Ibiškový čaj se doporučuje pít na odvodnění těla, správnou funkci trávení a cévního systému, k osvěžení, potlačení únavy a uvolnění svalů. Barva nápojů připravených z ibišku je vínová, s příjemnou silnou vůní a kyselejší chutí. Proto se většinou používá ve směsích, samostatně se podává silněji doslazený.Napomáhá hubnutí Ibiškový čaj může být jedním z potenciálně nejchutnějších pomocníků při hubnutí. Studie naznačují, že by tento čaj mohl pomoci při snižování tělesné hmotnosti a zabránit dalšímu hromadění tuku. pití dvou šálků ibiškového čaje denně navíc může pomoci při snižování krevního tlaku.Čistí tělo od toxických látek a podporuje látkovou výměnu. V zemích, kde se Ibišek hojně pěstuje a čaj Karkáde se hojně pije, čaj využívají také jako prevenci nadměrného pocení. Podporuje vylučování vody z těla, snižuje krevní cukr i cholesterol a napomáhá hubnutí. Karkáde má také výrazný protizánětlivý účinek.
Jak chutná ibišek : Má typickou kyselou chuť, kterou lze však jednoduše ztlumit přidáním medu nebo nějakého sladkého ovoce. I to je důvod, proč se s ibiškem nejčastěji setkáte ve formě čajových směsí, kde si perfektně padne do noty třeba s lesním ovocem nebo šťavnatým jablkem.
Jak správně připravit ibiškový čaj
Samotná příprava je velice jednoduchá. Pokud lahodíte více teplému čaji, pak je postup téměř stejný jako u běžného porcovaného nebo sáčkového čaje. Jednu až dvě lžičky čaje zalejte jednou a půl deci vroucí vody a ponechte zhruba 5-8 minut vyluhovat. Pokud zvolíte ibiškové květy, pak je nechte vyluhovat 5-10 minut.
Kolik čaje denně můžu vypít : Základem by měla být vždy čistá voda bez bublinek. Při běžném režimu bychom měli vypít alespoň 2 litry tekutin a ne, káva a čaj mezi ně opravdu nepatří.
Ačkoli se účinky kofeinu mohou projevit již po prvním šálku, nejčastěji jich bez jakýchkoli obtíží může vypít dospělý člověk až pět. Toto množství se však může výrazně lišit u nemocných osob, těhotných žen a dětí, které by obecně měly pít čaje méně, či dokonce žádný.
Ibiškovec jedlý (Abelmoschus esculentus) je rostlina z čeledi slézovité. Je znám též jako okra, ibišek jedlý nebo pod zavádějícím názvem proskurník jedlý. Je to jednoletá bylina s dlanitě laločnými listy a velkými žlutými květy.
Jak udělat čaj z ibišku
Ibišek květ – bylinný čaj
Jak připravit čaj z ibišku Požadované množství byliny zalijte vodou o teplotě 100°C a nechte 8–10 minut louhovat. Poté čaj přeceďte přes sítko a podávejte.Jednu polévkovou lžíci (cca 5 sušených květů) Ibišku zalijeme jedním litrem horké vody, necháme 5 – 10 minut luhovat. Poté čaj scedíme a pijeme během dne. SLOŽENÍ: 100% Ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa L.)Ibiškový čaj je egyptským národním nápojem a označuje se jako karkade. Květy ibišku se často, zejména na blízkém východě, kandují nebo nakládají co cukru a konzumují se jako pochutina. Ibišek je někdy označován jako „květina z Hawaje“, kde byl pro svou krásu prohlášen národní rostlinou.
Vařit ji v rychlovarné konvici je pohodlné a praktické, voda tím nijak zvláště netrpí. Vařit vodu v kovové nádobě je tradiční způsob, vhodná je již "zajetá" konev, voda se však nesmí nechat převařovat příliš dlouho, nenávratně se totiž mění. "Omladit" ji lze trochou čerstvé vody.
Jaké čaje pít večer : Na noc volte bylinky
- Heřmánek – potřebujete se uvolnit a zklidnit rozdováděnou mysl
- Meduňka – nejen na spaní, ale na celkové zklidnění se hodí meduňka.
- Levandule – fialově zbarvená rostlina s příjemnou a uklidňující vůní se často vkládá do polštářových povlaků.
- Rooibos – africká rostlina ideální na nespavost.
V jakém čaji je nejvíce kofeinu : Obecně vzato se ví, že černý čaj obsahuje vzhledem k pokročilé oxidaci více kofeinu než čaj zelený. Provedené výzkumy došly k tomu, že zhruba 200 ml šálek černého čaje obsahuje 59 mg kofeinu, ovšem platí zde to, co u zelených čajů.
Jak se řekne jinak ibišek
Rod Hibiscus (Ibišek) zahrnuje rostliny zvané ibišky též méně známé jako sléz. Tento velký rod zahrnuje okolo 200-220 druhů kvetoucích rostlin původem z horkého, mírného i subtropického pásma po celém světe.
Jednu polévkovou lžíci (cca 5 sušených květů) Ibišku zalijeme jedním litrem horké vody, necháme 5 – 10 minut luhovat. Poté čaj scedíme a pijeme během dne.Pokud jej budete louhovat déle než pět minut, začnou v čaji účinkovat látky zvané třísloviny, které účinky kofeinu mohou eliminovat. Takto silný výluh můžete používat klidně i před spaním – některé herbáře totiž vyzdvihují, že má naopak relaxační účinky.
Kolik stupňů má mít voda na čaj : Černý čaj vyžaduje jinou teplotu na základě druhu černého čaje. Pro delikátnější druhy je potřeba udržet teplotu mezi 80 a 90 °C, zatímco ostatní černé čaje snesou vyšší teplotu vody, mezi 90 a 100 °C.