Muchnička (Simulium) je rod z čeledi muchničkovitých (Simuliidae), do kterého patří až sto dalších druhů ve více než 30 podrodů. Jedná se o malou černou mouchu, která je pouze 2–6 mm dlouhá. Na trupu má výrazný hrb, dá se však velmi snadno zaměnit s mouchou domácí.Vyzkoušejte některou z babských rad na zbavení se much v domě/bytě či na terase.
- Hřebíček a jablko.
- Kokosový olej a Citronela.
- Feferonky, skořice a česnek.
- Voda s levandulí
- Centové mince v plastovém sáčku s vodou.
- Vanilkový extrakt, máta a vata.
- Bylinky, které mouchy odpuzují
- Mucholapky.
Jaké nemoci moucha přenáší Moucha domácí může působit jako přenašeč úplavice, gasteroenteritidy, cholery, tyfu, hlístic, tasemnice nebo zánětu spojivek.
Co vidí moucha : Moucha vidí za sebe
Na rozdíl od nás dvou mají mouchy domácí složené oči. Tyto složité oči jim poskytují téměř 360stupňové zorné pole a umožňují jim vidět za sebe. Na rozdíl od našich očí se oči mouchy domácí nepohybují. Schopnost vidět všemi směry jim pomáhá sledovat zdroje nebezpečí.
Jak vypadá kousnutí od mouchy
Muchničky obvykle útočí jednotlivě nebo v malém počtu, ale někdy i v hejnech. Pak nezbývá než prchat. Kousnutí od muchničky a následný otok bolí často víc než od komára. Mezi typické reakce na kousnutí muchničkou patří silné hnisavé rány, otoky, rudé fleky, svědění, alergické reakce nebo zduření uzlin.
Jak poznat co mě kouslo : Štípanec od komára zná snad každý – malý červený hrbolek, většinou dobře ohraničený a bez viditelné stopy po vpichu. Podobně vypadá štípnutí blechou, v tomto případě bývá více štípanců s červenou tečkou uprostřed u sebe. Štípnutí mravencům se projevuje otokem, někdy hnisavým a déle se hojícím.
Pokud na hubení much chcete jít nejprve ekologicky, je dobrým řešením pořízení masožravé rostliny nebo bylinek, jejichž vůně mouchám vadí. Patří mezi ně levandule, máta, bazalka, šalvěj, meduňka či rozmarýn.
Co mouchám nevoní
Odpudivě na ně působí i další aromatické rostliny, jako je levandule, bazalka, máta, ale i rajčata. Mouchy jsou citlivé na pachy a vůně. To můžeme využít i tak, že při mytí oken přimícháme do vody ocet, který jim také nevoní.
Kde se berou v bytě mouchy
Mouchy jsou přitahovány různými zdroji potravy a vody v našich domovech. Zbytky jídla, otevřené odpadky, vlhká místa, a dokonce i květináče mohou být lákadlem pro mouchy. Mohou se také dostat do vašeho bytu skrze otevřená okna a dveře, zejména pokud žijete v blízkosti míst, kde se shromažďují odpadky.Rozmnožování Samička klade snůšky se zhruba 150 vajíčky a může za svůj život naklást až tisíce vajíček. Snůšky klade především na hnojiště a na rozkládající se části rostlin, které později slouží jako potrava pro larvy mouchy.Vývoj mouchy
Samička klade snůšky se zhruba 150 vajíčky a může za svůj život naklást až 600 vajíček. Samička klade snůšky do rozkládajícího se organického materiálu jako jsou exkrementy, mršiny, odpadky, kompost či potraviny. Slouží pak jako potrava pro larvy mouchy.
Naplňte půl rozprašovače vodou a druhou půlku octem. Přidejte zhruba 15 kapek esenciálního oleje na výběr: účinné jsou máta, citrónová tráva, levandule nebo eukalyptus. Poté směs rozstříkejte u vás doma nebo na terase a mouchy se ani nepřiblíží.
Proč komáři kousnutí svědí : Ve chvíli, kdy se však dostanou komáří sliny do těla, zareaguje imunitní systém a spustí produkci histaminu, jež má na svědomí alergickou reakci, jejíž výsledkem je zarudnutí, otok a podráždění v místě vpichu. Na podobném principu funguje i svědění způsobené jiným hmyzem.
Kdy zmizí kousnutí od blechy : Jak poznat kousanec od blechy:
Okolo štípance se objeví zarudlý flek, velký asi 1 cm. Štípnutí obvykle zmizí během několika hodin. Štípnutí svědí, mnohdy až pálí Štípnutí se objevují ve větším množství na zádech, krku a pažích.
Co mě kouše v posteli
KOMÁŘE lze vyloučit snadno, jejich bzukot v noci budí a štípou na odhalených místech těla. Postačí kontrola pokoje před spaním, síťka v okně nebo elektrický odpuzovač. Co se týče štěnic a blech, nejspolehlivější metodou určení původu štípanců je nalezení dospělého jedince, čili konkrétní štěnice nebo blechy.
Muchnička vypadá jako malá tmavá muška s drobnými žlutými flíčky. Po kousnutí od ní ale může zůstat na kůži malá krvavá ranka. Později místo oteče a silně svědí, protože sliny muchniček obsahují agresivní látky například histamin nebo hormony prostaglandiny.Naplňte půl rozprašovače vodou a druhou půlku octem. Přidejte zhruba 15 kapek esenciálního oleje na výběr: účinné jsou máta, citrónová tráva, levandule nebo eukalyptus. Poté směs rozstříkejte u vás doma nebo na terase a mouchy se ani nepřiblíží. Stejně levný a možná ještě levnější trik než s vodou a mincemi.
Co pomuze na mouchy : Mouchy domácí jsou chyceny pomocí pasti vyrobené z recyklované PET láhve. Účinnost takové pasti silně závisí na použitém atraktantu. Do interiéru se doporučují zbytky ovoce, směsi ovocného octa, ovocné šťávy, cukr a med. Pomáhá také stříkající tekutina na mytí nádobí.