Proč neroste dýně?
"K favoritům podzimní kuchyně patří dýně Hokkaido, má velmi tvrdou oranžovou slupku, je příjemně sladká a jako jediná se neloupe. Hlavně tedy proto, že to nejde.Nezralé dýně jsou prý jedovaté. Je 12. červevec a pod rostlinou už je asi 5-6 plodů v různém stupni zralosti. Ten nezralejší už má světle oranžovou barvu.Vysévat můžete rovnou do záhonu. V zemině vyhloubíme důlky, kam vysejeme 2 až 3 semena, která vyséváme do hloubky 3 až 5 cm. Klíčení můžete očekávat zhruba do 10 dnů.

Kdy Presadit dýně : Chcete-li si předpěstovat sazeničky dýní, s výsadbou do kelímků začněte v polovině dubna a asi po třech týdnech rostlinky přesaďte do větších květináčů. V polovině května můžete sazeničky přesadit do záhonů. Pokud ještě hrozí mrazíky, přikryjte rostlinky slámou, aby neumrzly.

Která dýně není jedlá

Můžete se setkat s dýní Hokaido, máslovou dýní, muškátovou dýní, špagetovou dýní a velkoplodou dýní Goliáš – to jsou ty jedlé. A pak existují ještě nejedlé – Andělská křídla, labutěnky (podlouhlé), Sweet dumplings (zeleně pruhované).

Které dýně se musí loupat : Muškátová dýně je krásně jemná. Hokkaido má naopak plnou chuť a nemusí se loupat – její slupka po upečení krásně změkne. Máslová dýně sice vyžaduje loupání, za to se odvděčí nejsladší chutí. Třešničkou na dortu jsou pak už jen zdravotní benefity dýně!

Dýně má vysoký obsah vitamínů A a C, které mohou pomoci posílit náš imunitní systém. Lutein a zeaxanthin jsou prevencí věkem podmíněné makulární degenerace a katarakty. Dýně je také dobrým zdrojem draslíku, vitaminu C, vlákniny a antioxidantů, které jsou spojeny s přínosy pro zdraví srdce.

Aby měla každá rostlina dostatečný prostor pro svůj růst dodržujte při sázení dýní vzdálenost mezi rostlinami nejméně jeden metr. Vzhledem k tomu, že dýně vyžadují velké množství vody, musí být pravidelně zavlažovány.

Kdy Zaštipovat dýně

Nároky a péče o rostlinu

Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.Hokaido se nemusí loupat, dýni stačí rozpůlit, odstranit prostřední část obsahující semínka a zbytek dýně pokrájet na větší či menší kusy (nebo půlky nechte vcelku). Podobně jako třeba kořenové zelenině, i dýni velmi prospěje, když ji napřed upečete v troubě, zvýrazní se tak její chuť.Rozeznat jedlou dýni od nejedlé není vždy jednoduché, protože jsou si velmi podobné tvarem i barvou. Snadným vodítkem je chuť. Jedlá dýně není hořká. Má-li plod hořkou chuť, nekonzumujte jej.

Lidé začali vyřezávat dýně a umisťovat svíčky uvnitř, aby zastrašovali zlé duchy a ochraňovali své domy před nimi během Halloweenu. Původně byly používány řepky nebo brambory, které byly vydlabané a ozdobeny pro oslavu tohoto svátku.

Co má dýně za vitamíny : Dýně sice obsahuje až 90 % vody, ale k tomu v ní najdeme vlákninu, vitamíny a minerální látky. Z vitamínů je to vitamín C, A, E, K, B1, B2, B3, B5, B6 a z minerálů železo, měď, draslík a hořčík. Dýně patří k potravinám s nejnižším obsahem tuku a sodíku, což jsou látky ohrožující srdce a arterie.

Co sázet vedle dýně : Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
cuketa/dýně kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát

Proč se vydlabávají dýně

Proč se vlastně dýně dlabou, víte to (

Zvyk dlabání dýní v souvislosti s Halloweenem má původ v irské legendě o darebákovi Jackovi. Za svého života Jack velmi hřešil a podvedl i samotného ďábla. Když zemřel, odmítli ho v nebi i v pekle, proto v podobě vydlabané dýně bloudí po Zemi a svíčkou si svítí na cestu.

Dozrávající plody je třeba nechat na rostlině co nejdéle, aby se však nekazily, je vhodné je podložit například neglazovanou dlaždicí, plochým kamenem apod. Nejhorší je totiž pro zrající dýně vlhkost zdola, navíc kámen či dlaždice akumulují teplo a urychlují tak dozrávání plodů.Jak doma sušit tykev z lahve. Pokud byla dýně pěstována speciálně pro výrobu pokrmů nebo jiných produktů, musí být řádně vysušena. Když se dýně suší, je potřeba jí zajistit přístup vzduchu ze všech stran, proto se buď zavěsí, nebo položí na mřížkovou plochu. Lagenaria se suší na čerstvém vzduchu.

Kdo vymyslel Halloween : Severní Čechy – Halloween se slaví 31. října a ve skutečnosti ho vymysleli Keltové a nikoliv Američané, jak je všeobecně vžito. V tento den slavili Keltové začátek zimy a věřili, že při takových změnách v přírodě se mohou vrátit duchové zesnulých, společně s nimi však i nejrůznější démoni.