Pravidelným protahováním se zlepšuje krevní průtok, zvyšuje se příliv živin do svalů, které jsou následně lépe metabolizovány, což nám napomáhá zkracovat dobu rekonvalescence a snižuje bolest, která může nastat po intenzivním tréninku.Ideální příležitost je i v půlce pracovního dne, kdy člověk běžně celý den sedí a tělo tuhne. Zvedni se a 5 minut si zacvič! Čím častěji, tím lépe. Praktikuj lehké protahování pravidelně a uvidíš, že se budeš cítit lépe a rozsah tvého pohybu se zvýší!Před vlastním rozcvičením je vhodné svaly lehce prohřát. Stačí pětiminutový klus po rovině. Svaly se prokrví, mírně stoupne tepová frekvence a rozcvička je efektivnější. Na běh potřebujete hlavně dolní končetiny a tak začněte protažením nohou.
Kdy se protahovat po tréninku : Když už se dokážete dokopat ke dvouhodinovému tréninku v posilovně, rozhodně věnujte alespoň 10 minut závěrečnému protažení. I když se budete protahovat pouze po tréninku, po čase pocítíte velmi pozitivní efekt nejen na regeneraci, ale také na uvolnění svalů a lepší vnímání svalů po tréninku.
Proč se člověk protahuje
Protahování využívá náš mozek jako osvědčený způsob kontroly, kterým se během okamžiku přesvědčí, zda všechny svaly pracují správně. Naše mozkovna lenošivým svalům zároveň nenásilnou formou udělí šok a připraví je na brzkou aktivitu. Dlouhodobá nečinnost navíc ovlivňuje nejen naše svalstvo, ale také mysl.
Jak často a co cvičit : Frekvence. Zdravý dospělý by měl věnovat nejméně 150 minut týdně aktivnímu pohybu o střední intenzitě, ideálně rozděleného do 3-5 cvičebních jednotek. Rutinní pohyb (běžný) by se měl zařazovat každý den. Jestliže občas cvičení vynecháte, neznamená to konec světa.
Jak dlouho se protahovat Samotný strečink by měl trvat alespoň 10-15 minut a ideální je, když mu předchází ještě zhruba 5-10 minut aerobní aktivity, která se provádí ale už jen volným tempem, aby se uklidnila naše tepová frekvence po tréninku.
Odborníci na pohyb doporučují jógu jako jeden z velmi účinných prostředků, jak si zlepšit pružnost. Základní výhoda tkví v důslednosti jednotlivých pohybů, navíc se také v rámci toho naučíte správně pracovat s dechem. Jóga se velkou měrou podílí také na zpevnění těla, celkové rovnováze a regulaci hmotnosti.
Proč se před sportem neprotahovat
Studie dokazují, že není dobré se snažit nezahřáté svaly co nejvíce natahovat a že statické protažení před tréninkem ve skutečnosti může způsobit zranění. Statický strečink před tréninkem kromě toho také zhoršuje silovou výkonnost. V konečném důsledku takové protažení napáchá více škody než užitku.Zlepšuje prokrvení těla
Výsledkem jsou ráno ztuhlé svaly. Přes noc se svaly uvolní a krevní tlak klesá. Ranní protažení ale prokrvení podpoří a vy tak máte nejen více energie, ale také lépe tělo připravujete na celý den. Protažení má pozitivní účinky i v průběhu dne.Pozor, kdy tělo spaluje svaly Naše tělo bohužel může spalovat nejen tuky, ale i svaly. Ovšem jak poznat, kdy tělo spaluje svaly Zjednodušeně řečeno je to vždy, když příliš tlačíme na pilu. Tělo začne využívat svaly jako zdroj energie, když prochází nadměrným stresem nebo vyčerpá běžné zdroje energie.
Raději držte v planku 15 vteřin, ale s perfektní technikou, než dvě minuty, kdy se vám po půl minutě prohýbají záda, propadají lopatky a bolí vás bedra. "Dělejte plank tak dlouho, dokud ho dokážete udržet v perfektní pozici," dodává fitness trenérka. I krátce trvající výdrž v pozici prkna vám poskytne solidní trénink.
Proč je důležitý strečink : Pokud se protahujeme pravidelně, dochází k trvalému zlepšení pružnosti a zvětšení rozsahu pohybu. Zároveň se zvyšuje průtok krve ve svalech, které se zároveň zpevňují a modelují. „Strečink nás totiž chrání před bolestí, zraněním, zkracováním svalů a tuhnutím kloubů. Zvyšuje rozsah pohybu a tedy i výkonnost.
Proč člověk pořád živá : O jeho významu soupeří dvě fyziologické teorie: 1. zvýšení okysličení krve a mozkových struktur, 2. rychlé ochlazení krve a zabránění přehřátí mozku. Podle posledních prací převládá názor, že jde o reflex určený k lepšímu ochlazování mozku, který pak lépe pracuje i usíná.
Proč cvičit v mikině
Dobře zvolená mikina vám pomůže udržet svaly horní části těla w ideální teplotě a díky kvalitnímu rychleschnoucímu materiálu perfektně odvede případnou vlhkost z povrchu.
Pokud chcete hubnout, měla by být délka vytrvalostní pohybové aktivity alespoň 30 minut.Právě při životním stylu, který má podpořit růst svalů, je naprosto klíčové, abyste jedli pravidelně. Proteiny byste měli svému tělu dodávat každé tři hodiny. Klasickým zdrojem proteinů je maso, vejce a mléko, ale najdete je například i v luštěninách nebo obilovinách.
Jak dlouho cvičit pro růst svalů : Efektivní trénink taky nikdy není dlouhý trénink. Úplně ti stačí cvičit 45 minut! Krátký, intenzivní trénink nejlépe stimuluje růstový hormon, a to díky testosteronu. Testosteron podporuje anabolické (růstové) procesy.