Proč výtrusné rostliny nekvetou?
Rozmnožují se nejčastěji semeny. Mezi kvetoucí rostliny patří dřeviny (bříza, modřín, líska) a byliny (tulipán, bledule, jitrocel). Nekvetoucí rostliny nevytváří květy. Velmi jednoduchou stavbu těla mají řasy.Rozmnožování se děje především pomocí výtrusů (spor), životní cyklus je rodozměna. Mezi kapraďorosty patří kapradiny, přesličky, plavuně a psilofyty. Věda, která se jimi zabývá, se nazývá pteridologie.Význam. Význam mechorostů tkví hlavně v zadržování vody a tak bránění povodním. Dalšími funkcemi jsou ochrana proti erozi, tvorba humusu a vznik rašeliny (hnojivo, palivo, léčebné využití).

Jaké rostliny řadíme mezi Výtrusné : Mezi výtrusné rostliny řadíme plavuně, vranečky, šídlatky, přesličky, prutovky i nejrůznější kapradiny od stromových až po drobné blánatce.

Proč potřebují rostliny světlo

Rostlina využívá světlo jako zdroj energie k přeměně vody a oxidu uhličitého na kyslík a glukózu, které rostlina nutně potřebuje k růstu.

Co se rozmnožuje výtrusy : Výtrusné rostliny (Sporophyta), dříve nazývané též tajnosnubné rostliny (Cryptogamae), jsou rostliny nevytvářející květy, plody ani semena, rozmnožující se pomocí výtrusů. Jedná se o víceméně umělou skupinu bez systematického opodstatnění, a proto se dnes termín výtrusné rostliny používá jen zřídka.

Stručně řečeno, hořčík i železo jsou základními živinami pro fotosyntézu, a proto jsou zásadní pro zdravý růst rostlin. Je důležité zajistit, aby rostliny dostávaly dostatečné množství těchto živin půdou nebo prostřednictvím vhodných hnojiv, aby se předešlo problémům s nedostatkem, které mohou ovlivnit jejich vývoj.

Mezi základní funkce listu patří fotosyntéza (fotosyntetická asimilace), výměna plynů a transpirace vody respektive gutace, což je sekrece vody pomocí specifických struktur listů (1). Listy jsou anatomicky a morfologicky velice rozmanité.

Proč dosahují rostliny mechů malého vzrůstu

Mechy nemají cévní svazky, jejich schopnost rozvádět vodu je tak omezená a to je příčinou jejich malého vzrůstu. Vodu přijímají celým povrchem stélky a rozvádějí ji vodivými pletivy (specializované buňky hydroidy, kapilární prostory uvnitř stélky) nebo po snadno smáčivém povrchu rostlin.Mechorosty se rozmnožují pomocí výtrusů. Mezi mechorosty náleží mechy, hlevíky a játrovky. Mechorosty obvykle rostou ve vlhkém prostředí, vyskytují se jak na holé půdě, tak společně s dalšími rostlinami, rostou i na skalách a borce stromů.Plavuně, kapradiny a přesličky patří mezi cévnaté rostliny (mají pravé cévní svazky, které rozvádějí po jejich těle látky). Rozmnožují se pomocí výtrusů.

Místo kořenů mají jen jednoduchá příchytná vlákna. V době rozmnožování z lodyžky vyrůstá štět s výtrusnicí, která se u mechů nazývá tobolka. Ve výtrusnici se tvoří výtrusy, které se větrem roznášejí do okolí. Ve vlhku výtrusy klíčí a postupně se z nich vyvinou nové rostlinky.

Jak dlouho svítit rostlinám v akváriu : Nejlépe 7-10 hodin denně. Někteří akvaristé mají světlo 5 hodin zapnuté, 2 hodiny vypnuté a opět 5 hodin zapnuté. Světlo by mělo být zapnuto mezi 8-10 hodinami denně. Pokud budete svítit 4 hodiny a méně, rostliny už to nebudou akceptovat.

Proč je vzduch důležitý pro rostliny : Nedostatek kyslíku hrozí v půdě, projevuje se potlačením tvorby kořenů a ve skladech, kde při nízké hladině dochází k fyziologickému rozkladu pletiv. Oxid uhličitý ze vzduchu je primárním zdrojem CO2 pro fotosyntézu.

Jak vznikají výtrusy

Uvnitř tobolky probíhá redukční dělení (meióza), při kterém se opět snižuje počet chromozomů na polovinu a vznikají výtrusy (spóry). Výtrusů se vytváří velké množství, po dozrání se dostávají ven z tobolky a jsou rozšiřovány obvykle větrem. V některých případech může být i sporofyt schopen asimilace.

Rychlost růstu se zpravidla zrychluje v noci, přes den klesá. Roční periodicita růstu je dána změnou podmínek prostředí v jednotlivých ročních obdobích. Odrážejí vzájemnou závislost růstu a vývoje jednotlivých orgánů v rámci celé rostliny. Korelační vztahy se uskutečňují působením fytohormonů.Pěstovat rostliny tak, aby prospívaly, může být docela náročné, protože na růst a kvetení rostlin má vliv 6 faktorů: výživa, přívod vody, intenzita světla, kyslík a CO2.

Proč tlustici opadávají listy : Pokud začnou tlustici opadávat listy, mívá to dvě příčiny. Obě jsou způsobeny pěstitelem. Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia.