Proč se dávají jablka do kečupu?
Naprostý základ pro domácí kečup je ocet, sůl a cukr. Tyto ingredience rajčatovou směs ochutí, ale hlavně se postarají přírodní cestou o zakonzervování vašeho výrobku. O "kečupovitou" chuť se postará bobkový list, celý hřebíček a nové koření, mletá skořice, černý pepř a mletá sladká paprika.Kečup vydrží v chladničce 2 týdny. Kečup si můžete i zavařit, pak ho ovšem do lahví se širokým hrdlem či do vhodných sklenic plňte horký, zavíčkujte co nejdřív a zavařujte 20 minut při 60 stupních.Umytá rajčata, jablka a cibuli nakrájíme na kolečka a dáme vařit s octem, solí, paprikou, hřebíčky, novým kořením a pepřem. Vaříme 1,5 hodiny. Pak přidáme cukr a vaříme bez pokličky ještě 15 minut (můžeme vařit i déle), aby byl kečup hustší.

Jaký je nejlepší kečup : 4.3.2021

Název potraviny Výsledek i 5 nejlepší – 1 nejhorší
M&S Tomato Ketchup 4,2
Hellmann´s jemný kečup 4,2
K-Classic Tomato Ketchup 4,2
Kania Kečup jemný 3,9

Proč se kečup jmenuje kečup

Slovo „kečup“ pochází z čínského slova „ke-tsiap“, což byla původně speciální fermentovaná rybí omáčka. V 17. století ji tam ochutnali angličtí námořníci, a tak si našel cestu do Anglie. V angličtině se kečup objevuje pod různými jmény (catsup, catchup, ketsup, kitchup či ketchup) poprvé ve slovníku v roce 1690.

Kdo vymyslel kečup : První veřejně publikovaný recept na rajčatový kečup je z roku 1812 a jeho autorem je vědec a zahradník James Mease. Measeův recept na kečup obsahoval rajčatovou dužinu, koření a brandy. Otcem kečupu z rajčat je však v současnosti nazýván Henry Heinz (1844 – 1919).

Pro výrobu domácích kečupů jsou nejvhodnější keříčková rajčata, konkrétně bych doporučil odrůdu ŠEJK. Ta má oproti ostatním vyšší podíl lycopenu (červeného karotenoidního barviva), kečup z této odrůdy bude mít výraznější červenou barvu.

Pokud kečup nebudeme uchovávat nemusíme zavařovat. Ale je lepší ho zavařit cca 20 min při 80°C.

Proč se do kečupu dávají jablka

A na dotaz proč jsou v kečupu jablka Jablka dodají Kečupu pektin (a ten nejen že působí jako přírodní pojivo, ale i redukuje množství cholesterolu v těle a upravuje střevní flóru), kečup je díky jablku hustější, pěkně zjemní chuť a ještě je zdravý.Bude se jim líbit tam, kde se mohou vyhřívat alespoň 6 – 8 hodin. Příliš dlouhé přímé slunce jim však může způsobit popáleniny a silný vítr zlámat stonky, proto je nedávejte na severní stranu a ani tam, kde na ně bude dlouho svítit přímé slunce.Na obalech se vyskytují různá loga se značkou kvality. Nejznámější značkou je Klasa. Aby výrobek získal toto označení, musí splňovat náročná kritéria na svou kvalitu. Značka Klasa je prestižním oceněním, které si zaslouží ty nejpoctivější a nejkvalitnější výrobky.

Kde přesně vznikl, to se neví, ale nejčastějí se mluví o Číně, Indii, Malajsii, Vietnamu nebo třeba Japonsku. Slovo kečup vzniklo pravděpodobně ze slova kesijap (ke-tsiap) a šlo o kvašenou rybí omáčku s kořením, která se používala jako přísada k různým jídlům. Ale pozor! Rajčata se v ní objevila až v 19.

Čím se zahušťuje kečup : Zahušťovadla. Výrobci zahušťují kečupy modifikovanými i nemodifikovanými škroby, které ovlivňují především jejich konzistenci. Využívají se škroby různého původu (např. pšeničné, kukuřičně nebo bramborové).

Která rajčata jsou nejchutnější : Mezi nejchutnější odrůdy patří datlová rajčata (s protáhlým tvarem plodů) Valdo, Pollicino a výrazně oranžové Datlo. Výborné je i často roubované Santorange F1 – také oranžové barvy a z Italské školy dovezené červené Daterrino.

Jak daleko od sebe sázet keříčková rajčata

Jak daleko od sebe sázet rajčata

Rajčata potřebují prostor. Se správným rozmístěním jim umožníte kvalitní růst a navíc snížíte riziko chorob. Na záhoně byste měli rajčata sázet alespoň 60 cm od sebe. Přibližně 50 cm od sebe byste je pak měli sázet ve skleníku.

Na plech nalijeme teplou vodu do výšky 2 až 3 centimetry, kterou případně dolíváme. Teplota v troubě by měla být 200 až 220 ° Celsia, doba sterilizace je přibližně stejná jako u klasického zavařování v zavařovacím hrnci – menší sklenice 5 až 8 minut, větší 10 až 13 minut.Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Jak uskladnit rajčata aby dozrála : Pod rajčata můžeme dát pečicí nebo balicí papír, ale není to nutné. Mezi rajčata položíme zralé jablko nebo banán – budou uvolňovat etylen, což podporuje dozrávání plodů. Rajčata přikryjeme papírem nebo novinami. Umístíme je do tmavšího místa, doporučená teplota pro dozrávání je přibližně 18–20 °C.