Příčinou jsou zpravidla problémy s opylením. Tak jako ostatní rostliny z čeledi tykvovitých tvoří cukety zvlášť samčí a samičí květy; oba typy vyrůstají na jedné rostlině. Samičí květy snadno poznáte podle kratších stopek a ztlustlého semeníku, který je pod květem.Problém, které zmiňujete je způsoben obecně neopylením nebo špatným – nedokonalým opylením, v letošním roce navíc extrémně vysokými teplotami. Plody tykví zasychají, protože nedošlo k jejich opylení. Příčiny jsou dvojí a obě souvisí se současným počasím.Okrouhlé žluté, postupně hnědnoucí skvrny způsobuje antraknóza. Napadení tímto onemocněním snižuje používání mořeného osiva, v případě výskytu v průběhu vegetace ošetřete napadené rostliny přípravky na bázi mědi nebo mancozebu. Častou nemocí cuket je padlí.
Která cuketa je jedovatá : Ve skutečnosti nic jako jedovatá cuketa neexistuje. Pouze za určitých okolností se v cuketě mohou nahromadit jedovaté látky, které mohou být pro člověka nebezpečné. Tyto látky se nazývají hořčiny – konkrétně kukurbitacin – a cukety si je vyrábí hlavně jako ochranu před škůdci.
Proč má cuketa jen samci květy
Staré odrůdy tykví měly tzv. „samčí předstadium“ – samčí květy kvetly dříve než samičí a „nebylo co opylovat“. Letos ale došlo k úplnému opaku – mnohé odrůdy nasazují dříve květy samičí a samčí květy se vyvíjí opožděně.
Co s přerostlou cuketou : Jak využít starší přerostlou cuketu
Přerostlé cukety využijeme především do jídel, ve kterých nám její vlastnosti nevadí: Hodí se na na přípravu cuketové pomazánkové směsi na topinky, kterou si můžeme snadno zavařit na zimu. Lze ji využít na cuketovou polévku. Zpracujeme ji na cuketové zelí.
Cukety zalévejte každý druhý den
Za suchého počasí odpařují cukety značné množství vody, zalévejte je proto důkladně každé dva až tři dny, nejlépe ráno. Povrch záhonu by měl do večera vždy oschnout, aby se předešlo rozvoji houbových chorob, které mají rády vlhko.
Cukety se stejně jako dýně dají pěstovat přímo na hromadě kompostu, potřebují však slunné stanoviště. Dorůstají výšky asi 30–70 cm. Zásadní je hnojení a zalévání. Pokud ale před vysetím půdu vyživíte kompostem nebo hnojem a dostatečně prší, nemusíte se o cukety takřka vůbec starat.
Jak dlouho plodí cukety
Na mohutné rostliny s pěkně tvarovanými listy a rovněž velikými, zářivě žlutými květy je radost pohledět. Přitom pilně plodí po celé léto až do podzimu.Cuketu není nutné loupat, naopak zelená cuketa po rozmixování udělá polévku vzhledově lákavou. Ve chvíli, kdy je zelenina tak akorát měkká, rozmixujeme ponorným mixérem a přidáme česnek a sůl. Podáváme s osmaženou houstičkou či chlebem.Měkká slupka s tmavšími skvrnami znamená, že cuketa byla špatně nebo příliš dlouho skladována, v každém případě už má to nejlepší za sebou. V přihrádce na zeleninu vydrží zhruba tři týdny, tedy pokud ji nebudete skladovat například s rajčaty nebo ovocem. Ty totiž uvolňují etylen, enzym, který iniciuje dozrávání plodů.
Předpěstování cuket
V případě pěstování cukety ze semínek se často přistupuje k jejich předpěstování, a to za oknem, ve skleníku nebo pařeništi. Potřebovat k tomu budete nádoby o průměru alespoň 10 cm. Pamatujte na to, že kořínky cukety potřebují dostatečné množství prostoru.
Proč okurky kvetou na Plano : U okurek s převážně samičím kvetením může v některých stresových siruacích (tepelné výkyvy, vláhové výkyvy) dojít ke zvýšené tvorbě samčích květů. Pěstování nehybridních odrůd považuji za raritu, protože zde se jedná opravdu o spíše okrasnou rostlinu než o tu, která by měla přinést užitek.
Jak nakrájet cuketu na tenké plátky : Nakrájet ji můžete na kostičky nebo na kolečka. Pokud se chcete připravit tenké podélné plátky, prožeňte cuketu na mandolíně. Pokud mandolínu nemáte, v nouzi si můžete pomoci škrabkou.
Co s přebytkem cukety
Přebytky, které nezpracujete přímo, můžete zavařit nebo naložit a pochutnat si později. Ať už vyrobíte hořčici, čatní, zelí, pomazánku na topinky nebo omáčku na špagety, vždy v nich může hrát hlavní roli cuketa.
Aby se půda dostatečně prohřála, můžeme ji 1- 3 týdny před výsevem přikrýt černou fólií. Cukety se sázejí do pohnojené půdy do dolíků vzdálených od sebe minimálně 80 cm, přičemž do každého důlku zasejeme 2 – 3 semínka. Pro hnojení jsou vhodná organická hnojiva a nebo rostlinné výluhy bohaté na draslík.I cukety a dýně se nesnášejí s rajčaty, ovšem stejně jako je tomu v případě okurek, nevadí jim kořenová zelenina (mrkev, petržel, …). A ta je i jejich vhodnou předplodinou. A pozor, petržel se nesnáší s rajčaty. Mrkev je velice snášenlivá zelenina.
Jak casto zalévat cuketu : Cukety zalévejte každý druhý den
Za suchého počasí odpařují cukety značné množství vody, zalévejte je proto důkladně každé dva až tři dny, nejlépe ráno. Povrch záhonu by měl do večera vždy oschnout, aby se předešlo rozvoji houbových chorob, které mají rády vlhko.