Antoníček je drobná stavba, která je určena pro přívod elektřiny na daný pozemek a umisťuje se na staveništní rozvaděč. Tento specifický elektrický rozvaděč je umístěn zpravidla na hranici pozemku a slouží k připojení k elektrické síti.Součástí Antoníčka je také stavební rozvaděč, který zapojí jednoduše jakýkoliv elektrikář. Antoníček se staví nejčastěji na hranici stavebního pozemku.Staveništní neboli stavební rozvaděč, je určen k měření a napájení náročnějších elektrických přístrojů, stavební techniky i ručního elektrického nářadí v terénu, kde je třeba ochranné krytí alespoň IP44. Volit můžeme mezi zásuvkovými skříněmi na stěnu, či staveništními přenosnými rozvaděči.
Jak udělat Antonicek : Shrnutí: kroky k zavedení elektrické přípojky
- Podejte žádost o připojení distributorovi elektřiny na vašem území.
- Obdržíte návrh smlouvy o připojení, kterou si prostudujte a podepište.
- Zaplaťte distributorovi zálohu odvíjející se od hodnoty jističe.
Kam umístit elektroměr
Elektroměrový rozváděč se umísťuje vždy na veřejně přístupné místo, tj. na hranici pozemku nebo na vnější stranu objektu, pokud tvoří hranici pozemku. Otevírání dvířek elektroměrového rozváděče musí být umožněno z vnější přístupné strany pozemku.
Kolik stojí přípojka na elektřinu : Jedná se většinou o několik tisíc korun, většinou 500 Kč za každý ampér příkonu (například u EG. D za trvalé připojení domácnosti (jistič 3x32A) činila tato částka 16 000 Kč, podobné ceny mají i PRE a ČEZ). Od podání žádosti a zaplacení za přípojku má distributor 14 měsíců na připojení vaší nemovitosti.
Jak na připojení elektřiny po odpojení
- Podejte žádost o připojení u lokálního distributora.
- Obdržíte návrh smlouvy o připojení – podepište ji a odešlete zpět.
- Zaplaťte poplatek za připojení distributorovi.
- Připravte odběrné místo pro připojení
- Kontaktujte dodavatele elektřiny.
- Vyčkejte na montáž elektroměru.
Rozvaděč v elektrotechnice je skříň, do které je zavedeno několik kabelů a která obsahuje elektrické přístroje pro jištění, měření a ovládání elektroinstalace. Přívodních i odchozích kabelů může být větší množství. Vstupuje napájecí kabel a kabely od různých snímačů, čidel, ovladačů.
Co je domovní rozvaděč
Domovní elektroměrové rozvaděče slouží k měření spotřeby elektrické energie v jednotlivých bytech. Obvykle bývají společné pro všechny byty na patře a mohou mít i protipožární úpravu, která bývá u těchto rozvaděčů často vyžadována. Rozvodné bytové elektroměrové skříně vyrobíme na míru dle požadavku zákazníka.Ve většině případů se tedy žadatel placení za přípojku vyhne, neplatí to ale vždy. V každé situaci ale musí majitel přípojky počítat s poplatkem za jistič, jehož výše je určená příkonem: 1 A na jednofázovém jističi stojí 250 Kč, 1 A u třífázového jističe stojí 630 Kč.Opětovné připojení elektřiny v každém případě probíhá stejně, jako připojení nového odběrného místa.
- Podejte žádost o připojení u lokálního distributora.
- Obdržíte návrh smlouvy o připojení – podepište ji a odešlete zpět.
- Zaplaťte poplatek za připojení distributorovi.
- Připravte odběrné místo pro připojení
Před rozvaděčem musíte nechat trvale volný prostor s minimálně 80 cm rovnou plochou. Rozvaděč tedy neinstalujte do vestavěných skříní, pod schodiště ani na schodiště, ani ho nezakrývejte nábytkem či jinými předměty. Bytové rozvaděče se osazují ve svislé poloze, po otevření dvířek musí mít stále krytí alespoň IP 20.
Kolik stojí odpojení elektroměru : Za odpojení a opětovné připojení elektroměru se totiž platí, například u ČEZ vyjdou tyto operace na zhruba 6000 korun. Pokud je elektroměr odpojený, ale je stále v rozvaděči, lze jen povolat technika a ten za poplatek elektroměr zapojí. Pokud je ale elektroměr zcela demontovaný, došlo k zániku odběrného místa.
Jaká je cena za výkup elektřiny : Tržní výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024
Překupník | Výkupní ceny | Poplatek |
---|---|---|
Electree | Spotová cena | 217,80 Kč/měsíc |
Elyn | 1 100 Kč/MWh | 59,29 Kč/měsíc |
EnerSpot | Spotová cena | 178 Kč/měsíc, nebo 300 Kč/MWh |
Entri | Spotová cena | 500 Kč/MWh + 19 Kč/fakturu |
Kolik stojí vybudovat pripojky
Vodovodní přípojka je zakončena vodoměrnou sestavou, kterou tvoří mimo jiné vodoměr. Napojení přípojky do této sestavy a také její tlakovou zkoušku má vždy na starosti zaměstnanec vodáren. Za tuto službu zaplatíte cca 8–12 000 korun. Cena napojení vodovodní přípojky se pohybuje kolem 8–12 000 korun.
Cena jednoho napojení vás proto může přijít řádově na 20 až 30 tisíc korun v případě, kdy jsou energie přivedeny na hranici pozemku. V opačném případě se může jednat i o statisícovou částku. Ušetřit můžete, pokud se v dané lokalitě staví více domů, na realizaci inženýrských sítí se můžete podílet společně.Před rozvaděčem musíte nechat trvale volný prostor s minimálně 80 cm rovnou plochou. Rozvaděč tedy neinstalujte do vestavěných skříní, pod schodiště ani na schodiště, ani ho nezakrývejte nábytkem či jinými předměty. Bytové rozvaděče se osazují ve svislé poloze, po otevření dvířek musí mít stále krytí alespoň IP 20.
Jaký je rozdíl mezi rozvaděčem a Rozvodnicí : Vymezení pojmů rozvodnice – rozvaděč zahrnuje norma ČSN 33 2130, kde menší skříně v rámu či zapuštěné do zdi nebo instalované na omítku se považují za rozvodnici, kdežto rozváděčem je míněna větší skříň postavená většinou na zem.