Proč pít čaj z bobkového listu?
Bobkový list má expektorační vlastnosti, což znamená, že pomáhá uvolňovat hlen a usnadňuje vykašlávání. Jeho konzumace je obzvláště užitečná při boji s kašlem, nachlazením a jinými respiračními potížemi. Čaj z bobkového listu může pomoci uvolnit dýchací cesty, zlepšit průchodnost nosu a uklidnit podráždění v krku.Příprava čaje z bobkového listu je snadná. Stačí přidat několik sušených bobkových listů do hrnce s vroucí vodou a nechat je vařit asi 10 minut. Poté čaj sceďte a můžete si ho vychutnat.Na jeden hrníček stačí 2 listy bobkového listu a 5 minut louhování. Čaj popíjíme horký. Můžeme si ho osladit medem.

Jak udělat vývar z bobkového listu : Bobkový list- asi 5 gramů, vaříte ve 3 dl vody a to 10 minut. Následně 3-4 hodiny (nejlépe přes noc) louhujeme. Louhovat doporučujeme v termosce. Odvar přeceďte a pijte malými doušky po dobu 12 hodin.

Na co je dobrý čaj z hřebíčku

Čaj z hřebíčku může podpořit trávení, vaše srdce i imunitu

Hřebíčkový čaj přijde vhod i během nachlazení, může totiž přispět k normální funkci dýchacího systému a podrží vás při rýmě a kašli. Kromě toho je také výborným pomocníkem k podpoře trávení a doporučuje se především při potížích se zažíváním a nadýmáním.

Na co je dobrý čaj z kmínu : Kmínový čaj na podporu trávení, laktace i imunity

Může totiž podpořit tvorbu mateřského mléka a často se také doporučuje jako první pomoc na dětské koliky. Kmínový čaj přispívá k normálnímu trávení, zklidnění rozbouřeného žaludku a také jako prostředek proti nadýmání.

Základem by měla být vždy čistá voda bez bublinek. Při běžném režimu bychom měli vypít alespoň 2 litry tekutin a ne, káva a čaj mezi ně opravdu nepatří.

Doporučuje se pít 2 až 3 šálky zeleného čaje denně. Nadměrná konzumace čaje může vést k poškození jater a ledvin, proto i zde platí, že nic se nemá přehánět.

Jak dlouho vařit bobkový list na čaj

Bobkové listy dejte do hrnku a zalijte vroucí vodou. Nechte louhovat asi 5 minut. Čaj sceďte a můžete ho ještě osladit medem nebo cukrem podle chuti.Využití bobkového listu v kuchyni

Bobkový list uvolňuje svou chuť a vůni pozvolna, proto se hodí do polévek (TIP: vychucené sypké bujóny), dušených jídel, omáček (TIP: vychucené instantní omáčky), marinád (TIP: tekuté marinády v malém balení), zeleninových receptů či do nakládané kyselé zeleniny.Vývar vařte alespoň 1 hodinu na středním plameni, pokud chcete slabší vývar, nebo až 2,5 hodiny, pokud chcete vývar silnější. Pokud budete vařit delší dobu, můžete v průběhu přidat ještě trochu vody. Vývar přeceďte přes jemné síto a zeleninu i maso zpracujte do jiného pokrmu – třeba vše smíchejte s celozrnnou rýží.

Koření zalijeme lihem a necháme 14 dní louhovat, nesmíme zapomenout denně protřepávat.

Jaké má účinky hřebíček : Důležitou látkou, obsaženou v hřebíčku je eugenol, který má antibakteriální, antimykotické i protinádorové vlastnosti a potenciálně může chránit i před vznikem rakoviny. Oblíbený je také v péči o ústní dutinu. Díky svým antibakteriálním vlastnostem pomáhá ničit bakterie v ústech a zabraňuje jejich růstu.

Jak často pít kmínový čaj : Pije se vždy čerstvý, vlažný, podle potřeby až 3x denně.

Jaké čaje pít večer

Na noc volte bylinky

  • Heřmánek – potřebujete se uvolnit a zklidnit rozdováděnou mysl
  • Meduňka – nejen na spaní, ale na celkové zklidnění se hodí meduňka.
  • Levandule – fialově zbarvená rostlina s příjemnou a uklidňující vůní se často vkládá do polštářových povlaků.
  • Rooibos – africká rostlina ideální na nespavost.


Nadměrná hydratace může způsobit bolesti hlavy, zmatenost, pocity slabosti a únavy, svalové křeče, nadměrné pocení a otoky.Večer. V pozdnějších denních hodinách se vyhýbejte čajům s obsahem teinu. Uvařte si raději pořádnou konvici ovocného nebo bylinného odvaru. Vnitřní pohodu před spaním přinese heřmánkový nebo šípkový čaj, případně rooibos s typickou sladko-oříškovou vůní.

Proč žloutnou listy u bobkového listu : Žluté listy: menší množství starších listů může přirozeně časem ztratit barvu, to je normální. Žloutnutí listů může také způsobit přelití, substrát zadržující vodu, stejně tak jako omrznutí a nebo-to především u vavřínů pěstovaných v nádobách-nedostatek potřebných živin.