Proč nosit dítě v šátku?
Šátek má oproti nosítku jednoznačně výhodu v tom, že se přizpůsobí velikosti i „tvaru“ miminka a sedne každé mamince nebo tatínkovi. Jenže i nosítka mají své výhody – kupují je především ti, kdo se bojí složitého vázání. Jenže za dobré nosítko zaplatíte víc než za dobrý šátek a použití bude trochu omezené.Nikdy nenoste dítě směre dopředu, nedosáhnete správné polohy – dětem visí nohy od kyčlí dolů a navíc jim nepřirozeně úplně narovnáte záda. Dítě můžete nosit od jeho narození až do doby, kdy ho unesete. Horní hranice není nijak omezena, záleží jen na tom, jak dlouho se to bude vám či vašemu broučkovi líbit.Miminko by mělo být obličejem k vám, podsazené a schoulené. Úhel, který svírají nožičky s tělem, by měl být vždy nejméně 90 stupňů. Podpoříte tak správný vývoj kyčelních kloubů a minimalizujete riziko jejich vykloubení. Vždy je také potřeba zkontrolovat, jestli má dítě v šátku či nosítku dostatek místa pro dýchání.

Kdy můžu dát miminko do nosítka : Obvykle je spodní věková hranice u turistických nosítek cca 6 měsíců s indikací spíše 7-8 měsíců. Miminka (0-3 měsíce) potřebují hodně kontaktu s rodičem a měla by být nošena v “klasických” nosítkách – čelem k rodiči.

Jak obléct miminko do nosítka v zimě

Nošení v zimě bývá často nejpříjemnější, je jen třeba dát si pozor na zmrzlou zem a kluzké podrážky. Nejvhodnější je si pořídit k nosící výbavě ještě tzv. nesmeky, které se navlékají na boty a brání uklouznutí i na ledu. V zimě je oblékání vcelku jednoduché, dítěti body, tepláčky, ponožky, mikinu a hrubou čepici.

Co je to Manduca : Manduca XT- je víceúčelové nosítko pro vás a vaše dítě. Respektuje požadavky na ergonomické nošení dítěte v M poloze. Součástí nosítka je kapuce pro fixaci hlavičky spícího dítěte, ve srolovaném stavu slouží jako opora krku. Polstrované popruhy a bederní pás usnadňují rozložení váhy a komfort při nošení.

Pokud si i Vy kladete otázku, jestli můžete nosit dítě hned po narození, máme pro Vás odpověď: jednoznačně ano. Dítě po narození blízkost, kterou umožňuje nošení v šátku a nosítku, doslova vyžaduje a očekává. Je to dané jeho vývojem v děloze, kde strávilo svůj dosavadní život.

Jak dlouho mohu dítě nosit Nosit můžete tak dlouho dokud je to vám i děťátku pohodlné. Nedoporučuje se nosit dítě v šátku celý den. Ale střídat nošení s volným pohybem, které miminko také potřebuje pro svůj přirozený vývoj.

Kdy už miminko drzi hlavicku

Pětiměsíční se ze zad přetočí na bříško. Pohyb je plynulý a bez záklonu hlavy. Pokud šel vývoj motoriky běžně, není již třeba ve vertikální pozici hlídat hlavičku. Šestiměsíční se začíná přetáčet i z bříška na záda, hlavu udrží ve všech polohách.Optimální výška. Jak vysoko mám mít miminko v nosítku Zjistit, zda máte miminko uloženo dostatečně vysoko, je opravdu jednoduché. Platí pravidlo, že mírným skloněním vaší hlavy můžete miminku bez problémů políbit hlavičku.Jak dlouho mohu dítě nosit Nosit můžete tak dlouho dokud je to vám i děťátku pohodlné. Nedoporučuje se nosit dítě v šátku celý den. Ale střídat nošení s volným pohybem, které miminko také potřebuje pro svůj přirozený vývoj.

Zátylek by měl být suchý a teplý. Pokud je miminko zpocené, víte, že máte ubrat vrstvu. Pokud je zátylek naopak studený, miminku je zima a je potřeba ho přiobléct.

Jak poznat že je miminku horko : Jak poznat, jestli je miminku teplo Zda je miminku teplo či zima, poznáte podle jeho zátylku. V případě ideální tělesné teploty je zátylek teplý a suchý.

Jak dlouho muze být miminko v Manduce : Nosítko Manduca roste společně s děťátkem

Pro novorozence (do věku 7 až 8 měsíců) je nejlepší nošení na břichu, když má miminko hlavičku otočenou k mamince nebo tatínkovi. Manduca XT má upravitelnou šířku sedu, která se přizpůsobuje velikosti miminka a umožňuje tak nošení od samého narození.

Jak prát Manducu

Manducu lze prát v pračce na max. 30°C na šetrný program (praní jemného prádla). Perte v pracím prostředku pro jemné prádlo. Pro praní tmavých barev použijte prací prostředek na tmavé barvy.

Pediatři doporučují podpírat hlavičku do tří měsíců, fyzioterapeuti do pěti až šesti měsíců, a to v závislosti na plynulosti vývoje a případných odchylkách. Jediným pravidlem je podpírat hlavičku, dokud ji dítě samo neudrží. Je třeba, aby miminko držení hlavičky trénovalo, nesmí se ovšem přetěžovat.Při ideálním podsazení by měl zadeček miminka zakrývat zhruba jednu třetinu bederního pásu. Díky tomu bude zadeček hezky usazen do tvarované kapsy nosítka a váha dítěte bude rovnoměrně roznesena. Jak dítko roste a psychomotoricky se vyvíjí, jeho páteř se přirozeně napřimuje.

Proč se miminku drží hlavička : Ta se vyznačuje: asymetrickým zploštěním hlavičky. Hlavička miminka váží jednu třetinu celé váhy tělíčka miminka a kam se otočí hlavička, tam se také nakloní celé těžiště těla. Což pak vede k asymetrickému vývoji tělíčka, což znamená, že jedna polovina těla bude více zapojována a aktivní, než ta druhá.