Proč používat digestoř?
Komínové digestoře jsou určeny pro odtah do komína. Jsou výkonné a hodí se i do velkých kuchyní. Upevňují se na zeď mezi závěsné skříňky. Komínové odsavače par jsou dominantní prvek v kuchyni.Zapnutí před vařením: Nejlepší je zapnout digestoř ještě před tím, než začnete vařit. To umožní, aby se začaly odvádět pachy a páry okamžitě po jejich vzniku.Aby byla účinnost odsávání co nejvyšší, je potřeba digestoř instalovat nad varnou desku či sporák ve výšce, která nepřekročí 75 cm. Minimální bezpečná vzdálenost je 65 cm od varné desky. U šikmých odsavačů obvykle stačí výška 40–45 cm. Optimální vzdálenost najdete v návodu, který je přiložený k modelu.

Proč kape voda z digestoře : Nejčastějším případem je odvod výparů z kuchyňské digestoře, kdy ventilační potrubí vede skrz střechu. V tomto případě pouhé zaizolování potrubí nestačí, protože studený vzduch stále proniká do ventilačního systému a to především při vypnuté digestoři.

Proč mít digestoř

Digestoř pomáhá udržovat zdravější vnitřní prostředí. Kromě plísní má vlhkost vliv na výskyt bakterií, ale také na životnost nábytku, elektrických přístrojů apod. Odsavač par tedy mimo jiné prodlužuje životnost kuchyňských linek.

Čím nejlépe vyčistit komín : K běžnému, pravidelnému čištění komína potřebujeme „kominický strojek s lanem a sluníčkem", případně „kominický set se štosákovým kartáčem a nastavitelnou tyčí“. Toto vybavení se běžně prodává v železářstvích, hobby marketech a nebo na internetu a nestojí obvykle více jak 1000 korun.

Funguje tak, že odsává vzduch, který obsahuje páry, mastnoty a pachy z vaření, a poté ho pročišťuje a vrací zpět do místnosti.

Jakmile je filtr zanesený, digestoř netáhne a její funkčnost klesá. V kuchyni se pak drží výpary a pachy. Odsavač par ale neodsává pouze páry vznikající při vaření. Máte-li plynový sporák, odvádí z místnosti rovněž oxidy dusíku, které vznikají při hoření plynu.

Jaký je rozdíl mezi digestoří a odsavačem pár

Oba typy odsavače par vás zbaví tuků i pachů, které vznikají během vaření. Odtahový odsavač par odvede navíc ještě i vlhkost. Digestoř s recirkulací naproti tomu vlhkost neodvede, páry z vaření pouze v těle digestoře změní své skupenství a vrátí se digestoří zpět do prostoru kuchyně.Podívejte se do uživatelské příručky ke konkrétnímu modelu. Obecně doporučujeme vzdálenost 75 cm nad plynovou varnou deskou a 65 cm nad elektrickou varnou deskou.Minimálně je nutné provádět kontrolu a čištění jednou za rok.

Komín netáhne. Topíte-li pevnými palivy, při přikládání cítíte kouř. Používáte-li plyn, zamlžují se okna a vzduch je plný typického zápachu. Pak je s komínem něco špatně.

Jak spočítat potřebný výkon digestoře : Správně zvolený odsavač par musí být schopný vyměnit vzduch v daném prostoru alespoň 5× za hodinu, nejlépe až 10×. Při výběru spočítejte objem celého prostoru (šířka × délka × výška celé plochy) k prvním uzavíratelným dveřím. Takto získané číslo je ekvivalentem výkonu motoru digestoře pro pročištění daného prostoru.

Kolik stojí čištění komína : Kolik stojí kontrola a revize komínu Kontrola a čištění komínu vyjde orientačně na 1000–2000 Kč. Můžete si ho vyčistit i sami, ale vzhledem k tomu, že byste na to potřebovali speciální vybavení, vyplatí se vám nechat provést odborné čištění. Revize komínu pak stojí kolem 2000–3000 Kč.

Proč se vrací kouř z komína

Pokud se vám vrací kouř z kamen do místnosti, má to nějaký háček a může to mít vliv na více faktorů. Je možné, že máte krátký komín, kde minimální délka je cca 5m. Při krátkém komínu nedochází k potřebnému tahu pro dobré spalování. Dále je možné případné kouření, když zatápíte a komín je studený.

V případě, že kamna netáhnou pouze z důvodu zaneseného komínu, řešení je nasnadě. Stačí odstranit nánosy a můžeme topit dál. V dnešní době ale často kamna nebo krby netáhnou z mnoha jiných důvodů. Častou příčinou je například výměna starých oken za nová, která mnohem více těsní.Pro dostatečný výkon a nízkou hlučnost je třeba zachovat průměr odtahu minimálně stejně velký, jako průměr vývodu digestoře, ovšem podmínkou je alespoň 120 mm, optimálně 150 mm.

Jak zabránit černání skla u krbu : Ideální je tedy dát do topeniště větší špalky dřeva a na ně dát třísky na podpal. Vše s dostatečnými vzduchovými mezerami. Pohlídejte si také to, jaká je doporučená dávka paliva pro váš konkrétní krb. Využít můžete i podpalovače.