Zrychluje metabolismus
Pokud sledujete svou váhu, lékaři doporučují vyloučit všechny sladkosti na bázi cukru, ale med určitě ne. Je to proto, že cukr přítomný v medu má jiné složení. Zrychluje tak metabolismus, což je pro snížení hmotnosti nezbytné.Kapalný med se nekazí, pokud v něm není nepřiměřené množství vody (nezralý med). Díky vysoké koncentraci cukrů ničí bakterie při procesu zvaném osmóza (vysává z buněk vodu a tím ničí jejich membrány).Patoka je jediná forma medu vhodná ke konzumaci. Lidé s cukrovkou a malé děti nesmí konzumovat včelí produkty. Tekutý med lze přidávat do čaje, mazat na chléb a konzumovat při jakékoli teplotě.
Kolik medu denně sníst : OVP č 1/2011, str. 2: Popová(1986) doporučuje při nemocech žlučníku podávat preventivně med, a to dospělým 60 – 80 g denně, dětem od 3 let 2g na kg tělesné hmotnosti. str. 3: med proti chřipce – preventivní denní dávka by měla být 1g na každý kg tělesné hmotnosti.
Co je lepsi cukr nebo med
V porovnání s cukrem má med nižší energetickou hodnotu a mírně vyšší sladivost. Jde o nutričně rozmanitější potravinu, která navíc oproti cukru představuje další přidané benefity, jako jsou třeba přítomné antioxidanty, prebiotika nebo bohatší chuťový profil.
Čím je zdravý med : Vědci zjistili, že med obsahuje antioxidanty, které příznivě působí proti stresu i rakovině tlustého střeva. Kromě toho jeho konzumace zvyšuje množství probiotických bakterií ve střevech a tím i obranyschopnost organismu. Zlepšuje trávení a dokonce snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi.
Zda-li si med udrží svou formu a spadne na dno jako celek, je to pravý med. Můžete taky smíchat med s malým množstvím vody a dvěma či třemi kapkami octa. Pokud se objeví pěna, jedná se o nekvalitní med. V případě, že po otevření sklenice s medem na povrchu objevíte pěnu, to nevadí.
Vědci zjistili, že med obsahuje antioxidanty, které příznivě působí proti stresu i rakovině tlustého střeva. Kromě toho jeho konzumace zvyšuje množství probiotických bakterií ve střevech a tím i obranyschopnost organismu. Zlepšuje trávení a dokonce snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi.
Co je zdravější cukr nebo med
Díky obsahu volné fruktózy má med mírně vyšší sladivost než cukr, a to i přes nižší energetickou hodnotu. Dá se proto říct, že při udržení stejné sladivosti má med lepší nutriční vlastnosti a přispívá nižší energetickou hodnotou než cukr.Vědci zjistili, že med obsahuje antioxidanty, které příznivě působí proti stresu i rakovině tlustého střeva. Kromě toho jeho konzumace zvyšuje množství probiotických bakterií ve střevech a tím i obranyschopnost organismu. Zlepšuje trávení a dokonce snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi.Podle zkušeného učitele včelařství Evžena Báchora je zdravější světlý květový med. Medovicové tmavé lesní medy netuhnou, proto si lidé myslí, že jsou kvalitnější. Ale jsou hůře stravitelné, protože obsahují vysoké procento minerálních látek. Pro regeneraci lidského organismu je ideální květový med luční.
Vědci zjistili, že med obsahuje antioxidanty, které příznivě působí proti stresu i rakovině tlustého střeva. Kromě toho jeho konzumace zvyšuje množství probiotických bakterií ve střevech a tím i obranyschopnost organismu. Zlepšuje trávení a dokonce snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi.
Proč je med zdravější než cukr : Med je kaloricky vydatnější než běžný cukr, ale má větší sladivost, proto se ho dá používat méně než cukru. Med je složen hlavně z fruktózy, glukózy a vody a obsahuje stopy vitaminů, minerálů, elektrolyty, enzymy, aminokyseliny a flavonoidy.
Na co je zdravy med : Bohatý na vitamíny a minerály. Med není jen fruktóza, ale obsahuje také celou řadu minerálních látek jako je železo, měď, fosfor, vápník, hořčík a stopové prvky mangan, kobalt, zinek, jód, fluor a kyselina křemičitá. Z vitamínů v medu najdeme vitamíny skupiny B a vitamín C.
Co dělá med v těle
Měď se účastní mnoha pochodů těla, často společně se zinkem. Kromě energetického metabolismu se podílí na normálním stavu pojivových tkání a normální činnosti nervového systému. Dále spolupracuje s železem při krvetvorbě a je důležitá pro správnou funkci imunitního systému.
Důležitější je, aby se med nabíral ze sklenice vždy jen čistou lžičkou a neměla by se do něj dostat voda, jinak by mohl zkvasit, " varuje Lukáš Pleva. Zkvašený med poznáte snadno podle typického zkvašeného zápachu, který ze sklenice ucítíte po otevření.Med se často užívá ráno nalačno, při potížích neurotického charakteru nebo při nespavosti raději večer, rozmíchaný ve vlažném mléce. Má-li být med lékem, musí být všechny jeho cenné složky zachovány v původní, účinné podobě.
Proč je zdravý med : Bohatý na vitamíny a minerály. Med není jen fruktóza, ale obsahuje také celou řadu minerálních látek jako je železo, měď, fosfor, vápník, hořčík a stopové prvky mangan, kobalt, zinek, jód, fluor a kyselina křemičitá. Z vitamínů v medu najdeme vitamíny skupiny B a vitamín C.