Proč se po jídle chce spát?
Na vině může být samotné trávení, ale také třeba nevhodná skladba stravy, velké porce, jídlo ve spěchu, příliš velké množství cukrů či tuků, nadměrný příjem zpracovaných potravin, fastfoodu, sladkostí a důvodem mohou samozřejmě být i potravinové alergie.Pro své tělo uděláte nejlíp, když se bezprostředně po jídle budete věnovat úplně jiné činnosti. A pokud se svého poobědového spánku nechcete vzdát za žádnou cenu, počkejte s ním alespoň půl hodiny.Ideální délka odpoledního spánku je 10-20 minut. Tato doba umožňuje krátký odpočinek, aniž by člověk vstoupil do hlubokého spánku, ve kterém se spouští náročné regenerační procesy. Ideální doba pro takové osvěžující zdřímnutí je krátce po obědě mezi 13. a 15.

Proč si Nelehat po jídle : Žaludeční kyseliny bolestivě dráždí sliznici jícnu nejčastěji v pozici vleže nebo v předklonu při odpočinku. Doktor Coyle proto doporučuje nějakou dobu si po jídle nelehat. "Pokud sedíte vzpřímeně, gravitace pomůže udržet jídlo v žaludku," říká doktor Coyle.

Proč se mi chce po jídle spát

Během obědu do sebe dostaneme velké množství glukózy, která po vstřebání do krve začne „vypínat“ mozkové buňky. To má za následek ospalost a touhu po chvilkovém odpočinku.

Co dělat pro lepší spánek : Choďte spát a vstávejte pravidelně ve stejný čas. Nekuřte a nepijte minimálně dvě hodiny před spaním. Večer nepojídejte těžké pokrmy – zvolte raději něco lehčího. Pravidelně se pohybujte a cvičte – tělesná námaha je vhodná pro lepší spánek.

A ne každý je ranní ptáče. Nejlepší je proto určit si čas podle doby, kdy chodíte spát. „Žádné pravidlo nejde uplatnit na všechny. Poslední jídlo byste ale měli sníst tři až čtyři hodiny před spaním, aby měl žaludek dostatek času na to jídlo strávit,“ říká dietolog Alexander Ford.

Během obědu do sebe dostaneme velké množství glukózy, která po vstřebání do krve začne „vypínat“ mozkové buňky. To má za následek ospalost a touhu po chvilkovém odpočinku.

Proč spát bez kalhotek

Spát bez kalhotek je rozhodně pohodlnější. Je to celkem pochopitelné, protože když celý den jste v upnutém oblečení, tak není větší úlevy, než když se kalhotek zbavíte. Jedním z důvodů, proč nespat v kalhotkách je i to, že by to mohlo zvyšovat riziko infekce. Někteří odborníci spaní bez kalhotek podporují.Po jídle bychom si měli dát oddych a nechat jídlo aspoň trochu vytrávit. Pokud se totiž do vody vydáte s plným žaludkem, tak při svižnějším plavání může dojít ke zvracení. A to může být ve vodě velmi nebezpečné. Velmi snadno může dojít k vdechnutí zvratků a následně i utonutí člověka.Nevysvětlitelný a dlouhodobý pocit únavy totiž může být projevem chronického stresu či deprese, cukrovky, spánkové apnoe, porušené funkce štítné žlázy nebo třeba také počínající roztroušené sklerózy či chronického únavového syndromu.

Nejen mysl, ale i tělo nedostatkem spánku značně trpí. Dlouhodobá spánková deprivace tak významně zvyšuje riziko vážných chronických onemocnění. Jedná se například o kardiovaskulární potíže, hormonální nerovnováhu, cukrovku, vysoký krevní tlak, demenci, Alzheimerovu chorobu a další.

Kolik hodin by se mělo spát : Spánek je individuální

Všeobecně se dá říci, že lidi se dělí na krátké a dlouhé spáče. Výzkumy ukazují, že zdravý člověk spí denně v průměru 6 – 8 hodin. Další skupinu tvoří ti, kterým stačí 5 – 6 hodin spánku. Kolem 2 % populace uspokojí méně než 5 hodin a stejné procento potřebuje více než 9 hodin spánku.

Co se stane kdyz nebudu spát celou noc : Nejen mysl, ale i tělo nedostatkem spánku značně trpí. Dlouhodobá spánková deprivace tak významně zvyšuje riziko vážných chronických onemocnění. Jedná se například o kardiovaskulární potíže, hormonální nerovnováhu, cukrovku, vysoký krevní tlak, demenci, Alzheimerovu chorobu a další.

Na čem spát na zemi

„Evropským“ kompromisem je podložení futonů nebo i běžných matrací dřevěnými rošty, případně paletami. I tak se doporučuje matraci kvůli provětrání co nejčastěji otáčet a k tomu okolo takového lůžka častěji uklízet. U podlahy je prostě pořád více prachu, roztočů a bakterií.

Odborníci spánek na břiše nedoporučují

Znamená to, že jeho krční páteř je vytočená do jedné strany a dochází tak k jejímu zatěžování. I když člověk spící na břiše během spánku polohu hlavy mění, časem se to může projevit bolestmi krční páteře. Spánek na břiše se také nedoporučuje během těhotenství.Stolice po jídle je často způsobena tzv. gastrokolickým reflexem. Tehdy hormony vylučované poté, co něco sníte, signalizují střevu, aby se vyprázdnilo. „Není to reakce na právě snědené jídlo, protože trávení pokrmu trvá až 50 hodin,“ vysvětluje MUDr.

Jak poznat psychickou únavu : Psychická únava se projevuje zpomalením reakcí, sníženým soustředěním, pomalostí a ospalostí. Může být způsobena nedostatkem spánku, přepracovaností, změnou ročních období (typicky jarní únava), psychickým onemocněním či některými léky (např. léky na alergii).