Vystřelujete špunt, nebo ne Na otevíraní sektu je důležitá již zmiňovaná teplota a určitě taky šetrná manipulace pří otevírání. Já doporučuji držet lahev v poloze 45°. Jednou rukou držet korek a druhou točit lahví a pomalu uvolňovat korkovou zátku.Se skladováním otevřeného šumivého vína by vám nepomohlo ani využití vakuové pumpičky. Pokud byste ji použili, vysáli byste z vína bublinky spolu se vzduchem. Raději použijte speciální vzduchotěsný uzávěr na šampaňské. Ten zajistí, že vaše nespotřebované víno zůstane déle svěží.Teplota servírování je velmi důležitá. Šampaňské servírujte vychlazené na teplotu 6° až 8°C. Po otevření láhve činí optimální teplota šampaňského ve sklenici 9°. Čím starší šampaňské je, tím se servíruje při vyšší teplotě.
Jak zachovat bublinky v Sampanskem : A proto existují takzvané stoppery. Speciální špunty, které díky pružině a gumě dokáží opravdu pevně uzavřít lahev tak, aby se tam udržel tlak a nevnikal vzduch. A tím pádem jsou i schopné udržet bublinky tam, kde mají – v láhvi!
Proč se dává do šampaňského lžička
Strč tam lžičku, bublinky zůstanou.
Pokud se otevře sekt a nedopije se, měla by se do lahve vložit obráceně lžička. Kov na sebe údajně naváže bublinky a ty neuniknou. Dementují to i sami výrobci. „Před pár lety jsme si interně zkusili udělat pokus.
Jak správně držet sklenici na víno : Víno nalévejte do skleničky jen po její nejširší část, tedy asi do třetiny. Otevření vína: zátku vytahujeme pomalu, protože rychlým vytažením vnikne do láhve vzduch a vytvoří se bubliny. Po vytažení zátku i hrdlo láhve otřeme. K vytažené zátce přičichneme a pokud ucítíme zdravou vůni, je všechno v pořádku.
Skladujte v lednici. Růžové víno uzavřené korkovou zátkou a uchované v lednici je možné pít ještě pátý nebo dokonce i sedmý den po otevření. Bílé víno s korkovou zátkou a uložené v lednici můžete použít ještě 3 až 5 dní. Červené víno uložte na tmavém místě s korkovou zátkou a chuť si uchová ještě 3 až 5 dní.
Jelikož víno nebývá jediným nápojem, který budou hosté konzumovat, můžete počítat s tím, že na jednoho hosta by mělo stačit asi 0,7 – 1 litr vína. Pro přípitek počítejte s volbou šumivých vín v množství 1 láhve pro 8-10 osob. Sklenice na přípitek se tožiž plní zhruba do poloviny a již se nedolévají.
Jak vznikaji bubliny
Zjistili, že hlavní příčinou vzniku bublinek jsou nečistoty, které se nacházejí ve skleničce. Tyto nečistoty způsobují tzv. nukleaci (tj. vznik zárodečných míst nové fáze hmoty – bublinek v kapalině nebo vznik krystalů v nasyceném roztoku), tedy vznik celé řady bublin.V prvém případě do dlaně uchopíme špunt a lahví několikrát pootočíme, aby se korek uvolnil. Kdekdo přitom v této fázi kroutí místo lahve špuntem, který pak může snáz vyklouznout a někoho zranit. Poté většinou postačí špunt palcem lehce popostrčit a ten se už se poroučí sám.Ví, jak si nejlépe vychutnat sekt a co šumivé víno před vypitím potřebuje. „Doporučuji láhev sektu chladit minimálně čtyřiadvacet hodin předem, aby víno neutrpělo tepelný šok. V žádném případě nedávejte láhve pro rychlé zchlazení do mrazáku.
Víno naléváme do 1/3 objemu sklenky, aby bylo možné vínem ve sklenici zatočit a uvolnily se aromatické látky. Víno má mít správnou teplotu. Pro bílá vína jsou vhodné nižší teploty: 8-12 °C, pro červená vyšší: 16-18 °C. Ochutnávku je vhodné doplnit pečivem, které neutralizuje chuť mezi jednotlivými vzorky vín.
Kolik vína do sklenice : Sklenice na bílé víno můžeme naplnit do jedné třetiny, kulatější sklenice do jedné čtvrtiny a šumivé víno naléváme do necelé třetiny objemu sklenice. Dolévání se dnes toleruje, ale pokud počkáte na prázdnou sklenici, jak tomu bylo dříve nutné, vůbec nic nezkazíte.
Jak se pozná zkažené víno : Zkažené víno bude po otevření zapáchat, ucítíte zatuchlinu. Na chuti je špatné víno poznat okamžitě, zejména v případě, kdy není podchlazené. Problém se zkaženým vínem odhalí i kvalita korku, uvidíte, že je popraskaný a plný otvorů.
Co se stane když vypiju staré víno
Pokud ochutnám, hrozí něco jiného než že víno bude prostě zkažené a hnusné Hrozí nějaká otrava… Ochutnat a vylít, nebo vypít. Nic jiného opravdu nehrozí.
Osvědčenou klasikou mezi aperitivy jsou vermuty jako Cinzano či Martini. Další možností, která roste na popularitě, jsou kořeněné bittery, tedy Aperol či Campari. Se svou hořkosladkou chutí a obsahem alkoholu kolem 18 % představují tyto nápoje ideální přípravu chuťových pohárků na nadcházející zážitek.Základní otázkou vždy bývá, kolik vlastně lahví nachystat. Počítejte s tím, že z každé lahve nalijete 5 až 6 skleniček. Pokud chystáte “odpolední” party s brzkým koncem, mělo by stačit okolo 3 skleniček na osobu. Pokud jde o oslavu s program do ranních hodin, bude to minimálně 1 lahev na osobu.
Jak funguje bublifuk : Princip bublifuku
Díky snaze každého tělesa dosáhnout tvaru s nejnižší energií se začne vznikající těleso deformovat do tvaru koule. Jak bublina narůstá působí na ni stále větší tlak vzduchu proudícího okolo otvoru, což má za následek její odloučení.