Základním faktorem, který ztrátu peří narušuje, je nesprávná strava. Tento proces vyžaduje velké množství bílkovin (hlavně aminokyselin, jako je lysin, arginin a cystin), stejně jako železa, vápníku a zinku, jakož i vitamínů, jako je biotin, vitamín A a E.Strach, separace, nedostatek spánku, hormonální vlivy, nuda, špatná socializace v ranných stádiích života, zejména u ručně dokrmovaných mláďat, všechny tyto faktory mohou hrát roli při vzniku sebepoškozování a škubání peří.I papoušci se silnější vokalizací většinou nekřičí celé dny, ale běžně si zařvou při východu a západu slunce, nebo když se cítí v ohrožení. Většina papoušků se rozkřičí, když doma zapnete vysavač nebo mixér. Křik jako běžný způsob komunikace k papouškům neoddělitelně patří a s určitou mírou hluku je potřeba se smířit.
Co nesmi papoušek : Co papoušci nesmí Papouškům nikdy nepodávejte plesnivé nebo zkvašené krmivo. Na seznam zakázaných, toxických hrozeb patří zejména avokádo, alkohol, čokoláda, káva, cibule a česnek. Papouškům nikdy nedávejte lidské jídlo.
Jak poznam že má papoušek parazity
Jde o parazitární onemocnění, které napadá sliznici a střeva ptáků. Diagnózu lze určit dle rozboru trusu a u uhynulých ptáků pitvou zasaženého orgánu. Příznaky onemocnění ptáka lze určit dle: apatie, krvavé průjmy, ztráta hmotnosti, ospalost, zeslabení.
Proč papoušek skřípe zobákem : Vrzání zobákem
Je to zvuk podobný lidskému skřípání zuby. Pták škrábe spodní čelistí zobáku o horní. Je to zvuk spokojenosti a uvolnění, často doprovázený zavírajícíma se očima a načepýřeným peřím okolo zobáku. Nejčastěji toto chování předvádějí papoušci, když se ukládají ke spánku.
Zde se nejedná o zdravotní problém, ale je důležité, aby chovatel uměl toto chování správně rozpoznat. Příznaky opakovaného zvracení jsou signalizací řady dalších onemocnění, např. zánětů volete, přítomnosti cizího tělesa, virových onemocnění a mnoha dalších. Tyto stavy je třeba neprodleně řešit.
Při změně zdravotního stavu může papoušek kýchat, má výtok z nosu, těžce dýchá. Někdy papouškovi mohou vypadávat pera, která pak dorůstají nepravidelně, takže pták zůstává na některých místech holý. Často se ještě přidružuje přerůstání zobáku a drápů. Někdy si papoušci ze stresu sami pera vytrhávají.
Proč a jak mluví papoušci
Papouščí mládež vytváří velká hejna o několika stovkách jedinců. Rodiče za svými mláďaty i nadále létají a přikrmují je. Jen díky rodinnému jménu najdou spolehlivě vlastní potomky a odliší je od cizích mláďat. Když vytvoří dva dospělí papoušíčci pár, musí své hlasy navzájem sladit – musí najít společnou řeč.Nejprve mu ukažte pokrývku a dejte mu šanci uvědomit si, že dělá špatnou věc. Přikryjte mu jen část klece a přísně mu dejte najevo, že musí být hodný, jinak ho přikryjete ještě víc. Pokud křičí i nadále, zakryjte další část klece a opět mu připomeňte, že musí být hodný. Když i pak neposlechne, zakryjte klec úplně.Kromě čerstvého ovoce se hodí i to sušené (např. rozinky, nesiřené meruňky, křížaly…), které jim dodá důležité živiny. Podávejte jim také dostatek zeleniny – okurky, rajčata, mrkev, listy salátu. Úspěch jistě sklidí klas kukuřice, který papouška zabaví.
Má neobvyklou barvu a konzistenci trusu – trus zdravého papouška nezapáchá, je červovitého tvaru a je zbarvený do zelena s bílou čepičkou na povrchu. Pokud je papouškův trus řídký nebo má jiné zbarvení, měli byste být na pozoru! Sedí načepýřený na bidle nebo na zemi, má zakloněnou hlavičku a třese se. Škube si peří.
Co znamená když se papoušek Čepýří : Právě u život ohrožujících, akutních onemocnění ledvin ptáčci nečinně, malátně posedávání a čepýří se. U většiny přijde záhy průjem, který na sebe vezme podobu neforemného, vodového výkalu a rapidně se zhorší celkový stav zvířete. Pokud ptáček trpící těmito příznaky nenavštíví veterináře, může během pár dní zemřít.
Jak potrestat papouška : Papouška nelze trestat jako třeba psa, ale lze mu dát jasně najevo, že něco udělal špatně třeba tím, že s ním okamžitě ukončíme hru, přestaneme ho odměňovat pamlsky a nevšímáme si ho. Je třeba ale odlišit případy, kdy si papoušek například hraje s našimi prsty a jemně je oštipuje, od opravdu bolestivého útoku.
Jak to že papoušci mluví
Papoušci mluvící lidským hlasem
Ve svém přirozeném prostředí používají papoušci úryvky písní jiných ptáků na vzájemnou komunikaci. Pokud je však papoušek někde, kde poslouchá neustále se opakující zvuky, slova nebo věty, je velmi pravděpodobné, že si je bude pamatovat a naučí se je vyslovovat.
Z ovocných plodů andulkám chutnají jahody, dužniny pomerančů, oloupaná jablíčka, hrozny, rajčata, hrušky nebo višně… Všechny tyto druhy ovoce jsou pro andulky vhodné. Můžete jim také dát ostružiny, meruňky, ananas, banán, kiwi a mango.Papoušek a kakání na jedno místo
To je prostě jako jeden z triků. Nejdříve bude potřeba vysledovat, jak často pyrura trousí. U nás Penny třeba co každých 15 minut a R2 ten tak jednou za půl hodiny, cca. Takže pravidelně ho v určitý čas buď odnést do klece nebo na místo, kde chcete, aby se vyprázdnil.
Kdy je papoušek v pubertě : Potíže začínají přicházet v pubertě – době dospívání. To probíhá u každého různě, cca v období mezi třetím až pátým rokem. V tomto období se může stát, že se najednou náš mazlíček nechce s námi mazlit, dokonce na nás útočí. A naopak si začne vynucovat pozornost od člena rodiny, který o něj třeba ani nejeví zájem.