Proč Nguyen?
Praha – Více než 21 tisíc lidí v České republice má příjmení Nguyen. Jméno, které i ve Vietnamu patří k nejčastějším, se v českém žebříčku dostalo mezi deset nejčetnějších. V současné době s počtem 21 020 nositelů obsazuje devátou příčku, za sebou nechalo Procházku, Černou nebo Kučeru.Správné oslovení

Chị [: či :] Holka starší než vy.
Anh [: eň :] Kluk starší než vy.
Em [: em :] Holka/kluk mladší než vy.
[: ko :] Žena mladší než vaše rodiče.
Chú [: ču :] Muž mladší než vaše rodiče.

Samotný začátek všech zmatků je už u jména. Máte-li nějakého vietnamského kamaráda, vietnamskou kamarádku, zřejmě ji budete znát jako Tondu, Marušku, Honzu, Lindu atd. Ale pravé jméno většinou zůstává tajemstvím třeba až do oficiálního maturitního zahájení, kdy se povinně čtou pravá jména všech účastníků.

Proč je v Česku hodně Vietnamců : století Vietnamci v ČR mohli od roku 1993 uzavírat mezi s sebou sňatky a vznikem nových rodin došlo k zvětšování vietnamské komunity v ČR. Vzhledem k zdejším lepším životním a ekonomickým podmínkám se rodiny ve Vietnamu skládali na náklady pro příjezd do České republiky.

Na co si dát pozor ve Vietnamu

Mějte na paměti, že zejména držení a šíření drog je ve Vietnamu trestné a můžete být klidně odsouzeni k trestu smrti. Vyhněte se jídlům, která nejsou dostatečně tepelně zpracovaná, a nepijte vodu z kohoutku (pouze balenou). Pozor také na ledové kostky v nápojích! Můžete tak předejít trávicím obtížím.

Jak se řekne vietnamský pivo : Bia hoi, čerstvé pivo

Když se řekne pivo ve Vietnamu, mnoho lidí si jako první vybaví bia hoi. Čerstvé pivo, které se v noci uvaří a ráno rozdistribuuje do pivnic. Protože v sobě nemá žádné konzervanty, spotřebovat se musí do večera.

STRUČNÝ SLOVNÍK

Ahoj! Chào! / Tạm biệt!
Ano
Děkuji! Cám ơn!
Prosím! Không có gì!
Promiňte Xin lỗi,


Přítomnost významnějšího počtu vietnamských občanů na území ČR počíná v roce 1956 zřízením česko-vietnamské školy pro 100 příchozích vietnamských dětí v Chrastavě. Mnohé z těchto dětí pak v Československu vystudovaly i střední a vysokou školu.

Jak se dostali Vietnamci do Čech

V Česku žije téměř 60 tisíc vietnamských občanů. Po Slovácích a Ukrajincích jde o třetí největší cizineckou skupinu. První Vietnamci přicházeli do někdejšího Československa už od padesátých let minulého století. První větší skupinou bylo sto dětí postižených válkou, které byly umístěny do Chrastavy na Liberecku.Ve Vietnamu platí zákaz dovozu zbraní a munice, výbušnin, petard, vojenského materiálu (včetně uniforem) a dále pornografických a „politicky závadných" materiálů. Je zakázán dovoz drog a toxických chemikálií. Držení drog je trestné a dle množství může vést i k udělení trestu smrti.nedoporučuje se zde užívat drogy – užívání a prodej drog je ve Vietnamu ilegální nedotýkejte se posvátných předmětů vhodně se oblékejte (dlouhé kalhoty, ne v plávkách do chrámů, apod…), i přesto se to porušuje. neužívejte alkohol na vesnici a nedělejte vyrvál (rýžové víno či jiný alkohol vám stejnak nabídnou)

STRUČNÝ SLOVNÍK

Ahoj! Chào! / Tạm biệt!
Ano
Děkuji! Cám ơn!
Prosím! Không có gì!
Promiňte Xin lỗi,

Jak říct Vietnamsky Ahoj : Ahoj! Chào! / Tạm biệt! Dobré ráno!

Co mají rádi Vietnamci : Podle některých odhadů až 70 % vietnamských jídel zahrnuje rybí omáčku nuoc mam, oblíbená je dále krevetová pasta mam tom, sójová omáčka, hojně se používá glutaman sodný (zvlášť na severu země). Vegetariáni ocení přítomnost tofu, které se vyrábí srážením sójového mléka.

Proč jsou v Česku Vietnamci

Vietnamci ve 20.

Vietnamci v ČR mohli od roku 1993 uzavírat mezi s sebou sňatky a vznikem nových rodin došlo k zvětšování vietnamské komunity v ČR. Vzhledem k zdejším lepším životním a ekonomickým podmínkám se rodiny ve Vietnamu skládali na náklady pro příjezd do České republiky.

Příslušníci vietnamské národnosti začali pobývat na území komunistického Československa díky mezivládní dohodě se Severním Vietnamem na zvyšování kvalifikace.Vietnamci vaří stále.

Snídaně je jako oběd. Vydatná, samozřejmě hlavně rýže. Nejraději mají suchou rýži, stiky rice. Bohatší rodiny již používají moderní elektrické rýžovary, především korejské a čínské výroby.

Na co si dát pozor Vietnam : BEZPEČNOST VE VIETNAMU

  • V zemi se pohybujte pouze mimo vojenské oblasti.
  • Při pohybu venku si dávejte pozor na své cennosti.
  • Hlídejte si nápoje v barech či klubech – aby do nich někdo nenasypal drogy.
  • Při pohybu po vietnamských ulicích buďte nanejvýš opatrní.
  • Vyhýbejte se jakémukoliv překupnictví a pouličním podvodníkům.