3. Proč má švestka na severní straně vysychá a neplodí Švestky často vysychají na severní straně stromů a to z důvodu absence slunečního svitu. Řešením je snížení terminálu a vytvoření pyramidálního klínu v koruně, skrz který do stromu i na severní stranu proniká slunce.Vajíčka začínají klást 10–12 dní po odkvětu švestek, samotné období kladení trvá 2–3 týdny. Celý vývoj larvy probíhá uvnitř pecky, kterou larva vyžírá. V důsledku tohoto poškození plody ukončují růst, předčasně se vybarvují, mumifikují a ve většině případů opadávají. Opad plodů lze pozorovat již na počátku července.Dřevina je jednodomá a jehnědy jsou jednopohlavné, tzn. že má samči i samičí květy. Důvod, proč samotný strom neplodí nebo jen omezeně, je jednoduchý, a to, že květy samičí jsou připraveny k opylování mnohdy v jinou dobu než jsou připraveny k opylování květy samčí. Zkrátka se minou v dozrávání na jednom jedinci.
V kolika letech plodí švestka : Velkou škodu na květech mohou způsobit noční mrazíky v dubnu a květnu nebo dlouhodobé sucho v období květu. To způsobuje opadávání květů. Zhruba 2 roky po výsadbě se můžeme tešit z prvních plodů. Zdravé slivoně plodí 20 – 30 let.
Kdy se řeže švestka
Řez švestek doporučujeme provádět hned z jara po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo prostříhat. Prořezání švestky v únoru spadá do kategorie mýty a pověsti. Je však možné nahradit jaro druhou polovinou června nebo dobou po sklizni.
Kdy se stříkají švestky : Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.
Najčastejšie choroby a škodcovia sliviek
- Červená skvrnitost slivoně
- Šarka švestek.
- Sviluška ovocná
- Mšice na ovocných dřevinách.
- Obaleč švestkový na slivoni.
- Moniliová hniloba plodů slívy.
- Hnědnutí listů
- Suchá skvrnitost listů švestek.
Podporuje krevní oběh a snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Snižuje riziko vzniku aterosklerózy (ucpávání tepen). Pozitivně ovlivňuje močový systém. Předchází vzniku dny a revmatismu (díky skvělým detoxikačním účinkům).
Po kolika letech plodí jabloň
V 5. roce by již většina stromů měla plodit. Pokud tomu tak není, řez neprovádíme a pouze provedeme nejnutnější průklest. udržovací řez: tímto řezem udržujeme strom v patřičné kondici, kdy provádíme zmlazování základních větví.Proč jabloně neplodí Pokud stromy nechtějí nasazovat na plody, může být jednou z příčin příliš hluboké zasazení. Místo kde byla jabloň na podnož naroubována, poznáme jako zesílený úsek na kmeni, a právě toto místo by mělo zůstat po výsadbě asi 5 cm nad zemí. Pokud tomu tak není, pomůže, když stromek vyzdvihneme.Zahrádkářům doporučuji vysadit jednu řadu vřeten slivoní na slaběji vzrůstných podnožích, vzdálenost mezi stromky by měla být 1,5–1,8 m. Tolerantní odrůdy volte podle doby zrání plodů, abyste mohli ovoce sklízet od poloviny července až do poloviny října.
Výchovný řez
Při založení prvního patra ponecháváme na kmínku tři až čtyři kosterní větve v dostatečném odstupu od sebe. Dbáme také na to, aby kosterní větve nevyrůstaly v ostrém úhlu nasazení – při větší násadě plodů by se mohly vylomit nejen větve, ale mohl by se rozčísnout i celý strom.
Jak se starat o švestky : Kromě toho potřebují švestky dostatek živin, takže zejména dostatek humusu, při sázení pak přidat kompost a pravidelně přihnojovat. Švestka potřebuje dostatek vody, zejména v době, kdy se vyvíjejí plody, ale nesnáší trvale zamokřené půdy. Budete-li se o švestku dobře starat, bude plodit za 4 až 6 let.
Jaký postřik proti pilatce švestkové : Alternativou je přírodní insekticid NeemAzal TS. Aktivní látkou je azadirachtin ze semen tropické rostliny Azadirachta indická (Azadirachta indica). Přípravek má nulovou ochrannou lhůtu. Proti pilatce švestkové funguje jako požerový insekticid, likviduje tedy pouze housenky.
Co způsobuje Červivost švestek
Piliarka švestková ( Hoplocampa minuta) patří asi do skupiny nejzávažnějších škůdců švestek. Způsobuje červivost švestek a následně jejich opadnutí. Po odkvětu švestek jsou na napadených plodech černé otvory s trusem housenek pilařky. Housenky uvnitř plodu vyžírají středovou část, budoucí pecku.
Toto ovoce je obrovskou zásobárnou vitamínu E, který zpomaluje procesy stárnutí, snižuje krevní tlak a ochraňuje vitamíny rozpustné v tucích. Také obsahuje vysoký podíl vitamínu H, který léčí kožní záněty a podporuje růst vlasů. Dále najdeme v této plodině i provitamín A a vitamín C.Švestky chrání srdce. Středně velká čerstvá švestka obsahuje 113 mg draslíku, který pomáhá zvládat vysoký krevní tlak a snižuje riziko mrtvice. Pecky jíst nezkoušejte. Obsahují amygdalin, který může při požití většího množství v lidském těle uvolňovat kyanid.
Proč jabloň neplodí : Proč jabloně neplodí Pokud stromy nechtějí nasazovat na plody, může být jednou z příčin příliš hluboké zasazení. Místo kde byla jabloň na podnož naroubována, poznáme jako zesílený úsek na kmeni, a právě toto místo by mělo zůstat po výsadbě asi 5 cm nad zemí. Pokud tomu tak není, pomůže, když stromek vyzdvihneme.