Mrkev nejčastěji sázíme v květnu. Vlivem inhibitorů růstu se ale často stává, že semínka vůbec nevzejdou, protože na to jednoduše potřebují příliš mnoho času. Vysévat mrkev v listopadu má více výhod.Z toho vyplývá i důvod, proč většina pěstitelů kvetoucí mrkev a následně její semínka nevidí – mrkev se na jejich zahrádce druhého roku růstu prostě a jednoduše nedočká. Pěstována je totiž kvůli kořene a tak ji sklízíme hned v létě nebo na podzim.Mrkev a hlavně petržel často neklíčí tak, jak byste si představovali. Příčinou jsou kumariny obsažené v semenech.
Co se stane kdyz budu jíst kazdy den mrkev : Tato chutná zelenina je zásobárnou antioxidantu betakarotenu, který mimo jiné chrání pokožku před škodlivým UV zářením. Nadměrná a dlouhodobá konzumace mrkve však může vést k předávkování, které se projeví žlutooranžovým zbarvením pokožky.
Proč neklíčí rajčata
Nízká teplota patří častým příčinám nevyklíčení semen. Týká se to zejména rajčat, paprik, lilku, okurek, melounů, ačokči. Optimální teplota pro vyklíčení semen těchto druhů se pohybuje v rozmezí 25 – 30°C. Některá semena vyžadují k vyklíčení naopak teplotu nižší v rozmezí 15 – 20°C.
Jak často zalévat mrkev : Zálivka závisí na stáří mrkve. Z počátku zaléváme pravidelně, abychom udrželi půdu vlhkou a rostlinka mohla vzejít a dobře zakořenit. Až má nať výšku okolo deseti centimetrů, se zálivkou musíme již opatrně. Zaléváme sice velkou dávkou, ale jen v době, kdy je opravdu déle trvající sucho.
Rozmíchejte dohladka, dochuťte solí, bílým pepřem, muškátovým květem nebo nastrouhaným oříškem a duste asi 10 minut, až bude mrkev měkká, ale nerozvařená. Nakonec dochuťte cukrem nebo citronovou šťávou, případně obojím, podle vaší chuti.
K rychlení se výborně hodí například petržel, celer, mrkev či pastinák. Jedná se o kořenovou zeleninu, která je schopná z hlavního kořene vyhnat nové, jemné kořínky, díky nimž spustí svůj druhý vegetační rok. Vyžene tedy novou nať, která bude krásná a bohatá až do doby, než zelenina začne tvořit květ.
Kolik mrkve denně sníst
Kolik mrkve bychom měli jíst Doporučuje se konzumovat 1-2 středně velké mrkve denně.Mrkev má detoxikační účinky, obsahuje živiny prospěšné našim očím, reguluje aktivitu jater a hormonů a je také dobrá proti zánětům v těle. Na rozdíl od jiné zeleniny je mrkev bohatší na živiny ve vařeném stavu.Semena rajčat se vysévají přibližně v půli března, aby do poloviny května vyrostly v silné sazenice. Z únorových výsevů bývají sazenice zbytečně přerostlé. Pozdější dubnové a květnové výsevy jsou možné, ale zpožďují sklizeň.
Pod rajčata můžeme dát pečicí nebo balicí papír, ale není to nutné. Mezi rajčata položíme zralé jablko nebo banán – budou uvolňovat etylen, což podporuje dozrávání plodů. Rajčata přikryjeme papírem nebo novinami. Umístíme je do tmavšího místa, doporučená teplota pro dozrávání je přibližně 18–20 °C.
Jak se starat o mrkev : Mrkev vyžaduje v období klíčení pravidelnou zálivku. Jakmile osivo vzejde, kypřete průběžně prostor mezi řádky a sazenice jednoťte, tedy vytrhejte ty slabší. Po konečném jednocení by mrkve měly být ve vzdálenosti ideálně 8–10 cm od sebe. Ale i menší prostor se počítá, záleží na velikosti odrůdy.
Kdy syt mrkev : Mrkev vyséváme nejčastěji na jaře. Semínka sejeme přímo do záhonu, přibližně v březnu až dubnu. Řádky by od sebe měly být vzdálené 30-40 centimetrů. Zemina v záhonu by měla být dobře prokypřená a hlavně prohnojená, protože během vegetace už mrkve nehnojíme.
Jak dlouho se dusí dušená mrkev
Podlitou mrkev přiveďte stejně jako vývar ve vedlejším kastrůlku k mírnému varu. Zakryjte poklicí a opravdu pomaličku nechte dusit 15 minut. Mrkví nemíchejte, nic se jí za tu dobu nestane – jednak je podlitá a jednak má pouze malý přísun tepla.
Postup
- Mrkev omyjte a oloupejte.
- Nastrouhejte ji na struhadle na hrubo.
- V hrnci si rozehřejte máslo.
- Vložte do nej mrkev i hrášek a promíchejte.
- Osolte a opepřete, znovu promíchejte.
- Zalijte zeleninu asi 250 ml vody a nechte cca 10 minut dusit.
- Nakonec zeleninu poprašte hladkou moukou, promíchejte a duste ještě asi 3 minuty.
Mrkev je doslova nabitá antioxidanty. Najdeme v ní hojně zastoupeny vitamín C, vitamín E a selen. Tato kořenová zelenina nám pomáhá nejen k dobrému zraku, je také vynikajícím pomocníkem při nemocech jater, zánětech kloubů, revma, nemocech střev, průjmu, astmatu a dokonce i proti obávané rakovině.
Proč jde mrkev do květů : Mrkev jde hned do květu a semena netvoří kořeny
S tímto problémem se setkávají pěstitelé, kteří semínka vysejí příliš brzy. Mrkev je dvouletá rostlina a v době, kdy jsou ještě nízké teploty, si může „myslet“, že už přešla zima a je čas „jít na semeno“, tedy do květu.