Proč se dává parozábrana?
Parozábrana se umísťuje obvykle jako první vrstva na nosnou konstrukci, vždy před tepelnou izolaci směrem z interiéru. Zabraňuje poškozování střešních konstrukcí vlivem kondenzace vodních par. Současně omezuje tepelné ztráty a zlepšuje funkci tepelné izolace.Parozábrana se umisťuje na „teplém“ líci tepelné izolace. Může být umístěna i mezi vrstvami tepelné izolace. Pokud poloha parozábrany není ověřena výpočtem, aplikuje se obvykle v max. 1/5 celkové tloušťky tepelné izolace od interiéru.Parozábrana se používá u difúzně uzavřených skladeb, kde nelze počítat s prostupem vodních par skrze konstrukci. Parotěsná fólie se montuje vždy blíže k vnitřnímu povrchu konstrukce, je tedy zpravidla umístěná hned pod sádrokartonovým obkladem či pod tenkou vrstvou tepelné izolace.

Co je to Parobrzda : Parobrzda. zamezuje proudění teplého vzduchu přes konstrukci do exteriéru a také vnikání vzdušné vlhkosti do izolace. Vodní pára však může procházet přes parobrzdu, ale jen v omezeném množství. Omezení průchodu přes parobrzdu se vyjadřuje Sd hodnotou.

Na co je parotěsná fólie

Parotěsná fólie zabraňuje pronikání par vytvářejících se činností v domě do střešní konstrukce a tepelné izolace.

Jakou pásku na parozábranu : Dvojstranné lepící pásky: Dvojstranné lepící pásky mají lepicí vrstvu na obou stranách a jsou vhodné pro rychlé a jednoduché lepení parozábran na různé povrchy. Mohou být vyrobeny z různých materiálů, jako je akrylátová pěna nebo butyl, a jsou odolné vůči vlhkosti a povětrnostním vlivům.

Parozábrana (někdy též označovaná jako parotěsná nebo paropropustná zábrana) je plastová fólie, která se používá pro odvádění vlhkosti a k zabránění kondenzace ve stěnách, střechách, základech nebo podlahách. Vodní pára je totiž v těchto prostorách neustále přítomná.

Průrazy a poškození parozábrany do 1 cm můžete přelepit Parotěsnou páskou PE profi, od 1 do 6 cm lze Parotěsnou záplatou PE profi, nad 15 cm je nutné vyměnit celý pás fólie. Jako poslední krok se parotěsná fólie přilepí na zeď speciálním tmelem Fortax.

Jakou stranou dát parotěsnou fólii

Použití a umístění parotěsných fólií

K zabránění nechtěné kondenzace vodních par v izolaci domu, umisťujeme parotěsnou fólii na interiérovou stranu. Tak dokážeme vzduch udržet při teplotě, při které dokáže absorbovat potřebné množství vlhkosti, aby nedošlo k její kondenzaci.Instalují se pod střešní krytinu na tepelnou izolaci, popřípadě na dřevěné bednění. Pro spolehlivé upevnění slouží spony mechanické sešívačky, pozinkované nebo hliníkové hřeby.Fólie se připevňuje ke krovu mechanickou sešívačkou, nebo pomocí kontralatí. Opět se doporučuje dodržovat přesah jednotlivých pruhů 10-15cm. Tyto přesahy se pak musí přelepit lepící páskou- dle pokynů výrobce fólie. Pro ukončení styku s obvodovým zdivem se používá speciální oboustranně lepící páska.

Spoje parozábrany

  • Dřevěné palubky nebo SDK desky.
  • Oboustranná lepící páska URSA SECO 41.
  • Parotěsná tepelná izolační fólie s reflexními účinky.
  • Tepelná izolace.
  • Hliníková lepící páska.
  • Vzduchová mezera tvořená dřevěnými latěmi nebo CD profily.
  • Těsnící tmel – AIRSTOP.
  • Akrylový tmel, nebo dřevěná lišta.

Jak lepit parozábranu : Průrazy a poškození parozábrany do 1 cm můžete přelepit Parotěsnou páskou PE profi, od 1 do 6 cm lze Parotěsnou záplatou PE profi, nad 15 cm je nutné vyměnit celý pás fólie. Jako poslední krok se parotěsná fólie přilepí na zeď speciálním tmelem Fortax.

Jak opravit parozábranu : Řešení tohoto problému spočívá v použití izolační pásky a tmelu, neboť jen tak v ní nebudou mezery a díry, kterými by mohla projít vlhkost z interiéru. V žádném případě nepoužívejte obyčejnou lepicí pásku, která rozhodně funkci parotěsné pásky nesplní a bude držet maximálně pár dní.

Jak opravit parotěsnou fólii

To poškození se dá opravit, lepí se to stejnýma páskama, jako ty dvě folie k sobě, takže buďto to stačí zalepit a nebo bude potřeba záplata. Je velice důležité zkontrolovat veškerou plochu folií a každou byť sebemenší perforaci přelepit, jinak bude v izolaci kondenzovat vlhkost.

Používá se jako pojistná hydroizolační fólie v odvětrávaných šikmých střešních systémech. Chrání podkrovní prostory pod střechou před prachem, sazemi a slouží jako ochrana před průnikem zbytkové vody do tepelné izolace. Současně umožňuje, díky schopnosti propouštět vodní páru, odvětrání par z vnitřního prostoru budovy.Fólie se aplikuji horizontálně nebo vertikálně, potištěnou stranou směrem ke střešní kryti ně (exteriéru). Pokládka začíná u okapu a postupuje směrem k hřebeni. Horizontálni i vertikál ni překrytí je min. 10 cm (podle sklonu střechy).

Jak přilepit Parotesnou fólii : Průrazy a poškození parozábrany do 1 cm můžete přelepit Parotěsnou páskou PE profi, od 1 do 6 cm lze Parotěsnou záplatou PE profi, nad 15 cm je nutné vyměnit celý pás fólie. Jako poslední krok se parotěsná fólie přilepí na zeď speciálním tmelem Fortax.