Jak poznáme zkažený sýr
Žluté, nazelenalé a šedé flíčky na povrchu sýra znamenají cizí, nikoliv ušlechtilou plíseň. Takových sýrů se radši vyvarujeme a vyhodíme je. Vazký povrch sýrů je typický pro tvarůžky a romadúr, nikoliv pro jiné druhy sýrů (Niva, Hermelín), pro které kluzký povrch znamená, že už nejsou k jídlu.Zápach pořádně uleželého romadúru si někdy nezadá s odérem nohou běžce, který právě uběhl maratón. Tato analogie není zcela náhodná. Zápach nohou a uleželého sýra mají totiž stejného původce – bakterii Brevibacterium linens, která se vyskytuje na lidské pokožce a zároveň je využívána v mlékárenském průmyslu.Zatímco dříve hrálo významnou roli dřevo, dnes je to v A.W. samý plast a nerez. Ono se totiž dřevo moc nelíbilo Evropské unii, tak už před lety nařídila jeho výměnu. A to je jeden z důvodů, proč už olomoucké tvarůžky nejsou cítit až za roh, zrání na dřevě prostě mělo pádný důvod…
Proč nejsou Olomoucké tvarůžky : Výrobce známých olomouckých tvarůžků, firma A.W. z Loštic, už po nuceném přerušení výroby znovu expeduje své výrobky do obchodů. Celý provoz musel být zastaven a sanitován kvůli tomu, že se u některých šarží objevila plíseň. Obchodníci je tak museli stáhnout z prodeje.
Jak poznat plesnivé tvarůžky
Plísně na povrchu viditelné pouhým okem – černá, zelená, šedá apod. – Hořknutí – hořká chuť se bohužel v zabaleném výrobku nedá odhalit. Její výskyt není zdravotně nebezpečný, ale tato vada je u Olomouckých tvarůžků nepřípustná.
Jak dlouho vydrží naložené tvarůžky : Zralé sýry můžete zkusit už po třech dnech, naložené sýry obecně chutnají nejlépe po týdnu. V lednici ale vydrží až tři měsíce.
Sprchujte se maximálně jednou denně čistou vodou nebo s použitím speciálního mýdla na intimní hygienu. Vyzkoušejte Chilly Delicate Gel pro intimní hygienu (koupit v e-shopu).
Mezi další účinné pohlcovače pachu patří i ocet, mletá káva, kuchyňská sůl a jedlá soda. K absorbovaní nepříjemného zápachu dobře slouží i aktivní uhlí, které navíc účinně zbavuje úložné prostory plísní.
Jak smažit tvarůžky aby Nevytekly
Kolečko tvarůžku vložíme vždy mezi plátky uheráku a dobře k sobě přitlačíme. Obalíme v mouce, vajíčku a strouhance (2x, aby tvarůžky nevytekly). Smažíme v oleji.Olomoucké tvarůžky přinášejí tělu kvalitní plnohodnotné bílkoviny, jen málo sacharidů a minimum tuku. Z minerálních látek stojí za zmínku především značný obsah vápníku. Nízká energetická hodnota umožňuje zařadit olomoucké tvarůžky do diety redukční i diabetické.Dobře uleželé tvarůžky jsou dobré samy o sobě, jen tak s chlebem. Ale dá se s nimi v kuchyni krásně kouzlit – můžete je nakládat, smažit, péct, přidat do pečiva, udělat z nich tatarák, knedlíčky do polévky, zkrátka je to univerzální surovina.
I když se to může zdát jako plýtvání, pravdou je, že jídla s plísní na povrchu by se konzumovat neměla. Pokud máte pochybnosti, je v tomto směru vždy lepší potravinu vyhodit místo toho, abyste odstranili plíseň a zbytek snědli.
Jak uchovat tvarůžky : Protože tvarůžky mají trochu atypickou vůni, je vhodné je vložit do porcelánové misky a zakrýt potravinovou fólií. Neuskladňujte je příliš dlouho. Zapomenuté tvarůžky vám v lednici mohou nadělat pořádnou „paseku“.
Jak skladovat Olomoucké tvarůžky : Skladování: Doporučujeme skladovat v suchu při teplotě do 25°C.
Jak vyrovnat pH v pochvě
K výplachům pochvy lze používat roztok jablečného octa ve vlažné vodě. 2lžíce jablečného octa nařeďte ve sklenici vlažné vody a 2x denně provádějte výplach pochvy za použití irigátoru nebo velké stříkačky bez jehly. Z dostupných přípravků mohu doporučit Clogin.
Antimykotika: Léky proti plísním, jako jsou klotrimazol, mikonazol nebo flukonazol, mohou být předepsány k léčbě kvasinkové infekce. Krémy a masti: Topické antimykotické krémy mohou být aplikovány přímo na postiženou oblast kůže nebo vagíny. Ústní léky: V těžších případech může být předepsána ústní antimykotická léčba.„Nejčastěji za zápachem pochvy totiž stojí kvasinková infekce, používání nevhodných mycích prostředků, nošení oblečení z umělých materiálů a nedostatečná hygiena zejména v době dovolených,” upozorňuje gynekolog MUDr. Roman Peschout. V první řadě je tedy důležité se zaměřit na výběr vhodného mycího přípravku.
Jak urychlit zrání tvarůžků : Zrání záleží na teplotě. Čím tepleji, tím zraje rychleji. Formování do placiček/tyčinek je lepší provádět ještě ve stavu, kdy je směs spíše tvarohová než příliš vazká tvarůžková. Vytvarované tvarůžky se dají na dřevěné prkno a je třeba je několikrát denně obracet a nechávat postupně zasychat.