Proč se miminko vzteká?
Období vzdoru buduje vlastní "já"

Období vzdoru přichází nejčastěji mezi druhým a třetím rokem. V tomto období si podle řady psychologických teorií prochází dítě obdobím autonomie, kdy si začíná uvědomovat vlastní "já".Na dítě nekřičte, nebijte ho, ale nastavte mu hranice

Tím, že na něj budete křičet, situaci spíš zhoršíte. Zachovejte klid, dejte mu čas a v první fázi vzteku nedělejte nic. Poté mluvte na dítě klidným tónem. Někdy pomůžou věty typu “já počkám až se uklidníš a pak to spolu vyřešíme”.Nejčastější příčina, proč se miminko na chvíli přisaje, pak se odtáhne, má zaťaté pěstičky, pláče a vzteká se, je nedostatečný tok mléka. Ke snížení toku mléka často dochází mezi 3. a 4. měsícem života vašeho malého pokladu.

Co dělat když dítě vzdoruje : Na dítě nekřičte, obejměte ho

Křikem a pláčem dává dítě v tomto věku najevo svůj vnitřní stav – něco chce a ještě nechápe, proč to nemůže mít. Stejně jako výpraskem také křikem jeho záchvat ještě zhoršíte. Snažte se zůstat v klidu. Někteří odborníci doporučují zkusit pevné objetí.

Co delat kdyz dítě dostane Zachvat vzteku

Jakmile záchvat pomine, ujistěte dítě, že ho máte i tak rádi, ale také mu vysvětlete, proč jste museli udělat to, co jste udělali (proč jste odešli z místnosti apod.) Dítě by mělo cítit, že to, co udělalo, není zlé, ale že to je zbytečné a nedůstojné.

Kdy dítě říká první slova : Kdy začíná dítě mluvit Každé děťátko je jiné, ale žvatlání se mění na skutečná slova někdy mezi 9 a 18 měsíci. Okolo druhého roku života se začínají slova a mysl dítěte prolínat a ovlivňovat. Mezi třetím a čtvrtým rokem života pak u dětí zaznamenáváme obrovský pokrok.

  1. Samota. Nechat dítko s jeho hněvem o samotě je v zásadě dobrý nápad.
  2. Odpoutání pozornosti. Chce čokoládu, ale vy už mu další sladkost dát nechcete.
  3. Rozesmějte ho. Prostě ratolest polechtejte, dělejte legrační obličeje či zvuky.
  4. Doteky. Fyzický kontakt dělá divy.
  5. Zrcadlení Začnete své vztekající se dítě napodobovat.


"Mám hlad!" – děťátko pláče hluboce a krátce s pauzami. Pokud na tento jeho signál nereagujete, může se změnti na hlasitější a intenzivnější křik. "Au, au, to bolí!" – intenzivné pláč bez pauz provázený křikem. Nejde tu o střídání, ale o kontinuální trvání plíče.

Kolik umělého mléka dávat miminku

Jak často dávat umělé mléko Jedna dávka umělého mléka pro kojence by měla být dítěti podávána 5-6× denně, při dokrmování se doporučuje přibližně 60-80 ml sunaru (celkové množství vypitého mléka by mělo odpovídat šestině celkové váhy kojence).

  1. Samota. Nechat dítko s jeho hněvem o samotě je v zásadě dobrý nápad.
  2. Odpoutání pozornosti. Chce čokoládu, ale vy už mu další sladkost dát nechcete.
  3. Rozesmějte ho. Prostě ratolest polechtejte, dělejte legrační obličeje či zvuky.
  4. Doteky. Fyzický kontakt dělá divy.
  5. Zrcadlení Začnete své vztekající se dítě napodobovat.

Od tří let věku jej zkuste zkrotit. Do této doby se vám nepodaří vzteku zabránit. Některé děti se mohou mírně rozčilovat až do pěti let. Od pěti let období vzdoru vymizí.

Někdy stačí vztekající se dítě jen pevně chytit za ramínko a důrazně opakovat jeho jméno. Upoutat jeho pozornost, navázat oční kontakt, „donutit“ ho vnímat. Když vyvádí hodně, beze slov ho pevně obejměte a držte ho. Můžete mu šeptat do ucha chlácholivá slova.

Jak poznat období vzdoru : Jak se období vzdoru projevuje Během období vzdoru dítě prosazuje svou vlastní osobnost, hledá rovnováhu při sebeovládání a učí se pracovat se svými emocemi. Vzhledem k nedovyvinuté nervové soustavě toto období doprovází mnoho negativních emocí jako je třeba vztek a vzdor.

Kdy dítě slyší na jméno : Většina dětí začíná na své jméno reagovat již v 9 měsících. Při zavolání jménem by dítě mělo zpozornět, otočit se za hlasem a navázat oční kontakt. V kojeneckém věku je běžné, že děti mohou v některých situacích reagovat méně pružně, zejména pokud volání opakujete vícekrát krátce po sobě.

Kolik slov by mělo umět 2 leté dítě

Dítě s nižší slovní zásobou umí asi 200 až 300 slov, používá jednoduchou gramatiku, jednoduchá souvětí.

Pokud cítíte, že se ve vás vzdouvá vztek, zkuste se na chvíli zaměřit na své dýchání. Zhluboka se nadechněte a zase vydechněte, vnímejte přitom reakce svého těla. Myšlenkami se nejspíše budete vracet k tomu, co nával vzteku vyvolalo, snažte se tomu ale bránit. Soustřeďte se jen na dech a opakujte: „nádech” a “výdech“.Deset tipů, jak zkrotit vztek

  • Napřed myslete, potom mluvte.
  • Po hádce si vše v klidu vysvětlete.
  • Pravidelně sportujte.
  • Těžké věci řešte odpočatí.
  • Nezaměřujte se ve sporu na vítězství, ale na možná řešení.
  • Řekněte, co vám osobně vadí, vyhýbejte se kritizování.
  • Nečekejte od lidí příliš mnoho.
  • Používejte smysl pro humor.

Jak poznám že má miminko žízeň a ne hlad : Příznaky sytosti

  1. přestane pít, odvrátí hlavu od prsu.
  2. je spokojené a uvolněné
  3. paže a nohy jsou natažené
  4. prsty na rukou roztažené