Proč se shazuje paroží?
Mimo vizuálního předvádění své síly slouží i jako zbraň k soubojům se soky v období říje a hrozba přirozeným predátorům. Parohy si obvykle nechávají jako ochranu před predátory a na konci zimy je shazují. Nové paroží pak vyrůstá jelenovitým každý rok z jara.Nejmohutnější paroží mají samci ve stáří od osmi do dvanácti let. Růst nového paroží a jeho shazování je rozdílný podle zeměpisných šířek, kde los žije. Čím severněji jedinec žije, tím později nasazuje a shazuje paroží. Losi mají slabý zrak a pouze černobílé vidění.Většina jelenů svou největší chloubu shazuje na přelomu února a března. „Zpravidla shazují jako první své paroží ti nejstarší jeleni, pak se přidávají ti mladší. Existují ale i výjimky a tou byl vždy tento jelen. Ten své paroží vždy shazuje jako vůbec první,“ uvádí Adam Jirsa.

Čím se od sebe liší rohy a parohy : Hlavní zřetelné rozdíly mezi rohy a parohy jsou následující: rohy jsou z rohoviny (derivát kůže), parohy jsou kostěné; rohy jsou duté, s podpůrnou kostí, parohy plné; rohy jsou bez výsad, parohy mají výsady; rohy většinou narůstají i samicím; parohy s výjimkou soba pak narůstají jen samcům; rohy jsou trvalé, parohy se …

Kdy shazují paroží

Shoz parohů začíná v únoru

V únoru až březnu jeleni shazují parohy.

Kdo shazuje paroží : V mysliveckých publikacích se uvádí, že shazování parůžků je ovlivněno biologickým věkem jedince, kde platí pravidlo, že jako první shazují srnci nejstarší a jako poslední srnci nejmladší.

Sika paroží shazuje později než jelen lesní, obvykle v květnu nebo v červnu, a nové vytlouká v září. Sika je typickým obyvatelem světlých listnatých a smíšených lesů, u nás se však drží i ve smrčinách. Říje u něho probíhá od konce října přes celý listopad a není doprovázena takovými souboji jako u jelena lesního.

v předjaří samci shazují staré paroží a v dubnu jim začíná vyrůstat paroží nové, které je pokaždé o něco delší a rozložitější na rozdíl od jelenů je paroží daňků zakončeno lopatovitě v zimních měsících mají tmavě šedohnědou srst bez skvrn, letní srst je na hřbetě bíle skvrnitá

Jak shazují jeleni parohy

Obdobně jako růst paroží, je i shazování paroží proces řízený hormonálně. Hlavní hormon ovlivňující shození parohu je Somatotropin, který se tvoří v podvěsku mozkovém. Kostní buňky (Osteoblasty) se začnou souvisle odbourávat a v místě kde se následně paroh odlomí vzniká tzv. demarkační štěrbina.Jeleni shazují parohy na konci února, zato srncům už v této době rostou nové. Trvá to tři až čtyři měsíce. Když jsou parohy tzv. hotové, zvěř je vytlouká.Kostní buňky (Osteoblasty) se začnou souvisle odbourávat a v místě kde se následně paroh odlomí vzniká tzv. demarkační štěrbina. Ta vzniká zpravidla na obou lodyhách ve stejném časovém sledu. Paroží tedy jelen shazuje v krátkém časovém intervalu po sobě.

Jakmile hladina testosteronu klesne na nejnižší úroveň, srnec parůžky shazuje. Srnec, který je v dobré tělesné kondici a dobrém zdravotním a výživném stavu, udrží parůžky na hlavě déle než jedinec stresovaný, nemocný, poraněný či jinak hendikepovaný. Skutečný biologický věk zde už nehraje žádnou významnou roli.

Kdy vytlouká jelen sika : Sika paroží shazuje později než jelen lesní, obvykle v květnu nebo v červnu, a nové vytlouká v září.

Kdy shazuje jelen sika : Sika paroží shazuje později než jelen lesní, obvykle v květnu nebo v červnu, a nové vytlouká v září. Sika je typickým obyvatelem světlých listnatých a smíšených lesů, u nás se však drží i ve smrčinách. Říje u něho probíhá od konce října přes celý listopad a není doprovázena takovými souboji jako u jelena lesního.

Jak casto shazuje Los parohy

Obojí vrchovatě platí pro parohy jelenovitých. Do jejich vytvoření musí samec každý rok investovat značné úsilí – potřebuje získat z potravy velké množství bílkovin i minerálních látek, hlavně vápníku a fosforu. Mohutným parožím tedy samec sděluje samici: „Jsem zdatný a předám tvým potomkům skvělé geny.

Vytloukat začínají nejstarší jeleni. Setkat se s vytloukajícím jelenem je dosti vzácné. Jeleni totiž v tomto období žijí skrytě a nechtějí být rušení. Samotné vytloukání paroží začne tehdy, je-li růst parohu zcela ukončen a mineralizován.Srnec své parůžky shazuje v listopadu a prosinci. Při poranění pučnic parůžků, někdy však i v důsledku poranění varlat(ráže) vznikají v paroží srnčí zvěře abnormality, tzv. parukáči s houbovitým parožím, které zůstává trvale v lýčí a vývrtkáči s parožím ve tvaru vývrtky.

Jak často shazují jeleni parohy : Shoz parohů začíná v únoru

I na to nám odpověděl majitel zámku Nové Hrady Petr Kučera. V únoru až březnu jeleni shazují parohy. Nejdřív shodí jeden paroh a pak chodí křivě, což vypadá velmi komicky.