Naplníme zapékací formu a hlavičku pečeme 40–50 minut. Pokrm podáváme teplý nebo studený se salátem z čerstvé zeleniny.Do nádivky patří kopřivy…
Tradičně se používaly venku natrhané kopřivy, ale i další volně rostoucí byliny – třeba pampeliška, kontryhel či popenec.Velikonoční nádivka, nazývaná také hlavička, velikonoční svítek či sekanice, se tradičně podává k večeři na Bílou sobotu. Její podoba se liší kraj od kraje.
Jak dlouho vydrží Nadivka : Nádivka se tradičně připravuje na Bílou sobotu, jako první masové jídlo po dlouhém půstu. Naši předkové ji obvykle jedli až po příchodu z večerní slavnosti vzkříšení. Jí se teplá i studená, proto nevadí, když vydrží i na následující dny.
Jak poznam hotovou Nadivku
Doba pečení je 30-40 minut při teplotě 180 °C. To, že je hotová, poznáte tak, že je na povrchu pružná na dotek. Před tím, než nádivku strčíte do trouby, můžete ji ještě na povrchu obložit plátky másla. Při pečení se rozteče, vsákne a ještě nádivku zvláční.
Kdy se dělá Nadivka : Nádivka jako oslava jara
Nádivku můžete připravit kdykoliv během roku, ale ta velikonoční je zkrátka jedinečná. V mnoha rodinách se nádivka objevuje na scéně právě o Velikonocích, tedy s příchodem jara.
V lidových tradicích tento pokrm symbolizuje nový život i naději na dobrý úrodný rok podobně jako celé Velikonoce. Ostatně do velikonočních nádivek se dřív běžně přidávalo jehněčí, kůzlečí nebo telecí maso. Telecí často pocházelo z hlavy — proto se dodnes nádivce říká hlavička. Nebo také sekanina či řežábek.
Kopřivy lze nahradit čerstvým listovým špenátem. Ten čerstvý lze zakoupit celoročně. Čerstvý špenát omyjeme, nakrájíme a použijeme stejně jako kopřivy. Do nádivky nezapomeneme přidat česnek utřený se solí a petrželku s pažitkou.
Kdy se miminku Zpevni hlavička
Pediatři doporučují podpírat hlavičku do tří měsíců, fyzioterapeuti do pěti až šesti měsíců, a to v závislosti na plynulosti vývoje a případných odchylkách. Jediným pravidlem je podpírat hlavičku, dokud ji dítě samo neudrží. Je třeba, aby miminko držení hlavičky trénovalo, nesmí se ovšem přetěžovat.Bílá sobota byl čas bohatší hostiny. Pekly se mazance, bochánky a věnce. Oproti dnešní době se však nesladily cukrem, ale používala se sladká smetana a mazanec se plnil tvarohem a namáčel se do vína. K obědu se podávala polévka z čerstvých bylinek a jako hlavní chod nádivka a klobásky.Podobně jako ostatní pokrmy je ideální velikonoční nádivku spotřebovat co nejdříve, protože čerstvá chutná nejlépe a to jak teplá, tak i studená. Nádivku uchováváme vždy v chladnu lednice.
Pokud nespotřebujete celé balení tofu, můžete ho nechat jen tak v lednici a vydrží do druhého dne. Pokud ho budete chtít spotřebovat ještě později, tak tofu dejte do lednice v šálku čisté vody, kterou každý den vyměňujte. Takto Vám tofu vydrží čerstvé 3-4 dny.
Jak dlouho péct velikonoční Nadivku : Předehřejte troubu na 180 °C. Kopřivy spařte horkou vodou. Pak je spolu s pokrájenou uzenou krkovičkou a petrželkou vmíchejte k rohlíkům, osolte, opepřete a nakonec opatrně vmíchejte sníh z bílků. Pekáček vymažte sádlem, vysypte strouhankou, přesuňte těsto, poklaďte máslem a pečte 20–30 minut dozlatova.
Co se nemá dělat na Bílou sobotu : Během dne se nekonají žádné obřady ani mše svatá. Výjimkou je kromě liturgie hodin obřad Efeta, kterým jsou katechumeni připraveni na samotný křest. V západní církvi je zvykem během Bílé soboty konat tzv. „bdění u Božího hrobu“.
Co se smí a nesmí na Velký pátek
Na Velký pátek se otevírá země s ukrytými poklady. Podle zvyků a tradic se nesmí pracovat na poli, prát, péct ani uklízet. Velký pátek je zároveň také vrcholným dnem půstu. To znamená, že lidé by v tento den neměli jíst žádné maso.
Hlavička je lidový název pro velikonoční nádivku, svítek, sekanici, nebo sekanou. Název vznikl podle masa v nádivce, které často pocházelo z hlavy telete. Jedná se o tradiční velikonoční pokrm, který obsahuje kopřivy a další byliny. V dřívějších dobách se připravovala bez pečiva, základ tvořilo svářené mléko s krupicí.Křesťané všech denominací si připomínají poslední večeři Ježíše Krista s dvanácti učedníky a ustanovení eucharistie. Přívlastek „zelený“ vznikl podle některých teorií v němčině zkomolením původního názvu Greindonnerstag (tj. „lkavý čtvrtek“) na Gründonnerstag („zelený čtvrtek“).
Kolik kopřiv do Nadivky : 8 vajec. 100 g másla, změklého + na vymazání plechu. 400 g mladých kopřiv. 500 g vařeného uzeného masa, nakrájeného na kostičky.