Proč nerostou kedlubny?
Ze škůdců kedluben je jeden z nejnebezpečnějších kryptonosec, který vykusuje do rostlin srdíčko. Ty pak nerostou, bulvy jsou malé, zdeformované anebo mají náchylnost k praskání. Larvy jsou nakladeny v půdě, tudíž pomůže její důkladné zpracování anebo krytí rostlin netkanou textilií.Proti praskání kedluben

Jedním z kedlubnových neduhů je praskání slupky, za což může málo vody nebo nepravidelná zálivka. Ze stejného důvodu pak bulvy dřevnatí. Proto kedlubny pravidelně zalévejte a udržujte půdu vlhou.Základní příčinou praskání plodů bulev (především kedluben a ředkviček) je rychlý růst po období zpomaleného růstu. K tomu dochází především při nerovnoměrném zásobování rostlin vodou (vysoké srážky nebo závlaha po období sucha) nebo při oteplení po dlouhodobějším období chladu.

Jak poznat zralou kedlubnu : Kedluben je zralý ke sklizni asi šest až osm týdnů po výsevu. Během této doby by měl dosáhnout zhruba velikosti tenisového míčku. Některé odrůdy jsou však i mnohem větší. Při sklizni kedluben pod hlízou jednoduše odřízněte a velké listy odstraňte.

Co mi zere kedlubny

Kedlubnám pomůže třeba levandule, paprikám zase saturejka. Místo chemie může být v postřiku proti škůdcům jen čistá příroda. Některé rostliny totiž v sobě mají látky, které hmyz buď zabíjejí, nebo alespoň odpuzují.

Čím zničit dřepčíky : Do listů vyžírají nepravidelné dírky a jsou schopni rostlinu zcela zlikvidovat. Boj proti dřepčíkům není složitý, velmi účinně na ně fungují žluté lepové desky. Jako postřik se doporučuje Karate Zeon na bázi pyrethroidů nebo NeemAzal na přírodní bázi.

Kedluben můžete vysazovat přibližně od poloviny dubna až do května (v závislosti na odrůdě). Větší kedluben nemusí být zárukou kvality. Obecně platí, že menší kedlubny jsou chutnější. Kedlubnu se nejlépe daří ve středně těžkých půdách s dostatkem humusu.

Odrůda snese mráz až do -12 °C. Odrůda Gigant byla vyšlechtěna v Československu v roce 1978. Výhodou této obří kedlubny je nejen její velikost a váha až 5 kg, ale také to, že i dlouhou dobu po sklizni si dokáže udržet skvělé chuťové vlastnosti.

Jak dlouho roste kedluben

Délka vegetačního období je 100 – 140 dní. Když preferujete spíše letní sklizeň, zvolte raději kedluben modrý (bílé rané odrůdy kedlubny nesnášejí vyšší letní teploty). Délka vegetace je 110 dní a můžete jej zasadit v první polovině května.Kedlubny určené pro děti nehnojíme průmyslovými hnojivy. Raději sáhneme po přírodních organických látkách jako jsou výrobky z přírodní řady Vita Natura určené i pro ekologické zemědělství. Z této řady doporučujeme: Kopřiva plus, Organické hnojivo pro plodovou zeleninu a Přírodní substrát univerzální.Doba sklizně trvá 2–3 týdny a sklízí se probírkou. Pozdní odrůdy jsou vhodné i ke skladování, při teplotě 0°C a 90–95% vzdušné vlhkosti vydrží poměrně dlouho v konzumovatelném stavu.

Než jsou kulaté červené kořeny ředkviček zralé, můžete si natrhat několik listů do salátů. Ředkvičky lze sbírat, když jsou ještě docela malé i pokud jsou již velké v průměru až několika centimetrů.

Co platí na dřepčíky : Na dřepčíky se můžete vyzbrojit insekticidy, anebo vyzkoušejte lepové desky na škůdce či mýdlový postřik s octem. Někteří pěstitelé také doporučují vápenný prach nebo dřevěný popel. Pálené vápno je potřeba pokropit vodou, aby se rozpadlo na jemný prášek a následně jej můžete použít k poprášení záhonu i zeleniny.

Co žere listy kedlubny : Pokud na vzcházejících ředkvičkách či kedlubnách zaznamenáte malé černé broučky, kteří vykusují díry do listů, půjde o dřepčíky. Tito žraví škůdci útočí hlavně na jaře za suchého počasí. Dřepčíci si pochutnávají hlavně na listech brukvovité zeleniny, ale napadají i některé letničky, například lichořeřišnici.

Jakou teplotu snesou kedlubny

Kedlubny (+ rychlená brokolice a květák)

Klíčí při 20°C, následně výsevům prospívají teploty v rozmezí 14 až 17 °C, po pikýrování je vhodnější teplota nižší, okolo 12 až 14 °C.

Semínka kedlubny sázíme do zeminy po trsech (2 – 3 semínka) 10 až 15 centimetrů od sebe. Mezi jednotlivými řádky, do kterých umístíte semena kedlubny, zanechte vzdálenost 30 – 40 centimetrů. Semena můžete sázet do záhonu nebo foliového tunelu i pomocí ruční sečky.K rychlému růstu patří i dostatek vláhy. Pokud zaléváme nedůsledně, kedlubny mají potřebu se proti výkyvům vlhkosti obrnit. A to udělají tak, že začnou dřevnatět. Nevyrovnaná zálivka způsobuje také praskání hlíz, které pak jsou ohroženy infekcemi a nedorostou ta, jak bychom si představovali.

Kdy aplikovat hnojivo : Na jaře, na podzim, případně uprostřed sezóny pokud je to potřeba. Ideální doba k aplikaci hnojiva na trávník je období krátkých přeháněk, abyste nemuseli půdu zvlhčovat. Silné přeháňky nejsou vhodné, protože hnojivo naopak spláchnou.