou válku rozpoutalo Rakousko-Uhersko vyhlášením války Srbsku 28. července 1914 poté, co malá slovanská země, vyčerpaná dvěma sice vítěznými, ale nákladnými balkánskými válkami, odmítla jeho ultimátum, následující po sarajevském atentátu.

Odhaduje se, že se první světové války zúčastnilo na 70 miliónů vojáků, z nichž padlo nebo zemřelo asi 10 miliónů.

VERSAILLES/PRAHA – Na den přesně pět let od zavraždění rakouského arcivévody a následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este, které rozpoutalo první světovou válku, podepsala 28. června 1919 německá delegace mírovou smlouvu diktovanou vítěznými mocnostmi.

Proč došlo k první světové válce

Sarajevský atentát a rakouské ultimátum

28. června 1914 byl v Sarajevu spáchán atentát na rakouského arcivévodu a následníka trůnu, Františka Ferdinanda d'Este. Atentát byl spáchán Gavrilo Principem, jenž byl členem skupiny šesti atentátníků vyslaných z Bělehradu.Ztráty a demografické důsledky

Odhaduje se, že v letech 1914 až 1918 zemřelo v boji, v důsledku zranění či kvůli nemocem přibližně 9,5 milionů vojáků, přičemž přes 4 miliony mužů padlo v armádách Ústředních mocností a téměř 5,5 miliony mužů zemřelo v uniformách vojsk Dohody.Češi bojovali hrdinně za Rakousko-Uhersko, ale první republika to tutlala. Československé úřady vyzdvihovaly po válce odkaz legií bojujících proti Německu a Rakousku-Uhersku. V boji přitom padlo jen něco kolem pěti a půl tisíce legionářů.

Viníkem je Rakousko-Uhersko, Německo a Rusko. Několik vrcholných politických a vojenských představitelů v Rakousku-Uhersku, Německu a Rusku zapříčinilo první světovou válku. Před rokem 1914 poměrně časté atentáty na příslušníky vládnoucích rodů obvykle nevedly k válce.

Kdo platil největší reparace : Platit válečné reparace především Francii (Rusko a Německo si reparace vzájemně odpustili), jejichž výše byla v lednu 1921 vyčíslena na 269 miliard marek a později snížena na 139 miliard marek.

Kolik lidí zemřelo při 2 světové : Druhá světová válka byl globální vojenský konflikt v letech 1939–1945, jehož se zúčastnila většina států světa. Tento konflikt se stal s více než 62 miliony obětí na životech dosud největším a nejvíce zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva. Přepadení vysílačky v Gliwicích.

Proč skončila první světová válka

Konec světové války

Hospodářské vyčerpání a následné vojenské zhroucení Centrálních mocností vedlo v roce 1918 k ukončení bojů první světové války. Jako první požádalo o příměří s Dohodou vyčerpané Bulharsko, na jehož území se v září probily britské, řecké, francouzské a srbské jednotky.

Demografický obraz zemí Koruny české za první světové války v publikaci ČSÚ

Rok Země Zemřelí
1915 Čechy 131 360
Morava a Slezsko 62 540
celkem 193 900
1916 Čechy 122 708

Záminkou se stal atentát na následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d'Este v bosenské metropoli Sarajevu, ale politické napětí v Evropě sílilo již dlouho před ním. Válka nakonec umožnila mocenské posuny v Evropě i vznik několika nových států včetně Československa.

Proč vznikla válka : Války vznikají z různých příčin, které se nedají vždy dobře vysledovat, ale je důležité rozlišovat, jestli se jedná o války mezi státy anebo mezi skupinami lidí. Státy většinou válčí o získání moci (například válka ve Vietnamu), strategických surovin, kolonií, či z náboženských či ideologických důvodů.