Proč se nemají mýt vejce?
“ Je to vrozený způsob, jak slepice chrání svá kuřata během vývoje uvnitř oplodněného vajíčka. Květ také pomáhá udržovat neoplodněná vajíčka déle čerstvá. Brání jak ztrátě vlhkosti, tak i kontaminaci. Pokud se vejce umyje buď pod tekoucí vodou, či ponořením do misky, tato ochrana bude odstraněna.Vejce má na sobě tenkou ochrannou vrstvu (tzv. kutikula), ta po snesení vejce ucpává póry ve skořápce. Tím je vnitřek vejce chráněn před škodlivými mikroorganismy a potenciální nákazou.Každé vejce má od přírody ochranný antibakteriální film, který obsah vejce chrání.

  1. Každé vejce má od přírody ochranný antibakteriální film, který obsah vejce chrání.
  2. V zásadě jsou jen dvě možnosti jak vejce očistit:
  3. Kuchyňská drátěnka, velmi jemný smirkový papír, kuchyňská houbička nám dobře pomohou.

Proč se kazí vejce : Pokud máme vajíčka z domácího chovu, je pravděpodobné, že na nich najdeme zbytky slepičího trusu. Větší kusy odstraníme, ale vajíčko nemyjeme – připravili bychom skořápku o jeho přirozenou ochrannou vrstvu. Póry ve skořápce by se otevřely a vajíčko by se rychleji kazilo.

Jak se dostane salmonela do vajec

Klasické salmonely obligátně pronikají pouze do kachních vajec. Do slepičích se dostanou jen během jejich omývání, kdy s vodou mohou po narušení mastného povlaku na povrchu vejce proniknout skrze skořápku.

Proč mýt vejce : Mytím vajec odstraníte ochranný květ a vejce bude zranitelnější vůči bakteriím a zkažení. Pokud se vejce musí umýt kvůli blátě nebo hovínku, měla by se opláchnout a potřít pouze teplou vodou a poté uložit do lednice.

Hlavně neomývat a nedávat do dveří lednice

Ani do obchodu nesmí jít omyté. Mají totiž přirozenou ochrannou vrstvu, která chrání vejce před tím, aby se do něj nic nedostalo. Zároveň zajišťuje, že vydrží déle a nezkazí se,“ popisuje chovatel.

Vařte vajíčka se lžící sody

Do vody, ve které budete vařit vejce, přidejte polévkovou lžíci sody bicarbony. Už jsme nastínili záležitost zásaditosti v souvislosti s časem, který vejce stráví v lednici. Přidáním sody se tento proces ještě urychlí. Výsledek je takový, že skořápka se od vajíčka oddělí téměř sama.

Jak poznat že máte salmonelu

Salmonelóza se obvykle u člověka projevuje jako akutní gastroenteritida nebo enterokolitida z potravin, má inkubační dobu 12 hodin až 5 dnů, nejčastěji 24-48 hodin. Charakteristické jsou průjmy s velkou frekvencí stolic, ale bez přítomnosti krve. Někdy se objevuje i zvracení, téměř vždy je přítomna horečka.U dospělých dominuje horečka, zvracení, pocity nevolnosti, bolesti břicha a často až desítky zelených vodnatých stolic, u dětí je častá příměs krve a hlenu ve stolici. Z dalších příznaků se může vyskytnout bolest hlavy, typická je únava a celkové oslabení, vyčerpání v důsledku průjmu a horeček.Vejce mohou být menší, skořápka tenčí a celková frekvence snášky nižší. Toto je zcela přirozený proces a odráží biologické stárnutí slepic. U některých plemen může tento pokles produktivity začít již ve věku dvou let.

Vejce mají dobu minimální trvanlivosti 28 dnů. Spotřebujte do… znamená, že po uvedeném datu by se potraviny již neměly konzumovat.

Jak správně ukládat vajíčka : Pokud máte již v rukou čistá a nepoškozená vejce, umístěte je na podložku se špičatou stranou směrem dolů. Při skladování vajec je klíčovým faktorem teplota místnosti, pravidelné otáčení vajec a doba skladování. Podmínky skladování – optimální teplota by měla být přibližně 15°C a doporučená vlhkost kolem 60%.

Jak dlouho vařit vejce ve studené vodě : Vložte z lednice studená vejce do vroucí vody a odpočítejte:

  1. 3 minuty pro pošírované vajíčko.
  2. 5 minut pro vejce naměkko s velmi tekutým středem.
  3. 7 minut pro vejce naměkko s méně tekutým středem.
  4. 10 minut pro vejce nahniličko se spíše tekutým středem.
  5. 12 minut pro vejce mezi nahniličko a natvrdo.
  6. 16 minut pro vejce natvrdo.

Co dělat aby vejce při vaření nepraskla

Aby vejce při vaření neprasklo, doporučuji použít tyto triky:

  1. Vejce před vařením vytáhni s dostatečným předstihem z lednice a nechej je ohřát na pokojovou teplotu.
  2. Do vody dej sůl nebo ocet.
  3. Širší konec vejce propíchni špendlíkem nebo ostrým tenkým hrotem.
  4. Vejce začni vařit ve studené vodě.


Riziková je konzumace syrového mléka. Minimální teplota růstu salmonel je 5 °C, maximální 47 °C, optimální kolem 37 °C. Salmonely běžně nepřežívají sterilační ani pasterační teploty. Teplota kolem 60 °C by salmonely v potravinách měla zničit.Klasické salmonely obligátně pronikají pouze do kachních vajec. Do slepičích se dostanou jen během jejich omývání, kdy s vodou mohou po narušení mastného povlaku na povrchu vejce proniknout skrze skořápku.

Čím nikdy Nekrmit slepice : Slepice nesmí dostávat nic plesnivého, alkohol, kávu, čokoládu, nevařené nebo zelené brambory, avokádo, rebarboru, slupky citrusů, cibuli, pórek, lilek, nezralé rajče. Na plíseň dávejte pozor i při skladování krmiva, kupujte přiměřené množství slepičího krmení a skladujte ho v suchu a chladu.