Pokud byste výsev pravidelně nezalévali, tak budou semínka špatně klíčit a i když jich tam nasypete hodně, tak výsledek nebude dobrý. Vlhkost řádků nám krásně udržuje mulč. Pokud se výsev hned nezamulčuje, rozdíl v zalévání je opravdu znatelný.Mrkev nejčastěji sázíme v květnu. Vlivem inhibitorů růstu se ale často stává, že semínka vůbec nevzejdou, protože na to jednoduše potřebují příliš mnoho času. Vysévat mrkev v listopadu má více výhod.Mrkev a hlavně petržel často neklíčí tak, jak byste si představovali. Příčinou jsou kumariny obsažené v semenech.
Co se stane kdyz budu jíst kazdy den mrkev : Tato chutná zelenina je zásobárnou antioxidantu betakarotenu, který mimo jiné chrání pokožku před škodlivým UV zářením. Nadměrná a dlouhodobá konzumace mrkve však může vést k předávkování, které se projeví žlutooranžovým zbarvením pokožky.
Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe
Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady
- červená řepa, salát X špenát.
- zelí X jahody.
- kapusta kadavá X růžičková kapusta.
- okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
- fazole X fenykl.
- šalotka X hrách, fazole.
Proč na zahrádce nevidíme kvést mrkev : Z toho vyplývá i důvod, proč většina pěstitelů kvetoucí mrkev a následně její semínka nevidí – mrkev se na jejich zahrádce druhého roku růstu prostě a jednoduše nedočká. Pěstována je totiž kvůli kořene a tak ji sklízíme hned v létě nebo na podzim.
Nízká teplota patří častým příčinám nevyklíčení semen. Týká se to zejména rajčat, paprik, lilku, okurek, melounů, ačokči. Optimální teplota pro vyklíčení semen těchto druhů se pohybuje v rozmezí 25 – 30°C. Některá semena vyžadují k vyklíčení naopak teplotu nižší v rozmezí 15 – 20°C.
Po přečkání zimy začne druhým rokem mrkev tvořit lodyhu, na které následně vzniká květenství. Z toho vyplývá i důvod, proč většina pěstitelů kvetoucí mrkev a následně její semínka nevidí – mrkev se na jejich zahrádce druhého roku růstu prostě a jednoduše nedočká.
Proč černá mrkev
Černá mrkev se může zdát jako novodobá kuriozita, ale ve skutečnosti má hlubší kořeny než jejich oranžové sestřenice, které pocházejí ze Středního a Dálného východu. Dávno předtím, než se začala pěstovat oranžová a žlutá mrkev. Jejich fialová barva pochází z vysoké koncentrace anthokyanů, což jsou silné antioxidanty.Kolik mrkve bychom měli jíst Doporučuje se konzumovat 1-2 středně velké mrkve denně.Pokud chcete tělu zajistit dostatek vitamínu A, snězte denně alespoň 50 g čerstvé syrové mrkve. Aby se látky obsažené v této zelenině správně využily, je nutné ji konzumovat s troškou tuku.
Mrkev je velice snášenlivá zelenina. Dobře roste prakticky po jakékoli předchozí plodině. A na jednom záhonu dobře prospívá vedle cibule, česneku, pórku, kopru, salátu, hrášku, rajčat, papriky a ředkviček.
Jaké plodiny nedávat po sobě : Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.
Jak získat semínka z mrkve : Semena mrkve se získávají z odkvetlých květenství. Květenství mrkev vytváří zpravidla až druhý rok od výsevu. Po odkvětu květenství usychá a semínka vypadávají a dále se rozšiřují například s pomocí větru. Pokud byste chtěli uchovat semínka pro další rok, tak je potřeba je sesbírat dříve než vypadnou na zem.
Co dělat aby dozrála rajčata
Pod rajčata můžeme dát pečicí nebo balicí papír, ale není to nutné. Mezi rajčata položíme zralé jablko nebo banán – budou uvolňovat etylen, což podporuje dozrávání plodů. Rajčata přikryjeme papírem nebo novinami. Umístíme je do tmavšího místa, doporučená teplota pro dozrávání je přibližně 18–20 °C.
Jak urychlit zrání rajčat
Pokud se bojíte, že rajčata do prvních chladných večerů nedozrají, můžete sklidit zelené plody a dopěstovat je uměle. Trhejte je v celých vijanech nebo alespoň se stopkou. Poté je vložte do krabice společně s jedním zralým jablkem. To uvolňuje etylén, který napomáhá dozrávání plodů.Kdy sázet mrkev
Mrkev vyséváme nejčastěji na jaře. Semínka sejeme přímo do záhonu, přibližně v březnu až dubnu. Řádky by od sebe měly být vzdálené 30-40 centimetrů.
Co je to černá mrkev : Černá mrkev se může zdát jako novodobá kuriozita, ale ve skutečnosti má hlubší kořeny než jejich oranžové sestřenice, které pocházejí ze Středního a Dálného východu. Dávno předtím, než se začala pěstovat oranžová a žlutá mrkev. Jejich fialová barva pochází z vysoké koncentrace anthokyanů, což jsou silné antioxidanty.