Proč se dělají v akváriu řasy?
Zelené flekovité řase vyhovuje příliš dlouhá doba osvětlení. Způsob odstranění: Zvyšte hodnotu fosforečnanů ve vodě na 2 – 3 mg/l a zkontrolujte cirkulaci vody v akváriu. Pro zvýšení fosforečnanů použijte PMDD Profi – Fosfor. Řasu odstraňte pomocí magnetické stěrky či žiletky.Jak a proč vodní květ vzniká Na vzniku vodního květu sinic se podílí cela řada faktorů, jako je teplota, pH, obsah kyslíku, obsah oxidu uhličitého, sluneční záření a samozřejmě množství minerálních živin, a to především dusíku a fosforu. Tyto minerální živiny jsou jedním z hlavních důvodů přemnožení sinic.V praxi to znamená, že vláknité řasy vytvářející porosty a chuchvalce je nutné odstranit mechanicky, eventuálně použít přímo k tomu určený přípravek na vláknité řasy, anebo lze použít i přípravek, který zvýší množství kyslíku ve vodě, řasy uvolní, a ty následně vyplavou na povrch.

Co žere řasy : Šneky, ryby požírající řasy (Garra flavatra, Garra cambodgiensis a G. rufa, Crossocheilus siamensis, Ottocinclus affinis, Farlowera accus, Sturisoma panamensis, Glyptoperichtys gibbiceps…), výborné jsou také krevetky.

Proč mám zelenou vodu v akváriu

Zelená voda v akváriu je problémem především začátečníků, nezkušených akvaristů, ale nejen. Za jeho vzhled je zodpovědná řada faktorů, mezi které patří zejména příliš mnoho ryb, zbytky potravy, nadměrné vystavování nádrže slunci.

Co na zakalenou vodu v akváriu : Jak se nálevníka efektivně zbavit

  1. Pořiďte si UV lampu (UV sterilizér). Její pořízení je sice nákladnější, ale díky ní se nálevníka zbavíte snadno a rychle.
  2. Naočkování filtru či vody prospěšnými bakteriemi.
  3. Výměna filtru za výkonnější.
  4. Dále můžete také na pár dní vypnout světlo, nekrmit ryby a zvýšit vzduchování.

Řasy jsou součástí vodních ekosystémů, ruduchy a chaluhy poskytují potravu i úkryt, mikroskopické řasy tvoří fytoplankton. Věda, která studuje řasy, se nazývá algologie či fykologie. Vodní řasy lze v závislosti na druhu využít jak jako potravinu, tak palivo či surovinu na výrobu vodíku, metanu a biopaliva.

Jak řasy odstraníte

  1. Pořiďte si magnetickou stěrku.
  2. Vemte si na pomoc škrabku.
  3. Odstraňujte řasy ručně, dokud nepřestanou růst.
  4. Vláknité řasy nejlépe odstraníte namotáváním na špejli.
  5. Vyčistěte filtr i celé akvárium.
  6. Dobrým pomocníkem v obji proti řasám je tekutý uhlík.
  7. Oxid uhličitý do akvária můžete dodávat i z lahve.

Co prodlužuje řasy

Řasenka optický zahušťuje a prodlužuje řasy. Řasenka se vyrábí z olejů, vosků a barevných pigmentů.Po čem rostou řasy: Základem jsou ořechy

Například minerály selen a zinek, omega mastné kyseliny a vitamin A, C a E. Velkým pomocníkem pro růst řas a vlasů jsou jádra – ať už jsou to ořechy, mandle, slunečnicová nebo lněná semínka. Kaše, saláty či polévky můžeme obohacovat také o blahodárný lněný nebo konopný olej.Jak řasám předcházet

  1. Krmte ryby přiměřeně. Nesnědená potrava je nejčastějším zdrojem amoniaku, fosforečnanů a dusičnanů, kterými se řasy živí.
  2. Zajistěte dostatek světla, ale i tmy.
  3. Vyměňujte vodu.
  4. Používejte odstátou vodu.
  5. Filtrujte.
  6. Čistěte.
  7. Pěstujte v akváriu dostatek rostlin.
  8. Vyberte si ty správné ryby.


Bílý nebo mléčný zákal způsobuje přemnožení jednobuněčných organismů – nálevníků a objevuje se nejčastěji v čerstvě založených akváriích nebo při výměně filtrace. Nejsnadněji se jich zbavíte pomocí UV lampy, kterou necháte celou noc zapnutou. Ta na nálevníky 100% zabírá.

Jak vyčistit zakalenou vodu v akváriu : Jak se nálevníka efektivně zbavit

  1. Pořiďte si UV lampu (UV sterilizér). Její pořízení je sice nákladnější, ale díky ní se nálevníka zbavíte snadno a rychle.
  2. Naočkování filtru či vody prospěšnými bakteriemi.
  3. Výměna filtru za výkonnější.
  4. Dále můžete také na pár dní vypnout světlo, nekrmit ryby a zvýšit vzduchování.

Proč je zakalené akvárium : Nálevník v akváriu

Nálevníci se živí přemnoženými bakteriemi, které vzniknou díky překrmování, nedostatečnou či nezaběhnutou filtrací a špatnou údržbou akvária. Vyskytují se v každém akváriu, okem jsou neviditelní, ale díky přemnožení bakterií se přemnoží také nálevník a vzniká onen nevábný mléčný zákal.

Jaký význam mají řasy pro člověka

Hnědé řasy

Chaluhy jsou hospodářsky velice významné, využívaly se pro výrobu potaše a sody, získává se z nich jód. V přímořských oblastech slouží jako krmivo a hnojivo, jsou zdrojem alginátů, které se využívají v potravinářství, medicíně, textilním průmyslu, konzumují se i přímo.

eutrofizaci vod. Při eutrofizaci se řasy a sinice přemnoží, neb základním živinami potřebnými pro rozmnožování sinic a řas jsou právě dusík a fosfor. Jak řasy tak i sinice uvolňují během svého života množství splodin metabolismu. Nebezpečí představují jimi takto produkované toxiny.Řasy jsou jednobuněčné až mnohobuněčné organismy, jejich tělo se nazývá stélka. Vyživují se fotosyntézou, přijímají oxid uhličitý, vodu a rozpuštěné minerální látky.

Jak často se doplňují řasy : Na doplňování řas se musí docházet 1x týdně, aplikace trvá několik hodin. NE – Řasy se doplňují průměrně za 3 až 6 týdnů. Kompletní aplikace nových řas trvá 1 až 2 hodiny.