Proč opadává myrta?
Myrta je citlivá na přeschnutí, proto ji zalévejte dobře odstátou vodou (nejlépe dešťovou) v takových intervalech, aby zemina v květináči nikdy zcela nevyschla. Po úplném vyschnutí substrátu by došlo k rychlému oschnutí a opadání listů. Opadání listů hrozí také při pěstování v příliš vysoké teplotě.V našich podmínkách dorůstá do výšky 60 cm. Je vhodná pro pěstování v květináčích. Pěstování: Vyžaduje slunné stanoviště, nepřekáží jí ani polostín. Potřebuje dobře propustnou, výživnou půdu a dostatečnou zálivku a pravidelné přihnojování.Přesazování: Rostlinu je nejlépe přesazovat na jaře. Problémy: Při nedostatečné zálivce, rostlině rychle schnou listy a opadávají.

Jak tvarovat Myrtu : Myrtu je vhodné tvarovat. Mladé sazeničky zaštípneme, starší upravujeme při přesazování řezem, po kterém myrta dobře obráží. Jelikož pečlivým řezem a zaštipováním lze snadno docílit husté koruny, jsou myrty vhodné i pro tvorbu bonsají. Od poloviny května můžeme rostliny letnit.

Jak dlouho vydrží myrta

Naše nejstarší kokedamy mají i 10 let. Pokud se o kokedamu naší výroby dobře staráte, nenecháváte bal příliš dlouho ve vodě rozmočit a doplňujete občas rostlině živiny přidáním hnojiva do zálivky, pak vám kokedama vydrží roky.

Kdy se Striha myrta : Ve vegetačním období hnojíme 1x týdně tekutým hnojivem. Rostlinu přesadíme, pokud je jí květináč již příliš těsný. Každý rok ale alespoň vyměníme vrchní vrstvu substrátu. Tvarovací řez provádíme v dubnu, během růstu pak můžeme průběžně zaštipovat nové výhonky, myrta díky tomu zhoustne.

Vývazky měly také funkci ozdoby na špendlíku pro svatebčany. V dnešní době je již větvička myrty často považována za přežitek. Nahradily jí tzv. vývazky nebo také voničky.

Myrta přezimuje při běžné pokojové teplotě. V zimním období se může zálivka omezit na minimum s hnojením jednou do měsíce. Ze škůdců u myrty nejčastěji najdeme třásněnky, mšice, svilušky.

Jakou zeminu pro Myrtu

Myrta Japonská – Cuphea hyssopifolia

  • I jako pokojovou bonsaj ji můžeme pěstovat venku.
  • Mladým rostlinám vyhovují lehčí půdy, starším jílovité těžší, můžeme použít klasický substrát pro pokojové rostliny s přídavkem rašeliny, kompostu, listovky a písku.
  • Ze škůdců u myrty nejčastěji najdeme třásněnky, mšice, svilušky.

Korsáž se dává do klopy a označuje tím ženicha, svědka nebo se může dát hostům do klopy místo myrty, jako poděkování za účast na obřadu. Ženich by měl mít korsáž vždy odlišnou od svatebčanů, může se lišit pouze velikostí jinou stuhou.Myrta má nejraději plné sluníčko, protože na horším stanovišti se může stát, že Vám tolik nepokvete. Zimovat ji můžeš v poměrném chladu mezi 3 – 14 stupni, kdy budete mít jistotu, že Vám ji nenapadnou škůdci, ale samozřejmě ji můžete během zimy dál pěstovat a nezimovat. Hnojení provádíme standardně každých cca 14 dní.

Klasická myrta je symbolem čistoty, nevinnosti, hojnosti, dobrého zdraví, věčné lásky či manželství. Dle tradice se svobodným svatebčanům myrta připíná na levou stranu, a ženatým či vdaným na stranu pravou.

Proč se dává myrta na svatbě : Myrta představuje společenství, je považována za symbol míru, ráje a manželství. V křesťanství, které ztratilo řecko-římskou asociaci s ženskou sexualitou, se myrta stala emblematickým symbolem čistoty. Od dob vlády královny Viktorie spojuje Myrta většinu anglických královských svateb.

Co použít místo myrty : Svatební placka je odznak, který nosíte místo myrty nebo vývazku. Na placce je vyobrazen motiv dle přání v designu vašeho svatebního oznámení nebo jiným způsobem spojený s vaší svatbou. Pokud máte na svatebním oznámení vaši společnou fotku, tak je pravděpodobné, že jí budete chtít mít i na placce.

Na jakou stranu se připíná myrta

Klasická myrta je symbolem čistoty, nevinnosti, hojnosti, dobrého zdraví, věčné lásky či manželství. Dle tradice se svobodným svatebčanům myrta připíná na levou stranu, a ženatým či vdaným na stranu pravou.

Rostlinka myrta neodmyslitelně patří na klopy ženichova saka a svatebčanů, bez ní si většina z nás svatbu ani nedovede představit. Je to jedna z krásných tradic, která svatebčany zdobí a která se uchovala až do současnosti. Připíná se na levou stranu svobodným.Nejprve namotám vývazek a přišpendlím špendlíkem. Pak ho i s tím špendlíkem přišpendlím na jiný polštář a jdu motat další vývazek. Teprve, když mám namotané všechny, tak pak je všechny jdu sešívat jehlou a nití.

Co dát hostum na svatbě : Různé druhy sáčků a krabiček, ve kterých můžete umístit na svatební tabuli dárky pro své svatební hosty – můžou to být svatební mandle, perníčky, cukrovinky, belgické pralinky, ale i jiné drobné dárky ze dřeva, skla nebo jiných materiálů.