Proč se nesmí mýt vajíčka?
Takové změny však mohou být pro lidský organismus nebezpečné. Měli byste proto dodržovat základní hygienická pravidla, píše portál cas.sk. Vajíčka byste neměli před konzumací nijak důkladně umývat, stačí je otřít suchým hadrem nebo houbičkou. Voda totiž napomáhá šíření mikrobů.Skladování vajec

Vyhýbání se mytí vajec až těsně před jejich použitím prodlouží jejich trvanlivost a čerstvost. Vejce mají přirozený květ neboli vnější ochrannou vrstvu, která brání přístupu vzduchu a škodlivých bakterií. Mytím vajec odstraníte ochranný květ a vejce bude zranitelnější vůči bakteriím a zkažení.Klasické salmonely obligátně pronikají pouze do kachních vajec. Do slepičích se dostanou jen během jejich omývání, kdy s vodou mohou po narušení mastného povlaku na povrchu vejce proniknout skrze skořápku.

Proč se nedoporučuje před skladováním povrch vejce umývat : Vejce má na sobě tenkou ochrannou vrstvu (tzv. kutikula), ta po snesení vejce ucpává póry ve skořápce. Tím je vnitřek vejce chráněn před škodlivými mikroorganismy a potenciální nákazou.

Proč se nesmí umývat kuřecí maso

Mytí syrového drůbežího, hovězího, vepřového, jehněčího nebo telecího masa před vařením se nedoporučuje. Někteří spotřebitelé se domnívají, ža mytím se odstraní bakterie a masa je pak bezpečnější, avšak všechny bakterie přítomné na povrchu masa se zlikvidují při kuchyňské úpravě při teplotě nad 71°C.

Proč se vejce skladují špičkou dolů : Změny teploty vajíčkům nesvědčí, dveře lednice proto nejsou ideálním místem k úschově. Vejce naskládejte do děrovaných plat špičkou dolů, aby kolem nich mohl proudit čerstvý vzduch. Právě na tomto konci se totiž nachází póry, kterými vejce přijímá kyslík.

Ještě podivnějšími savci jsou ptakořitní, mezi něž patří kromě ptakopyska také ježury a paježury. Jedná se o jediné savce, kteří snáší vejce.

Salmonelóza se obvykle u člověka projevuje jako akutní gastroenteritida nebo enterokolitida z potravin, má inkubační dobu 12 hodin až 5 dnů, nejčastěji 24-48 hodin. Charakteristické jsou průjmy s velkou frekvencí stolic, ale bez přítomnosti krve. Někdy se objevuje i zvracení, téměř vždy je přítomna horečka.

Jak zjistím že mám salmonelu

U dospělých dominuje horečka, zvracení, pocity nevolnosti, bolesti břicha a často až desítky zelených vodnatých stolic, u dětí je častá příměs krve a hlenu ve stolici. Z dalších příznaků se může vyskytnout bolest hlavy, typická je únava a celkové oslabení, vyčerpání v důsledku průjmu a horeček.Hlavně neomývat a nedávat do dveří lednice

Ani do obchodu nesmí jít omyté. Mají totiž přirozenou ochrannou vrstvu, která chrání vejce před tím, aby se do něj nic nedostalo. Zároveň zajišťuje, že vydrží déle a nezkazí se,“ popisuje chovatel.Pokud sníte nevhodně připravené kuřecí maso, v tom „lepším“ případě pouze strávíte další den na záchodě s bolestmi břicha, průjmem nebo zvracením, v tom horším případě nicméně rovnou na pohotovosti, protože vaše tělo bude totálně vyčerpané bojem s infekcí.

Nekupujte kuřecí maso, pokud má tyto vlastnosti:

zkažené kuřecí silně zapáchá – mnohdy víc, než hovězí, či vepřové má lepkavý povrch.

Proč Nedavat vejce do lednice : Narušila byste tak jejich ochrannou vrstvu (kutikulu) a tím zvýšila jejich náchylnost vůči průniku mikroorganismů dovnitř. Snadno byste se pak doma mohli nakazit třeba nepříjemnou salmonelou.

Jaký savci kladou vajíčka : Ježury jsou společně s paježurami a ptakopysky jedinými savci, kteří kladou vejce – řadíme je do skupiny takzvaných ptakořitných. Zvláštnosti jejich rozmnožování však vejci zdaleka nekončí. Na břiše totiž ježurám v době rozmnožování vzniká dočasný vak – a právě v něm samice své jediné vejce až do vylíhnutí nosí!

V kterou denní dobu snáší slepice

U jednotlivých druhů drůbeže se odlišuje, stejně tak i u jednotlivých plemen a jejich typovému zařazení. Určitou roli hrají série a intenzita sášky. Slepice nejvíce vajec snese kolem 9. hodiny ranní, denní doba snášky se u nich vyměřuje od 5 do 15 hodin.

Co je salmonelóza

Salmonelóza je poměrně rozšířené průjmové onemocnění bakteriálního původu. Původcem je bakterie Salmonela. Ta se do našeho těla dostává ústy díky infikované potravě, rukám nebo nádobí. Pro zdravého člověka není toto onemocnění většinou nebezpečné.Příznaky salmonelózy

Ten obvykle doprovázejí bolesti a křeče v břiše a horečka. Ostatní příznaky jsou spíše individuální. U dospělých dominuje horečka, zvracení, pocity nevolnosti, bolesti břicha a často až desítky zelených vodnatých stolic, u dětí je častá příměs krve a hlenu ve stolici.

Co zabije salmonelu : Riziková je konzumace syrového mléka. Minimální teplota růstu salmonel je 5 °C, maximální 47 °C, optimální kolem 37 °C. Salmonely běžně nepřežívají sterilační ani pasterační teploty. Teplota kolem 60 °C by salmonely v potravinách měla zničit.